Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-17 15:00
RV/mm

Kardynał Turkson o migracji nieletnich

"Fenomen migracji nieletnich pozwala dostrzec, jak załamuje się struktura całego naszego społeczeństwa” – powiedział kard. Peter Turkson.

Autor/źródło: pixabay.com

Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka w wywiadzie udzielonym Radiu Watykańskiemu odniósł się do przesłania Papieża Franciszka na wczorajszy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Kierowana przez niego watykańska instytucja rozpoczęła działać od początku roku, skupiając się na kompleksowym chronieniu ludzkiej godności, jak zwrócił uwagę pochodzący z Ghany hierarcha.

„Jeśli, opisując podstawy chrześcijańskiej antropologii, dużo mówimy o godności osoby, wtedy zadaniem Kościoła staje się podejmowanie środków prowadzących do jej poszanowania we wszystkich okolicznościach czy sytuacjach. Pragnieniem wspólnoty wierzących jest, aby wszyscy mogli żyć w pokoju we własnych miejscach pochodzenia, wzrastając w szacunku jako stworzeni na obraz Boży. Kiedy z jakiegokolwiek powodu migracja przekształca się w fenomen doświadczany także przez dzieci, stajemy przed bardzo poważną sytuacją. Dzieci te bowiem, będąc delikatne, pozostają ekstremalnie narażone na niebezpieczeństwa – powiedział kard. Turkson.

– Podstawową propozycją, jaką w odpowiedzi na to kierujemy do społeczeństw zachodnich, jest formacja i wychowanie, nastawione przede wszystkim na zrozumienie jedyności i uniwersalności ludzkiej natury,  promujące braterstwo oraz logikę, według której Bóg stworzył człowieka, a więc taką, gdzie każdy należy do jednej wielkiej ludzkiej rodziny. Tu już jest idea myślenia jedni o drugich, wspólnej troski wszystkich”.


tm/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-17 12:08:39
miniaturka

Poznań: kapłańskie wsparcie dla rodzin w Syrii

Księża archidiecezji poznańskiej pomogą przez rok 25 rodzinom poszkodowanym w konflikcie w Syrii. Ma to być prezent, jaki zamierzają ofiarować abp. Stanisławowi Gądeckiemu na 25-lecie jego sakry biskupiej, które przypada w marcu.
2017-01-17 12:22:07
miniaturka

Panama to więcej niż tylko Kanał Panamski [wywiad]

- Nasz kraj to o wiele więcej niż tylko Kanał Panamski. To ludzie, którzy wspólnie, jako naród, wielokrotnie podnosili się z trudności - przypomniał ks. Romulo Aguilar, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Panama 2019.
2017-01-17 12:42:47
miniaturka

Egipt: zabito koptyjskiego lekarza

W Egipcie zamordowano koptyjskiego lekarza. Jest to już czwarty chrześcijanin zabity w tym kraju w ostatnich dniach.
2017-01-17 13:41:07
miniaturka

„Niezapomniane wakacje Kruszynki w Obłokowie” lektura nie tylko na zimowe wieczory

Czy możliwe jest napisanie w czasach współczesnych książki, po którą mogą sięgnąć Czytelnicy – dzieci od 10 do 100 lat?
2017-01-17 18:15:36
miniaturka

Papież u św. Marty: miejcie odwagę i nadzieję

„Nie bądźcie chrześcijanami stojącymi w miejscu, ale odważnymi, umocnionymi nadzieją” – to zachęta, którą dziś rano papież skierował podczas mszy do wiernych.
2017-01-17 18:31:33
miniaturka

Erytrea: tysiące ludzi ucieka przed głodem i prześladowaniami

Tysiące ludzi ucieka każdego dnia z Erytrei przed głodem i prześladowaniami. To właśnie jej mieszkańcy stanowią najliczniejszą grupę uchodźców z Afryki przybywających do Europy.