Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-01-16 16:01
BP KEP/mm

Kielce: otwarto „pokój błogosławieństw” i wystawę „Abraham i Franciszek”

Otwarcie „pokoju błogosławieństw” i wystawy pt. „Abraham i Franciszek” oraz odsłonięcie nowego popiersia Jana Karskiego odbyło się wczoraj w Kielcach. Jest to wydarzenie towarzyszące centralnym obchodom XX Dnia Judaizmu.

Autor/źródło: episkopat.pl

„Pokój błogosławieństw” utworzony w kamienicy, w której 70 lat temu dokonano straszliwego mordu na Żydach, jest pierwszą taką inicjatywą w Polsce i ma służyć idei dialogu i pojednania.


Wśród licznych gości w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego pojawili się m.in.: biskup kielecki Jan Piotrowski, rabin gminy żydowskiej Benei Tikva Abraham Skórka – rektor Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires i naczelny rabin Polski Michael Schudrich.


Organizator spotkania Bogdan Białek, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, dokonał wspólnie z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim odsłonięcia popiersia Jana Karskiego wykonanego przez artystę rzeźbiarza prof. Karola Badynę.


Uroczystego przecięcia wstęgi do „pokoju błogosławieństw” dokonali: bp Jan Piotrowski, rabin Abraham Skórka i rabin Polski Michael Schudrich. Na ścianach w pomieszczeniu specjalnie przygotowanym do modlitwy i medytacji religijnej powieszone zostały oprawione w szklane szyby plansze z błogosławieństwami.


Zaczerpnięte one zostały z Księgi Psalmów, Kazania na Górze. Wykorzystano też modlitwę papieża Franciszka w Malmö oraz teksty ułożone przez rabina Abrahama Skórkę i bpa Jana Piotrowskiego. Przygotowano też specjalne miejsce, gdzie każdy może zostawić zapisane przez siebie błogosławieństwo.


Prezes Bogdan Białek w swym krótkim wyjaśnieniu podkreślił, że „pokój błogosławieństw” jest miejscem, w którym nie można złorzeczyć, a przede wszystkim należy się w nim uczyć się tego jak błogosławić.


W kolejnym pomieszczeniu zainaugurowana została wystawa pt. „Abraham i Franciszek”. Zwiedzający mogą obejrzeć dużego formatu fotografie ukazujące sytuacje i spotkania papieża Franciszka z rabinem Abrahamem Skórką. Wyrażają one wielką przyjaźń i szacunek jakim się darzą przedstawiciele dwóch religii – katolickiej i judaistycznej. Każda fotografia opatrzona jest papieskimi wypowiedziami na temat Żydów i judaizmu oraz refleksjami rabina na temat chrześcijaństwa.


Na zakończenie uroczystości rabin Abraham Skórka wyraził radość, że mógł uczestniczyć w wydarzeniu bardzo ważnym dla relacji chrześcijańsko – żydowskich. – Jestem pod ogromnym wrażeniem tego wszystkiego, co dziś odbyło się dziś w Kielcach. Jest to bardzo znaczące i ważne dla mnie, ale przede wszystkim także dla Kielc, które mają ogromne znaczenie dla polsko – żydowskiej historii. Niech Bóg błogosławi organizatorom za pracę, jaka w Kielcach została wniesiona – podkreślił gość z Argentyny.


Naczelny rabin Polski Michael Schudrich zwrócił uwagę na to, że wszyscy jesteśmy dziećmi Boga. – Jeżeli chcemy, żeby nasz wspólnym Ojciec był radosny, to musimy, tak jak dzisiaj być i działać razem – podkreślił naczelny rabin Polski.


Bp Jan Piotrowski zapraszając wszystkich zebranych do udziału w zbliżających się obchodach Dnia Judaizmu, wskazywał, że kontekście odczytanych dziś błogosławieństw można powiedzieć z absolutną teologiczną pewnością, że one nas humanizują. – Wszelkie przekleństwo i złorzeczenie, gdziekolwiek się pojawi i narodzi w jakiejkolwiek sytuacji społecznej i obyczajowej rani człowieka i dzieli – podkreślił biskup.


Jutro w Kielcach odbędą się centralne obchody XX Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.


Dzień Judaizmu w Kościele katolickim został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest promocja dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i promowanie wśród katolików troski o wspólne dziedzictwo duchowe i historyczne.


apis/KAI


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Kielce, XX Dzień Judaizmu