Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-19 15:26
episkopat.pl/mm

Kard. Nycz: Musimy uczyć młodych o Janie Pawle II

- Musimy uczyć tych młodych o Janie Pawle II i trzeba to robić w sposób dobry, mądry i interesujący - powiedział kard. Kazimierz Nycz na konferencji prasowej fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w Warszawie.

Autor/źródło: E.Bartkiewicz/episkopat.pl

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Idźmy naprzód z nadzieją”, ma stanowić zaproszenie by poprzez Dzień Papieski docierać do głębi nauczania Papieża Polaka.


- To nawiązanie do słów, które Pan Jezus ciągle nam przypomina: "Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody" - podkreślił kard. Nycz, dodając, że w dzisiejszych czasach groźnym zagrożeniem jest chaos dezinformacyjny, dlatego bardzo ważne jest, by propagować nauczanie Jana Pawła II i wcielać je w życie.


Metropolita warszawski podkreślił, że większość obecnych stypendystów, to ludzie którzy nie pamiętają już pontyfikatu papieża Jana Pawła II, ponieważ urodzili się po jego śmierci lub tuż przed nią. Duchowny zauważył, że właśnie dlatego, oprócz wymiaru charytatywnego programu, należy położyć nacisk na przybliżanie osoby i nauczania papieża Polaka. - Musimy uczyć młodych o Janie Pawle II i trzeba to robić w sposób dobry, mądry i interesujący - zaakcentował kard. Nycz.


Przewodniczący rady fundacji podkreślił również, że "Dzieło Nowego Tysiąclecia" czeka reorganizacja, wynikająca z wygaszania gimnazjów. - Trzeba będzie na nowo podjąć decyzję, w którym momencie objąć stypendystę opieką - zauważył.


Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” planuje również konkurs akademicki im. Bp. Jana Chrapka na najlepszą pracę magisterską i najlepszą rozprawę doktorską, inspirowaną nauczaniem św. Jana Pawła II. Konkurs organizowany jest we współpracy z kilkoma uniwersytetami: Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warszawskim oraz Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. Pierwsza edycja konkursu zaplanowana jest na rok 2018.


To nie pierwsza taka inicjatywa Fundacji – do 2015 roku, przez czternaście lat, Fundacja prowadziła Konkurs o Indeks na studia dziennikarskie im. bp. Jana Chrapka. Czternaście edycji konkursu zrodziło grono ponad 120 laureatów – studentów dziennikarstwa, polityki społecznej, bezpieczeństwa wewnętrznego oraz politologii.


Wieloletni opiekun poprzedniego konkursu prof. Jerzy Olędzki postanowił kontynuować dzieło i rozpocząć nowy konkurs, którego patronem również będzie zmarły tragicznie bp Jan Chrapek.


- Stwierdziliśmy, że musimy zainteresować się młodzieżą, która już skończyła studia - podkreślił prof. Olędzki, dodając, że media były dla Jana Pawła II bardzo ważnym aspektem ewangelizacji, dlatego warto wspierać osoby, które łączą w swojej pracy łączą nauczanie papieża Polaka, ze środkami społecznego przekazu.


Ks. Dariusz Kowalczyk dokonał podsumowania obchodów XVI Dnia Papieskiego oraz prezentacji planów na rok 2017. Przewodniczący zarządu fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" podkreślił, że w ubiegłym roku podczas zbiórki przykościelnej, publicznej zebrano prawie 5 proc. więcej funduszy, niż w roku 2015.


Zeszłoroczny Dzień Papieski odbył się 9 października pod hasłem "Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Wówczas w zbiórce przykościelnej i publicznej na rzecz funduszu stypendialnego uczestniczyło około 50 tysięcy wolontariuszy. W wyniku zbiórki przykościelnej Fundacja otrzymała 6 862 346,37 zł. W ramach zbiórki publicznej do puszek trafiło 719 643,33 zł. Ponadto za pośrednictwem akcji SMS, na konto "Dzieła" przekazano 203 281,40 zł.


- Ucieszył nas fakt, że w akcji SMS-owej zebraliśmy prawie 100 tysięcy więcej - podkreślił duchowny, dodając, że dodatkowe środki pochodzą ze zbiórki 1% podatku dochodowego. - Nie jest to jednak znacząca kwota, większość brakujących środków pochodzi od darczyńców indywidualnych, instytucjonalnych - zaznaczył ks. Kowalczyk.


Jak przekazał przewodniczący zarządu fundacji, "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przez 16 lat swojego istnienia, wydało na stypendia ponad 120 mln i dorobiło się ponad czterech tysięcy absolwentów. - Mam nadzieję, że program się utrzyma, w takiej formie w jakiej jest. Jeżeli będzie więcej darczyńców indywidualnych być może pomyślimy o rozwoju fundacji - podsumował.


Obozy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” na stałe wpisały się w jej kalendarium, jak również w życie stypendystów. Pomysł wakacyjnego spotkania wszystkich członków programu stypendialnego zrodził się w 2001 r.


Tegoroczny obóz młodzieży gimnazjalno-licealnej odbędzie się w Białymstoku od 13 do 24 lipca. Czas ten będzie okazją do poznania akademickich możliwości miasta, jakie oferują tamtejsze uczelnie wyższe.


Z kolei liczący ponad 1100 osób obóz studencki odbędzie się w dniach 4-10 lipca w Tarnowie. Jest on czasem na rozwój duchowy, artystyczny oraz pogłębianie przyjaźni. Liczne konferencje, dyskusje i spotkania modlitewne mają skłaniać młodych do refleksji nad nauczaniem Jana Pawła II.


Zeszłoroczny Dzień Papieski odbył się 9 października pod hasłem "Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Wówczas w zbiórce przykościelnej i publicznej na rzecz funduszu stypendialnego uczestniczyło około 50 tysięcy wolontariuszy. W wyniku zbiórki przykościelnej Fundacja otrzymała 6 862 346,37 zł. W ramach zbiórki publicznej do puszek trafiło 719 643,33 zł. Ponadto za pośrednictwem akcji SMS, na konto "Dzieła" przekazano 203 281,40 zł.


Od 2001 roku Dzień Papieski przypada zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jest to dzień łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, w czasie którego wierni są zachęcani do zgłębiania nauczania Jana Pawła II.


Każdego roku Dzień Papieski jest wydarzeniem nie tylko duchowym, ale również intelektualnym i kulturalnym. Organizowane są konferencje, seminaria i sesje naukowe poświęcone nauczaniu papieskiemu. Obchodom towarzyszą również liczne koncerty, konkursy, biegi czy spływy kajakowe, przedstawienia teatralne, wystawy zarówno ogólnopolskie jak i w formie przedsięwzięć lokalnych.


Wymiar charytatywny Dnia Papieskiego obejmuje ogólnopolską zbiórkę środków na fundusz stypendialny dla uzdolnionej, niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi. Fundacja wspiera aktualnie prawie 2300 młodych ludzi. Przykościelne i publiczne kwesty, prowadzone na ulicach miast, na dworcach kolejowych i autobusowych, w portach lotniczych, na deptakach i w centrach handlowych, to wydarzenia w czasie których blisko 100 tys. wolontariuszy w całym kraju zbiera środki na stypendia edukacyjne dla podopiecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.


Symbolicznym wyrazem wdzięczności od stypendystów są naklejki i obrazki z fragmentem nauczania Jana Pawła II oraz krówki, rozdawane w trakcie tradycyjnych happeningów. Od jedenastu lat stypendystom można pomóc także drogą SMS-ową lub telefonicznie.

ar / Warszawa


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-19 13:43:59
miniaturka

Młodzi w diecezji legnickiej mają nowych duszpasterzy.

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski mianował nowego duszpasterza akademickiego i nowego duszpasterza młodzieży. Powstaje także Rada Młodych przy Biskupie legnickim.
2017-01-19 14:54:39
miniaturka

Znamy kulisy wyboru miejsca i daty ŚDM 2019

- Papież powiedział mi, że jest głęboko poruszony tym, że biskupi sześciu krajów wspólnie poprosili o możliwość zorganizowania Światowych Dni Młodzieży - powiedział nuncjusz apostolski w Panamie abp Andrés Carrascosa Coso.
2017-01-19 15:09:09
miniaturka

Komisja Duszpasterstwa KEP: bierzmowanie darem i zadaniem

Refleksja nad sakramentem Ducha Świętego jest konieczna, gdyż coraz więcej młodzieży rezygnuje z jego przyjęcia, a znaczna jej część przyjmuje go z bardzo małą świadomością.
2017-01-19 16:02:05
miniaturka

Kard. Parolin papieskim wysłannikiem na XXV Dzień Chorego

Franciszek mianował swego najbliższego współpracownika, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina legatem na obchody XXV Światowego Dnia Chorego.
2017-01-19 16:24:55
miniaturka

USA: papież Franciszek coraz bardziej lubiany

Siedmiu na dziesięciu Amerykanów "bardzo" lub "w "przeważającym stopniu" pozytywnie ocenia papieża Franciszka - wynika z najnowszego badania prestiżowego amerykańskiego Instytutu Pew Research.
2017-01-19 17:09:14
miniaturka

Papież na Mszy: życie chrześcijanina walką, niech Jezus pomaga

„Życie chrześcijanina to ciągła walka; pozwólmy, aby Jezus nam w niej pomagał” – mówił Papież 19 stycznia na Mszy w Domu św. Marty.