Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-01-19 13:08
KAI/mm

Jordan u grekokatolików

Kościół greckokatolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywaną popularnie Jordanem. Wierni najpierw gromadzą się w świątyniach, a następnie udają się nad rzeki na Wielkie Jordańskie Poświęcenie Wody.

Autor/źródło: you.tube

Podczas tego obrzędu kapłani wykonują cztery gesty: zanurzają w wodzie trzy trójramienne świeczniki, dotykają wodę dłonią, kierują na nią tchnienie oraz trzykrotnie zanurzają krzyż. Praktykowany jest również zwyczaj wypuszczania w powietrze gołębi, jako symbolu obecności Ducha Świętego.


Poświęconą wodę wierni zabierają ze sobą w celu pokropienia nią swoich domów. Także tej wody używa kapłan w czasie odwiedzin duszpasterskich. Wierni wierzą, że chroni ona od chorób i wszystkiego, co złe.


Dziś przygotowywane jest miejsce, gdzie odbędzie się obrzęd poświęcenia wody. Na specjalnym podeście lub na skraju brzegu rzeki ustawia się ołtarz i krzyż.


W Przemyślu metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz będzie przewodniczył Boskiej Liturgii w archikatedrze greckokatolickiej pw. Jana Chrzciciela o godz. 9.00. Stąd wyruszy procesja nad San, gdzie nastąpi poświęcenie wody. W uroczystościach wezmą także duchowni i wierni obrządku łacińskiego.


Kościół greckokatolicki w Polsce tworzy metropolia przemysko-warszawska. W jej skład wchodzą dwie diecezje. Archieparchią (archidiecezją) przemysko-warszawską kieruje abp Eugeniusz Popowicz. Według najnowszych danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC liczy ona 39,5 tys. wiernych, skupionych w 74 parafiach lub ośrodkach duszpasterskich. Obejmuje ona tereny na wschód od Wisły.


W zachodniej Polsce funkcjonuje eparchia (diecezja) wrocławsko-gdańska, której ordynariuszem jest bp Włodzimierz Juszczak. Posiada ona 56 parafii, zamieszkanych przez 13,3 tys. wiernych.


Kościół ten pozostaje w łączności z papieżem i uznaje jego prymat.

pab / Przemyśl


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: grekokatolicy, Jordan