Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-19 12:07
KAI/mm

Prezydent Andrzej Duda w Ziemi Świętej

Prezydent spotkał się z polskimi elżbietankami w Betlejem a i ich przełożoną siostrę Szczepanę Hrehorowicz odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, odwiedził także Bazylikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie i Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Autor/źródło: Wikimedia Commons

Wizyta oficjalnie rozpoczęła się w wtorek 17 stycznia spotkaniem z prezydentem Izraela Reuvenem Rivilinem w jego rezydencji. Jej pierwszy dzień zbiegł się z XX Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce i obfitował w spotkania z różnymi środowiskami żydowskimi Izraela począwszy od wizyty pary prezydenckiej w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, gdzie wzruszającym momentem było przejście do drzewka oliwnego Ireny Sendlerowej, a także zwiedzanie Muzeum Historii Holokaustu, zwłaszcza w Sali Imion, i Sali Pamięci, gdzie kantor zaintonował kadish, modlitwę za wszystkie ofiary Szoah. Prezydent Duda oddając cześć wszystkim Żydom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej podkreślił jak głębokie spustoszenia dokonały niemieckie, nazistowskie obozy śmierci w czasie II wojny światowej.


Szczególnym wydarzeniem tego dnia była ceremonia wręczenia odznaczenia Orderu Orła Białego byłemu przewodniczącemu Knesetu, a także ambasadorowi Izraela w Polsce, profesorowi Szewachowi Weissowi. Prezydent Duda wspomniał, że rodzina prof. Weissa została uratowana przez Polaków i przypomniał też, że za uratowanie Żydów, tylko w Polsce groziła śmierć, tak jak w przypadku bohaterskiej rodziny Ulmów, która za pomoc udzieloną swoim sąsiadom Żydom, została rozstrzelana. – Profesor Szewach Weiss, to syn narodu żydowskiego i polskiej ziemi - powiedział prezydent.


W godzinach popołudniowych prezydent wraz z małżonką i korpusem dyplomatycznym odwiedził Bazylikę Bożego Grobu w Jerozolimie. Tam został powitany przez przedstawicieli wszystkich Kościołów chrześcijańskich. Prezydencką parę do kaplicy Bożego Grobu wprowadził o. Dobromir Jasztal, wikariusz Kustodii Ziemi Świętej, pozostawiając ich w ciszy i prywatnej modlitwie. Później para prezydencka przeszła do kaplicy Znalezienia Świętego Krzyża i na Golgotę, miejsce ukrzyżowania Jezusa. Na zakończenie o. Zacheusz Drążyk przekazał w prezencie krzyż z relikwiami z miejsc świętych. Z Bazyliki Bożego Grobu prezydent z towarzyszącymi mu osobami przeszli pod Ścianę Płaczu, gdzie jak podkreślił Andrzej Duda, z „wielkim wzruszeniem przyjechał się tutaj modlić o pokój.”


Drugi dzień oficjalnej wizyty prezydenta Dudy w Ziemi Świętej poświęcony był Betlejem położonym na terenie Autonomii Palestyńskiej. Prezydencka para rozpoczęła wizytę od prywatnego nawiedzenia Groty Narodzenia w Bazylice Narodzenia Pańskiego i pieszo przeszła do Kaplicy Groty Mlecznej.


W południe prezydent Duda został przyjęty uroczyście w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta Palestyny, Mahmuda Abbasa. Głównym tematem spotkania była rozmowa na temat pomocy na rzecz budowania pokoju na Bliskim Wschodzie.


Jednym z najbardziej wzruszających miejsc wizyty pary prezydenckiej w Betlejem było spotkanie w Home of Peace - Domu Pokoju. Tutaj "ognisko rodzinne" siostry elżbietanki utworzyły dla dzieci palestyńskich, które często są sierotami lub nie mają możliwości rozwoju w swojej rodzinie. Pierwszy Dom Pokoju został zbudowany 50 lat temu, w 1967 r. przez siostrę Rafaelę Włodarczak i współsiostry. S. Rafaela przez 53 lata zajmowała się pomocą dzieciom, ofiarom konfliktów w Ziemi Świętej, tworząc dla nich dom, otaczając miłością, poczuciem bezpieczeństwa, a także solidnym wykształceniem. W 2010 r. s. Rafaela otworzyła drugi Home of Peace, tym razem w Betlejem w pobliżu izraelskiego muru bezpieczeństwa. Często podkreślała, że Dom Pokoju w Betlejem jest darem „narodu polskiego i Polonii na całym świecie”.


Obecnie siostry, których przełożoną jest s. Szczepana Hrehorowicz wychowują 25 dzieci i prowadzą też świetlicę dla dzieci przychodzących z zewnątrz w ciągu tygodnia. S. Szczepana przebywa w Ziemi Świętej od 2000 roku i cały czas pracuje na rzecz dzieci, m.in. będąc przez 6 lat dyrektorką "Home of Peace" w Jerozolimie, a później przez ostatnie 3 lata na placówce w Betlejem. W czasie spotkania, prezydent uhonorował s. Szczepanę Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. Dziękując za to niezwykłe docenienie jej pracy, powiedziała, że order jest dla wszystkich sióstr elżbietanek, które w Ziemi Świętej są już od 1931 roku i do dzisiaj prowadzą dla pielgrzymów, tzw. stary i nowy Dom Polski, który znajduje się terenie ortodoksyjnej dzielnicy żydowskiej Mea Szearim w Jerozolimie.


Dzisiaj, w ostatnim dniu wizyty prezydent Duda weźmie udział w spotkaniu na temat relacji polsko-izraelskich oraz bezpieczeństwa międzynarodowego organizowanego przez stronę izraelską. A w godzinach południowych para prezydencka spotka się w kurii franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej z polskim duchowieństwem pracującym na tych terenach.

Iwona Flisikowska (KAI) / Jerozolima

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-19 10:15:31
miniaturka

Nigeria: biskupi zaniepokojeni atakiem na obóz uchodźców

W ataku na obóz uchodźców zginęło ponad sto osób, głównie kobiet i dzieci, a drugie tyle zostało ciężko rannych.
2017-01-19 11:05:34
miniaturka

Warsztaty dla kobiet: Złamana, ale nie bezsilna

W Krakowie w dniach 27-29 stycznia odbędą się warsztaty dla kobiet: zdradzonych, pozostawionych, tych, które zdecydowały się odejść, zniechęconych brakiem relacji z mężem.
2017-01-19 12:03:49
miniaturka

Znamy hasło XVII Dnia Papieskiego

„Idźmy naprzód z nadzieją” - te słowa będą hasłem XVII Dnia Papieskiego, obchodzonego w tym roku 8 października. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” planuje również konkurs na najlepszą pracę magisterską i doktorską inspirowaną nauczaniem Jana Pawła II.
2017-01-19 12:28:15
miniaturka

USA: sześciu zwierzchników religijnych na zaprzysiężeniu prezydenta Trumpa

W uroczystości zaprzysiężenia nowego prezydenta USA, Donalda Trumpa, weźmie udział sześciu zwierzchników religijnych. Będzie wśród nich arcybiskup Nowego Jorku, kard. Timothy Dolan.
2017-01-19 13:22:20
miniaturka

Jordan u grekokatolików

Kościół greckokatolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywaną popularnie Jordanem. Wierni najpierw gromadzą się w świątyniach, a następnie udają się nad rzeki na Wielkie Jordańskie Poświęcenie Wody.
2017-01-19 13:43:41
miniaturka

Wadowice: ruszyła wielka nowenna przed uroczystością św. Józefa

W sanktuarium św. Józefa „Na Górce” w Wadowicach 18 stycznia rozpoczęła się tradycyjna dziewięciotygodniowa wielka nowenna, poprzedzająca uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, która przypada w tym roku 20 marca.