Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-01-16 16:20
KAI/mm

Warszawa: mobilna łaźnia dla bezdomnych

Pod koniec stycznia w stolicy pojawi się mobilna łaźnia dla bezdomnych. Będzie składać się z toalety, łazienki z prysznicem i przebieralni oraz punktu fryzjerskiego i medycznego. To wspólny projekt Miasta Stołecznego Warszawy i Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Autor/źródło: pixabay.com

– W ten sposób chcieliśmy wyjść naprzeciw pojawiającym się potrzebom – powiedział KAI dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Kamil Chojnacki.


Łaźnie mobilne będą usytuowane w trzech miejscach stolicy. – Z uwagi na pilotażowy charakter przedsięwzięcia, obecnie znamy jedynie pierwszą lokalizację: będzie to samo centrum stolicy, przy ulicy Emilii Plater. Kolejna na pewno znajdzie się po prawej stronie Wisły, choć nie wiadomo jeszcze gdzie dokładnie – mówi ks. Chojnacki.


Punkt będzie miał charakter modułu składającego się z kontenerów w których będzie wydzielone miejsce na toaletę, łazienkę z prysznicem, przebieralnię oraz punkt fryzjerski i punkt medyczny. – Podstawowe czynności medyczne, a więc między innymi zmiany opatrunków będzie udzielała jedna z sióstr zakonnych ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego a Paulo, która jest pielęgniarką – zapowiada dyrektor diecezjalnej Caritas.


W związku z planowanym otwarciem łaźni, w kilku parafiach diecezji warszawsko-praskiej zorganizowano zbiórkę, dzięki której udało się zebrać odpowiednią ilość ręczników, mydła i innych środków higieny. – W zależności od liczby chętnych do skorzystania z łaźni, będziemy zwracać się do wiernych z prośbą o dalsze wsparcie – informuje ks. Chojnacki.


Jeśli chodzi o bardziej wyspecjalizowane produkty takie jak maści na świerzb, środki na wszy, materiały opatrunkowe i dezynfekujące to diecezjalna Caritas liczy na hurtownie farmaceutyczne i producentów danych preparatów. W łaźniach bezdomni będą mogli również wymienić ubranie na czyste.


Punkty będą czynne siedem dni w tygodniu z wyłączeniem świąt państwowych w dwóch turach przed południowych i popołudniowych po dwie-trzy godziny w ciągu dnia.

mag / Warszawa


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Warszawa, łaźnia dla bezdomnych, Catiras