Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-17 12:14
KAI/mm

Panama to więcej niż tylko Kanał Panamski [wywiad]

- Nasz kraj to o wiele więcej niż tylko Kanał Panamski. To ludzie, którzy wspólnie, jako naród, wielokrotnie podnosili się z trudności - przypomniał ks. Romulo Aguilar, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Panama 2019.

Autor/źródło: pixabay.com

Dorota Abdelmoula (KAI): Księże, czego możemy oczekiwać, przygotowując się do Światowych Dniach Młodzieży w Panamie?


Ks. Romulo Aguilar: Przede wszystkim spotkania z Kościołem bardzo młodym, który z wielką radością czeka na to wydarzenie. Spodziewamy się ponad 300 tys. zarejestrowanych pielgrzymów ŚDM i tych, którzy przybędą by być razem z papieżem. W sumie może będzie nas ok. 1 mln. Z wielką nadzieją i radością czekamy na to spotkanie, bo wiemy, że w krajach, które gościły ŚDM, to spotkanie dało wielką siłę wspólnocie Kościoła.


KAI: Co powinniśmy wiedzieć o Kościele w Panamie przed przyjazdem tutaj?


- To, że nasz Kościół jest bardzo pracowity. Nasze plany duszpasterskie są bardzo konkretne i staramy się odpowiadać nimi na potrzeby młodzieży, małżeństw, rodzin. Jesteśmy Kościołem bardzo żywotnym i przepełnionym radosną muzyką, która porywa wiernych. Nie tylko nasz klimat jest gorący, ale także serca, jakimi chcemy przyjąć tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, by poznać nasz mały kraj.


KAI: Rzeczywiście, uczestnicząc w nabożeństwach w Panamie, zauważyłam, że w tutejszy Kościół jest pełen radości. Ale z pewnością nie brak w nim także wyzwań...


- Owszem. Chcielibyśmy być Kościołem, który zawsze podąża w nadziei. Kościołem, który daje ludziom pewność, bo w naszej historii zawsze byliśmy blisko ludzi. Kościół w Panamie stał się głosem tych, którzy nie mają prawa głosu. To wciąż jedno z naszych wielkich wyzwań. Kolejnym jest ewangelizacja.


KAI: A w jaki sposób chcecie podjąć wyzwanie, jakim jest temat najbliższych ŚDM: „Oto Ja, służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38)?


- W ciągu najbliższych dwóch lat chcemy zaprosić do wspólnych przygotowań duchowych, w centrum których będzie Maryja. Ponadto, patronką Panamy jest Matka Boża Starsza (Santa Maria la Antigua) - to pierwsze wezwanie pod którym była czczona na kontynencie amerykańskim. Chcemy odnowić i rozpowszechnić to zawierzenie Maryi i pragniemy to zrobić wspólnie z Kościołem środkowoamerykańskim. Dlatego zarówno w programie przygotowań duchowych, jak podczas drogi krzyżowej, katechez i innych wydarzeń ŚDM, postać Maryi będzie szczególnie obecna.


KAI: W jaki sposób możemy się przygotować do tego spotkania?


- Słyszałem, że w waszym kraju rośnie zainteresowanie Panamą. I myślę, że pierwsza rzecz, to właśnie poznanie naszego kraju: małego, o którym pewnie do niedawna wiele osób nie słyszało. A nasz kraj, to o wiele więcej, niż tylko Kanał Panamski.


KAI: Mianowicie?


- To ludzie. Tacy, którzy choć wielokrotnie, jako naród znajdowali się w trudnych sytuacjach, umieli się z nich podnieść. Kościół zawsze towarzyszył im w trudnościach, podobnie, jak było to w historii Polski. Kiedy będziecie przygotowywali młodzież do przyjazdu tutaj, proszę, zwróćcie uwagę na to, że jesteśmy krajem, który bardzo się rozwinął, także ekonomicznie, ale też takim, który boryka się z korupcją, wyzyskiem ludzi i niesprawiedliwym podziałem dóbr. Nasze społeczeństwo nie powinno być tak biedne, jak jest.


KAI: Jest Ksiądz proboszczem w panamskiej parafii, w której nie brak młodzieży. Kim są dla Księdza ludzie młodzi?


- Wielką siłą. I tak, jak się często mówi, oni są nadzieją Kościoła. Mamy wobec nich wielki dług i dlatego chcemy zrobić wszystko, co możliwe, by odnaleźć młodych i przyprowadzić ich do Kościoła. By zdali sobie sprawę, że przyszłość Kościoła zależy od nich.


- Dziękuję za rozmowę.

rozmawiała Dorota Abdelmoula / Panama

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-17 10:25:34
miniaturka

Kielce: Ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu

W obchodach 20. Dnia Judaizmu udział wezmą wyjątkowi goście: rabin Abraham Skórka z Buenos Aires, Naczelny Rabin RP – Michael Schudrich, bp. Mieczysław Cisło, bp. Rafał Markowski oraz bp kielecki - Jan Piotrowski.
2017-01-17 10:55:15
miniaturka

Warszawa: otwarto muzeum św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego

Od 14 stycznia można zwiedzać multimedialne Muzeum św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, dawnego arcybiskupa Warszawy. Mieści się ono przy ul. Żelaznej 97 w oficynie domu generalnego sióstr franciszkanek rodziny Maryi. W grudniu poświęcił je kard. Nycz.
2017-01-17 12:08:39
miniaturka

Poznań: kapłańskie wsparcie dla rodzin w Syrii

Księża archidiecezji poznańskiej pomogą przez rok 25 rodzinom poszkodowanym w konflikcie w Syrii. Ma to być prezent, jaki zamierzają ofiarować abp. Stanisławowi Gądeckiemu na 25-lecie jego sakry biskupiej, które przypada w marcu.
2017-01-17 12:42:47
miniaturka

Egipt: zabito koptyjskiego lekarza

W Egipcie zamordowano koptyjskiego lekarza. Jest to już czwarty chrześcijanin zabity w tym kraju w ostatnich dniach.
2017-01-17 12:54:55
miniaturka

Kardynał Turkson o migracji nieletnich

"Fenomen migracji nieletnich pozwala dostrzec, jak załamuje się struktura całego naszego społeczeństwa” – powiedział kard. Peter Turkson.
2017-01-17 13:41:07
miniaturka

„Niezapomniane wakacje Kruszynki w Obłokowie” lektura nie tylko na zimowe wieczory

Czy możliwe jest napisanie w czasach współczesnych książki, po którą mogą sięgnąć Czytelnicy – dzieci od 10 do 100 lat?