Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-18 11:08
KAI/mm

Antonio Tajani nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego

Kandydat największej frakcji w PE, centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej został we wtorek wieczorem wybrany przewodniczącym PE. Włoski polityk jest praktykującym katolikiem i wielokrotnie wyrażał swoją atencję dla św. papieża Jana Pawła II.

Autor/źródło: Wikimedia Commons

Poprzednik Tajniego na tym stanowisku Martin Schulz z Niemiec powiedział, że nowy przewodniczący musi się zmierzyć z następującymi wyzwaniami: „dopasować Europę do procesu globalizacji, wzmocnić praworządność i równowagę między wolnością i bezpieczeństwem". Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) zapowiedziała, że z najwyższą uwagą będzie przyglądała się realizacji tych postulatów. Kadencja przewodniczącego PE trwa dwa i pół roku.

W komunikacie COMECE stwierdziła, że z zadowoleniem przyjęła debatę, która miała miejsce miedzy członkami PE w trakcie wyborów. Przypomniano, że posłowie są wybierani co pięć lat w powszechnych wyborach bezpośrednich przez obywateli Unii Europejskiej.

COMECE zwróciła uwagę, że 63-letni Tajani, członek Europejskiej Partii Ludowej (EVP) jako wiceprzewodniczący PE i delegat ds. dialogu z religiami zawsze wykazywał szczególną uwagę i otwarcie na sprawy Kościołów. Był inicjatorem licznych spotkań między wspólnotami religijnymi a instytucjami UE oraz konferencji na temat prześladowania chrześcijan.

COMECE wyraziła nadzieję, że po wyborze nowego przewodniczącego będzie kontynuowany "otwarty, przejrzysty i regularny dialog, zgodnie z Art. 17 Traktatu z Lizbony, tak aby nasze Kościoły mogły wnieść godny wkład w integrację europejską".

Tajani wygrał w czwartej turze wyborów zdobywając 351 głosów i pokonując kandydata socjalistów, swojego rodaka Gianniego Pittellę.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-18 09:45:11
miniaturka

Niemcy: kard. Marx o czerwonej linii dla katolików

Ksenofobia, zniesławianie innych religii przy nadmiernym podkreślaniu własnego narodu, rasizm, antysemityzm i obojętność na ubóstwo to według kard. Reinharda Marxa czerwona linia, której chrześcijanin nie powinien przekraczać.
2017-01-18 10:13:14
miniaturka

Zgoda

Wczoraj podczas świątecznego spotkania dziennikarzy i ludzi mediów w Domu Arcybiskupów Warszawskich ks. prof. Andrzej Szostek wygłosił miniwykład. Publikujemy jego treść.
2017-01-18 10:42:14
miniaturka

Kielce: zakończyły się obchody XX Dnia Judaizmu

W programie międzyreligijnego spotkania było nabożeństwo biblijne, modlitwa za ofiary pogromu kieleckiego oraz żydowsko-chrześcijańska dyskusja. Kolejny XXI Dzień Judaizmu odbędzie się w Warszawie.
2017-01-18 12:26:38
miniaturka

Generał dominikanów: w pustych klasztorach przyjmiemy uchodźców

Generał dominikanów zadeklarował, że członkowie obchodzącego 800-lecie zakonu oddadzą swe puste klasztory do dyspozycji uchodźców. Ojciec Bruno Cadoré mówił o tym na konferencji prasowej w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej.
2017-01-18 13:05:44
miniaturka

Ksiądz Jan od Biedronki

Dziś mija dokładnie 11 lat od śmierci ks. Jana Twardowskiego. Przypominamy jego biografię i chyba najsłynniejszy wiersz "Śpieszmy się".
2017-01-18 13:40:48
miniaturka

Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas” (por. 2 Kor 5,14–20) przebiega rozpoczęty dziś Tydzień Modlitw o jedność Chrześcijan.