Poprzednik Tajniego na tym stanowisku Martin Schulz z Niemiec powiedział, że nowy przewodniczący musi się zmierzyć z następującymi wyzwaniami: „dopasować Europę do procesu globalizacji, wzmocnić praworządność i równowagę między wolnością i bezpieczeństwem". Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) zapowiedziała, że z najwyższą uwagą będzie przyglądała się realizacji tych postulatów. Kadencja przewodniczącego PE trwa dwa i pół roku.
W komunikacie COMECE stwierdziła, że z zadowoleniem przyjęła debatę, która miała miejsce miedzy członkami PE w trakcie wyborów. Przypomniano, że posłowie są wybierani co pięć lat w powszechnych wyborach bezpośrednich przez obywateli Unii Europejskiej.
COMECE zwróciła uwagę, że 63-letni Tajani, członek Europejskiej Partii Ludowej (EVP) jako wiceprzewodniczący PE i delegat ds. dialogu z religiami zawsze wykazywał szczególną uwagę i otwarcie na sprawy Kościołów. Był inicjatorem licznych spotkań między wspólnotami religijnymi a instytucjami UE oraz konferencji na temat prześladowania chrześcijan.
COMECE wyraziła nadzieję, że po wyborze nowego przewodniczącego będzie kontynuowany "otwarty, przejrzysty i regularny dialog, zgodnie z Art. 17 Traktatu z Lizbony, tak aby nasze Kościoły mogły wnieść godny wkład w integrację europejską".
Tajani wygrał w czwartej turze wyborów zdobywając 351 głosów i pokonując kandydata socjalistów, swojego rodaka Gianniego Pittellę.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: