Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-16 17:34
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Moskwa: Olimpiada o nowych męczennikach za wiarę

W tym roku przypada setna rocznica rewolucji październikowej, która na ponad 70 lat pokryła jakby całunem narody zamieszkujące terytorium Rosji, a następnie Związku Sowieckiego.

Autor/źródło: Serge Serebro, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org

Rocznicy rewolucji październikowej nie należy obchodzić jako święto, ale trzeba dokonać analizy przyczyn historycznych tak strasznego wydarzenia i wyciągnąć wnioski na przyszłość – stwierdził patriarcha moskiewski Cyryl.

W tym duchu synodalny Wydział Kształcenia Religijnego i Katechizacji Patriarchatu Moskiewskiego oraz stołeczny Metodyczny Wydział Edukacji ogłosiły dla uczniów olimpiadę poświęconą pamięci nowych męczenników za wiarę.

Olimpijczycy z klas od piątej do ósmej będą mogli wykazać się znajomością faktów prześladowań za wiarę, zwłaszcza z życiem i śmiercią zamordowanych męczenników i wyznawców pozbawianych pracy, wolności, zamykanych w łagrach.

Organizatorzy olimpiady postawili sobie za cel duchowo-moralne i patriotyczne wychowanie uczniów, pogłębienie wiedzy historycznej, a także stymulację umiejętności intelektualnych i twórczych.

Finał olimpiady odbędzie się w połowie maja bieżącego roku.


W. Raiter, Moskwa/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-16 16:06:39
miniaturka

Kielce: otwarto „pokój błogosławieństw” i wystawę „Abraham i Franciszek”

Otwarcie „pokoju błogosławieństw” i wystawy pt. „Abraham i Franciszek” oraz odsłonięcie nowego popiersia Jana Karskiego odbyło się wczoraj w Kielcach. Jest to wydarzenie towarzyszące centralnym obchodom XX Dnia Judaizmu.
2017-01-16 16:23:42
miniaturka

Warszawa: mobilna łaźnia dla bezdomnych

Pod koniec stycznia w stolicy pojawi się mobilna łaźnia dla bezdomnych. Będzie składać się z toalety, łazienki z prysznicem i przebieralni oraz punktu fryzjerskiego i medycznego. To wspólny projekt Miasta Stołecznego Warszawy i Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.
2017-01-16 17:12:27
miniaturka

Prezydent Gwinei u Papieża

Ojciec Święty przyjął na audiencji prezydenta Republiki Gwinei. Alpha Condé spotkał się również z watykańskim sekretarzem stanu oraz z szefem papieskiej dyplomacji.
2017-01-16 18:17:15
miniaturka

Migranci wolą chrześcijańską Europę niż bogate kraje arabskie

Bp Georges Colomb, odpowiedzialny w episkopacie Francji za duszpasterstwo migrantów, wskazuje na konieczność chrześcijańskiej otwartości, ale i odpowiedzialności w obliczu kryzysu migracyjnego.
2017-01-16 18:47:16
miniaturka

Rozpoczął się Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia w Manili

W stolicy Filipin rozpoczął się 16 stycznia Światowy Apostolski Kongres Bożego Miłosierdzia (WACOM – World Apostolic Congres On Mercy), który potrwa tam do 20 stycznia.
2017-01-16 22:00:50
miniaturka

Spotkanie opłatkowe środowisk twórczych w Kaliszu

- Życzę Bożego pokoju i ładu moralnego, z których płynie radość - mówił do artystów bp Łukasz Buzun podczas dorocznego spotkania Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Kaliskiej.