– W ten sposób chcieliśmy wyjść naprzeciw pojawiającym się potrzebom – powiedział KAI dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Kamil Chojnacki.
Łaźnie mobilne będą usytuowane w trzech miejscach stolicy. – Z uwagi na pilotażowy charakter przedsięwzięcia, obecnie znamy jedynie pierwszą lokalizację: będzie to samo centrum stolicy, przy ulicy Emilii Plater. Kolejna na pewno znajdzie się po prawej stronie Wisły, choć nie wiadomo jeszcze gdzie dokładnie – mówi ks. Chojnacki.
Punkt będzie miał charakter modułu składającego się z kontenerów w których będzie wydzielone miejsce na toaletę, łazienkę z prysznicem, przebieralnię oraz punkt fryzjerski i punkt medyczny. – Podstawowe czynności medyczne, a więc między innymi zmiany opatrunków będzie udzielała jedna z sióstr zakonnych ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego a Paulo, która jest pielęgniarką – zapowiada dyrektor diecezjalnej Caritas.
W związku z planowanym otwarciem łaźni, w kilku parafiach diecezji warszawsko-praskiej zorganizowano zbiórkę, dzięki której udało się zebrać odpowiednią ilość ręczników, mydła i innych środków higieny. – W zależności od liczby chętnych do skorzystania z łaźni, będziemy zwracać się do wiernych z prośbą o dalsze wsparcie – informuje ks. Chojnacki.
Jeśli chodzi o bardziej wyspecjalizowane produkty takie jak maści na świerzb, środki na wszy, materiały opatrunkowe i dezynfekujące to diecezjalna Caritas liczy na hurtownie farmaceutyczne i producentów danych preparatów. W łaźniach bezdomni będą mogli również wymienić ubranie na czyste.
Punkty będą czynne siedem dni w tygodniu z wyłączeniem świąt państwowych w dwóch turach przed południowych i popołudniowych po dwie-trzy godziny w ciągu dnia.
mag / Warszawa
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: