Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-18 09:36
RV/mm

Niemcy: kard. Marx o czerwonej linii dla katolików

Ksenofobia, zniesławianie innych religii przy nadmiernym podkreślaniu własnego narodu, rasizm, antysemityzm i obojętność na ubóstwo to według kard. Reinharda Marxa czerwona linia, której chrześcijanin nie powinien przekraczać.

Autor/źródło: Wikimedia Commons

Przewodniczący niemieckiego episkopatu w wywiadzie dla Nürnberger Nachrichten mówił o wytycznych dla zaangażowania społecznego i politycznego katolików w Niemczech.

„Demokracja potrzebuje rzeczowej debaty, którą kształtuje to, że interesujemy się drugim człowiekiem i jego zdaniem” – stwierdził kard. Marx i zaznaczył, że „jeśli jednak spiskujące wspólnoty jedynie się od siebie izolują, to jest to zagrożenie dla demokracji”.

Zapytany o radykalną partię „Alternatywa dla Niemiec” arcybiskup Monachium stwierdził, że każda polityczna debata wymaga uczciwości. „Nie można przejąć stylu podżegaczy i fundamentalistów” – przestrzegł przewodniczący niemieckiego episkopatu dodając, że w debacie publicznej należy „rozbroić język. Sukces można osiągnąć rzeczowością i szacunkiem”.

Jako przykład kard. Marx wymienił parafie i instytucje kościelne w Niemczech. Jego zdaniem Kościół powinien „stworzyć przestrzeń, gdzie można się z należytym szacunkiem i otwartością spotkać i uczciwie rozstrzygnąć konflikty”.

T. Kycia, Berlin/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy