Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-18 16:03
BP KEP/mm

Abp Gądecki: postać Jeremiasza jest symbolem wierności powołaniu

„Postać Jeremiasza jest symbolem wierności powołaniu. Wybrane epizody z jego życia ukazują jego zmagania w walce o wierność misji, do której wybrał go Bóg” − zauważył abp Stanisław Gądecki podczas nabożeństwa biblijnego z okazji XX Dnia Judaizmu.

Autor/źródło: pixabay.com

Metropolita poznański przewodniczył modlitewnemu spotkaniu z udziałem przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Filii w Poznaniu, Poznańskiej Grupy Ekumenicznej oraz członków Stowarzyszenia „Coexist” w kościele pw. św. Wojciecha w stolicy Wielkopolski.

Nabożeństwo rozpoczęło się od zapalenia Menory Dialogu, towarzyszącej wydarzeniom związanym z poznańskimi obchodami Dnia Judaizmu.

W komentarzu biblijnym przewodniczący KEP podkreślił, że hasło tegorocznego Dnia Judaizmu: „Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść” (Jr 20,7), zaczerpnięte z Księgi Jeremiasza, przywołują dramatyzm powołania prorockiego Jeremiasza, ale i tragizm losu narodu, z którego pochodził.

„Te słowa przywołują nie tylko dramatyzm powołania prorockiego Jeremiasza, człowieka niejako wewnętrznie „przymuszonego” do głoszenia nadchodzącej klęski, lecz także tragizm losu jego ziomków, z jednej strony wybranych przez Boga a z drugiej strony − odrzucających ten wybór” − zauważył metropolita poznański.

Przewodniczący KEP przypomniał, że przepowiadanie Jeremiasza nie przyniosło pożądanego skutku, a on sam zwątpił w swoją misję. Wypowiedział pod adresem Boga gorzkie słowa: „Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść”. „Słowo „uwiodłeś” w Biblii Hebrajskiej bywa czasami traktowane jako synonim słowa „przekonałeś mnie”, ale także „oszukałeś mnie” (por. Sdz 16,5)” − zaznaczył metropolita poznański.

Zwrócił uwagę na postawę Jeremiasza, który ostatecznie zrozumiał, że „tzw. kłamstwo Boga sprawiło, iż wzrosła w nim siła czyniąca go zdolnym do służenia Bogu bez lęku przed ludźmi”.

Abp Gądecki wskazał na podobieństwa między prorokiem Jeremiaszem a osobą Jezusa. „Istnieje nie tylko związek między treścią Księgi Jeremiasza, ale również między osobą Jeremiasza a osobą Chrystusa. Prorok ten − podobnie jak Chrystus − prowadził święte życie. Był wierny Bogu mimo wszelkich przeciwności. Podobnie jak Chrystus zniósł wiele zelżywości ze strony swoich ziomków” − zauważył metropolita poznański.

Abp Gądecki podkreślił, że postawa Jeremiasza jest wskazówką dla nas, że „bez żywego odniesienia do słowa Bożego nie da się zrealizować własnego powołania. Nie da się też zrozumieć tej szczególnej więzi, jaka nas łączy z Ludem Jeremiasza”.

W komentarzu żydowskim rabin Symcha Keller podkreślił, że słowa wersetu z Księgi Jeremiasza, stanowiącego hasło tegorocznego Dnia Judaizmu, można tłumaczyć jako „uwiodłeś mnie” lub „namówiłeś mnie”. „Uderza nas ból w następnych strofach, z jakim mierzy się prorok, który nie zna misji, jaką przeznaczył mu Stwórca, ale idzie, by ją wypełnić” − stwierdził przewodniczący Rady Religijnej ZGWŻ w RP.

Podkreślił, że w tradycji żydowskiej nie mówi się o celu drogi, ale sama droga jest celem. „Dobre czyny kreują drogę dobrego człowieka” − zaznaczył rabin Keller.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego prorok tak bardzo cierpi, jednocześnie błogosławi i przeklina Stwórcę, zauważył, że istota bólu proroka osadzona jest w miłości. Podkreślił, że Jeremiasz wskazuje na potrzebę otwarcia serca na źródło, którym jest sam Bóg.

„Życie miłością jest kluczem do dobrego życia. To jest drogowskaz i droga, którą wskazuje nam prorok” − zaznaczył przewodniczący Rady Religijnej ZGWŻ w RP.

Podczas nabożeństwa w świątyni zabrzmiały modlitewne śpiewy żydowskie w wykonaniu rabina Kellera i Miriam Klimovej.

W ramach obchodów Dnia Judaizmu w Poznaniu 19 stycznia o godz. 18.00 fragmenty „Hioba” Josepha Rotha zaprezentują aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu. Czytanie sceniczne i dyskusja z udziałem prof. Katarzyny Kuczyńskiej-Koschany i prof. Wiesława Ratajczaka odbędzie się na Scenie Trzeciej Teatru Nowego. Dzień wcześniej, światowej sławy krakowski zespół Kroke da koncert muzyki klezmerskiej w Blue Note Jazz Club.

Poznańskie jubileuszowego obchody Dnia Judaizmu zakończą się 20 stycznia o godz. 18.00 musicalem „Skrzypek na dachu” w Teatrze Muzycznym.

W stolicy Wielkopolski Dzień Judaizmu organizują Referat ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej oraz Stowarzyszenie „Coexist”.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jesteśmy drugim po Włoszech europejskim krajem, w którym zaczęto organizować jego obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria. Celem tego dnia ma być modlitwa i refleksja nad duchowymi więziami obu religii. Jego obchody przypadają 17 stycznia, w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

msz / Poznań (KAI)

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-18 13:54:41
miniaturka

Wierni dziękują kard. Dziwiszowi

Powstaje video-podziękowanie wiernych dla kardynała Stanisława Dziwisza. W akcję prowadzoną przez wolontariuszy ŚDM włączył się m.in o. Leon Knabit OSB i stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
2017-01-18 15:03:39
miniaturka

Kard. Koch o upamiętnieniu 500-lecia reformacji

Przed wygórowanymi oczekiwaniami wobec wspólnego upamiętnienia 500-lecia reformacji przestrzega kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
2017-01-18 15:42:00
miniaturka

Kard. Grocholewski zostanie odznaczony medalem „Pro Patria”

Odznaczenie zostanie przyznane purpuratowi m.in. „za wieloletnią pracę na rzecz kultywowania tradycji niepodległościowej”, a wręczy je p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
2017-01-18 16:31:41
miniaturka

Bp Czaja: Obchody 500. rocznicy Reformacji to okazja do wspólnego świadectwa wiary

– Takie świadectwo jest niezmiernie ważne we współczesnym świecie, ulegającym sekularyzacji i nastawionym konsumpcyjnie” – napisał bp Czaja w liście pasterskim z okazji Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
2017-01-18 17:07:22
miniaturka

Katecheza środowa: Bóg odpowiada na modlitwę w chwili zagrożenia

Zbyt łatwo gardzimy modlitwą, która jest podyktowana naszymi potrzebami, jakby była ona zbyt interesowna i dlatego niedoskonała. Bóg jednak wie, że jesteśmy słabi i że przypominamy sobie o Nim, by prosić o pomoc.
2017-01-18 17:46:07
miniaturka

Papież do Polaków: otwierajmy się na pojednanie

Podczas audiencji ogólnej, jak co środę Ojciec Święty zwrócił się do różnych grup zgromadzonych pielgrzymów. W słowie do Polaków Papież nawiązał do czekających nas w tych dniach wydarzeń ekumenicznych.