Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-01-20 13:09
KAI/mm

Wielka Brytania: nuncjusz apostolski zakończył swą misję

Nuncjusz apostolski w Wielkiej Brytanii, 69-letni abp Antonio Mennini zakończył swoją misję w Londynie i podejmie pracę bezpośrednio w Sekretariacie Stanu – poinformowano na stronie internetowej episkopatu Anglii i Walii.

Autor/źródło: Mazur/catholicchurch.org.uk/CC BY-NC-SA 2.0

Według podanej informacji abp Mennini będzie pracował w sekcji relacji z państwami, służąc szczególnie w odniesieniu stosunków z państwem włoskim. Opuści Londyn w drugim tygodniu lutego. Biskupi Anglii i Walii podziękowali nuncjuszowi za jego sześcioletnią pracę. Przewodniczący episkopatu, kard. Vincent Nichols złożył abp Menniniemu najlepsze życzenia dla jego dalszej pracy w Kościele.

Urodzony 2 września 1947 r. w Rzymie Antonio Mennini przyjął święcenia kapłańskie w 1974 r. W 1981 r. wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Pracował w nuncjaturach apostolskich w Ugandzie i Turcji oraz w Sekretariacie Stanu. 1 lipca 2000 r. Jan Paweł II mianował ks. Menniniego arcybiskupem i nuncjuszem apostolskim w Bułgarii. 12 września tego samego roku przyjął sakrę biskupią z rąk sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano.

Podczas pełnienia misji w Bułgarii abp Mennini położył wielkie zasługi dla zbliżenia pomiędzy Kościołem katolickim a Bułgarskim Kościołem Prawosławnym. M.in. dzięki jego bardzo dobrym kontaktom z tamtejszymi biskupami prawosławnymi doszło, mimo wcześniejszych protestów, do wizyty Jana Pawła II w Bułgarii w roku 2002.

6 listopada 2002 r. św. Jan Paweł II mianował go nuncjuszem w Federacji Rosyjskiej. Funkcję tę pełnił do 18 grudnia 2010 r., kiedy Benedykt XVI mianował go swym przedstawicielem w Wielkiej Brytanii. W opinii Patriarchatu Moskiewskiego abp Mennini położył wielkie zasługi dla poprawy relacji katolicko-prawosławnych. Przyczynił się do nawiązaniu pełnych stosunków dyplomatycznych między Rosją a Stolicą Apostolską.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Watykan, Wielka Brytania, abp Antonio Mennini