Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-20 14:31
KAI/mm

Jerozolima: naczelny rabin Polski umieścił błogosławieństwa kielczan w Ścianie Płaczu

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich umieścił w Ścianie Płaczu w Jerozolimie kartki z błogosławieństwami, jakie wypisali uczestnicy uroczystości otwarcia „pokoju błogosławieństw”, które odbyło się 15 stycznia w Kielcach.

Autor/źródło: pixabay.com

Podczas uroczystości otwarcia „pokoju błogosławieństw” w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach, organizator spotkania Bogdan Białek zachęcał uczestników do wkładania do kieleckiej „ściany płaczu” karteczek ze swoimi błogosławieństwami. Wśród kilkudziesięciu, które zostały złożone, były napisane m.in. przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego i Wojciecha Lubawskiego, prezydenta Kielc.

- Każdy odwiedzający może również napisać swoje błogosławieństwo i włożyć w szczelinę naszej „ściany płaczu”. Będziemy je co pewien czas zbierać i wysyłać do Jerozolimy, do naszych przyjaciół, którzy zaniosą je do prawdziwej Ściany Płaczu, czyli Zachodniego Muru – mówił Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

„Pokój błogosławieństw” utworzony w kamienicy, w której 70 lat temu dokonano pogromu Żydów, jest pierwszą taką inicjatywą w Polsce i ma służyć idei dialogu i pojednania.

Jest to miejsce, jak podkreśla Bogdan Białek, w którym nie można złorzeczyć, a przede wszystkim należy się w nim uczyć się tego jak błogosławić.

Na ścianach „pokoju błogosławieństw” powieszone zostały oprawione w szklane szyby plansze z błogosławieństwami. Zaczerpnięte one zostały z Księgi Psalmów, Kazania na Górze. Wykorzystano też modlitwę papieża Franciszka w Malmö oraz teksty ułożone przez rabina Abrahama Skórkę i bpa Jana Piotrowskiego. Przygotowane zostało też specjalne miejsce, gdzie każdy może zostawić zapisane przez siebie błogosławieństwo.

apis / Jerozolima

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-20 11:16:49
miniaturka

Płock: nieszpory ekumeniczne w katedrze mariawickiej

"Strzeżmy się pogaństwa obojętności” – przestrzegł bp Mirosław Milewski. Uczestniczył on w nieszporach o Przenajświętszym Sakramencie pod przewodnictwem ks. Grzegorza M. Dominika Millera, proboszcza parafii mariawickiej w Warszawie.
2017-01-20 12:38:03
miniaturka

Szkoła Zimowa Instytutu Tertio Millennio

To ostatni dzwonek. Rekrutacja na kilkudniowy cykl wykładów i warsztatów poświęcony najważniejszym problemom naszego społeczeństwa w kontekście nauki społecznej Kościoła i nauczania św. Jana Pawła II potrwa tylko do niedzieli. Zachęcamy.
2017-01-20 13:28:02
miniaturka

Wielka Brytania: nuncjusz apostolski zakończył swą misję

Nuncjusz apostolski w Wielkiej Brytanii, 69-letni abp Antonio Mennini zakończył swoją misję w Londynie i podejmie pracę bezpośrednio w Sekretariacie Stanu – poinformowano na stronie internetowej episkopatu Anglii i Walii.
2017-01-20 14:57:25
miniaturka

Białystok: katolicki metropolita białostocki na nabożeństwie ekumenicznym w cerkwii

Jedność między chrześcijanami jest pragnieniem Boga, a nie sprawą ludzkiego kaprysu - mówił podczas nabożeństwa ekumenicznego w cerkwi Świętego Ducha w Białymstoku metropolita białostocki abp Edward Ozorowski.
2017-01-20 15:25:33
miniaturka

Papież u św. Marty: Bóg zapomina, ponieważ przebacza

– Trzeba przezwyciężyć egoistyczną mentalność uczonych w prawie, którzy zawsze potępiali – wskazał Franciszek na porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty.
2017-01-20 16:25:53
miniaturka

Tarnów: Mały bucik – nie tylko dla czarnego brata

Dary zebrane w diecezji tarnowskiej w ramach akcji „Mały bucik dla czarnego brata” zostaną przekazane nie tylko mieszkańcom Afryki, ale także osobom potrzebującym ze Wschodu. Ok. 20 tys. par butów trafi na Ukrainę.