Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-16 16:20
KAI/mm

Warszawa: mobilna łaźnia dla bezdomnych

Pod koniec stycznia w stolicy pojawi się mobilna łaźnia dla bezdomnych. Będzie składać się z toalety, łazienki z prysznicem i przebieralni oraz punktu fryzjerskiego i medycznego. To wspólny projekt Miasta Stołecznego Warszawy i Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Autor/źródło: pixabay.com

– W ten sposób chcieliśmy wyjść naprzeciw pojawiającym się potrzebom – powiedział KAI dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Kamil Chojnacki.


Łaźnie mobilne będą usytuowane w trzech miejscach stolicy. – Z uwagi na pilotażowy charakter przedsięwzięcia, obecnie znamy jedynie pierwszą lokalizację: będzie to samo centrum stolicy, przy ulicy Emilii Plater. Kolejna na pewno znajdzie się po prawej stronie Wisły, choć nie wiadomo jeszcze gdzie dokładnie – mówi ks. Chojnacki.


Punkt będzie miał charakter modułu składającego się z kontenerów w których będzie wydzielone miejsce na toaletę, łazienkę z prysznicem, przebieralnię oraz punkt fryzjerski i punkt medyczny. – Podstawowe czynności medyczne, a więc między innymi zmiany opatrunków będzie udzielała jedna z sióstr zakonnych ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego a Paulo, która jest pielęgniarką – zapowiada dyrektor diecezjalnej Caritas.


W związku z planowanym otwarciem łaźni, w kilku parafiach diecezji warszawsko-praskiej zorganizowano zbiórkę, dzięki której udało się zebrać odpowiednią ilość ręczników, mydła i innych środków higieny. – W zależności od liczby chętnych do skorzystania z łaźni, będziemy zwracać się do wiernych z prośbą o dalsze wsparcie – informuje ks. Chojnacki.


Jeśli chodzi o bardziej wyspecjalizowane produkty takie jak maści na świerzb, środki na wszy, materiały opatrunkowe i dezynfekujące to diecezjalna Caritas liczy na hurtownie farmaceutyczne i producentów danych preparatów. W łaźniach bezdomni będą mogli również wymienić ubranie na czyste.


Punkty będą czynne siedem dni w tygodniu z wyłączeniem świąt państwowych w dwóch turach przed południowych i popołudniowych po dwie-trzy godziny w ciągu dnia.

mag / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-16 15:28:36
miniaturka

Niepokojąca sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej

Burmistrzowie "chrześcijańskiego trójkąta" - Betlejem, Bajt Dżala i Bajt Sahour są zaniepokojeni z powodu trudnej sytuacji chrześcijan palestyńskich w tym regionie.
2017-01-16 15:48:37
miniaturka

600-lecie prymasostwa – główne uroczystości w kwietniu

Po ubiegłorocznej 1050. rocznicy Chrztu Polski, w tym roku przypada kolejny ważny jubileusz – 600-lecie nadania arcybiskupom gnieźnieńskim godności prymasa Polski.
2017-01-16 16:06:39
miniaturka

Kielce: otwarto „pokój błogosławieństw” i wystawę „Abraham i Franciszek”

Otwarcie „pokoju błogosławieństw” i wystawy pt. „Abraham i Franciszek” oraz odsłonięcie nowego popiersia Jana Karskiego odbyło się wczoraj w Kielcach. Jest to wydarzenie towarzyszące centralnym obchodom XX Dnia Judaizmu.
2017-01-16 17:12:27
miniaturka

Prezydent Gwinei u Papieża

Ojciec Święty przyjął na audiencji prezydenta Republiki Gwinei. Alpha Condé spotkał się również z watykańskim sekretarzem stanu oraz z szefem papieskiej dyplomacji.
2017-01-16 17:38:09
miniaturka

Moskwa: Olimpiada o nowych męczennikach za wiarę

W tym roku przypada setna rocznica rewolucji październikowej, która na ponad 70 lat pokryła jakby całunem narody zamieszkujące terytorium Rosji, a następnie Związku Sowieckiego.
2017-01-16 18:17:15
miniaturka

Migranci wolą chrześcijańską Europę niż bogate kraje arabskie

Bp Georges Colomb, odpowiedzialny w episkopacie Francji za duszpasterstwo migrantów, wskazuje na konieczność chrześcijańskiej otwartości, ale i odpowiedzialności w obliczu kryzysu migracyjnego.