Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-16 15:41
BP KEP/mm

600-lecie prymasostwa – główne uroczystości w kwietniu

Po ubiegłorocznej 1050. rocznicy Chrztu Polski, w tym roku przypada kolejny ważny jubileusz – 600-lecie nadania arcybiskupom gnieźnieńskim godności prymasa Polski.

Abp Wojciech Polak, 60. prymas Polski.
Autor/źródło: M.Mazur/episkopat.pl

Po ubiegłorocznej 1050. rocznicy Chrztu Polski, w tym roku przypada kolejny ważny jubileusz – 600-lecie nadania arcybiskupom gnieźnieńskim godności prymasa Polski. Główne uroczystości odbędą się w dniach 22-23 kwietnia, w czasie dorocznego odpustu ku czci św. Wojciecha – głównego patrona Polski.

„Pragniemy, aby te uroczystości były z jednej strony okazją do dziękczynienia i zarazem powrotu do bogatego dziedzictwa prymasów Polski, które od początku związane jest z Gnieznem. Z drugiej strony chcemy, by była to okazja i impuls do refleksji nad znaczeniem osoby i funkcji prymasa Polski na przestrzeni dziejów i obecnie” – mówi abp Wojciech Polak, który jest 60. prymasem Polski.


Do udziału w uroczystościach obok pielgrzymów, duchowieństwa i biskupów z Polski zaproszono także prymasów z całej Europy. Gniezno liczy na przyjazd m.in.: prymasa Czech kard. Dominika Duki, noszący tytuł prymasa Germanii abp. Salzburga Franza Lacknera, arcybiskupa Toledo i prymasa Hiszpanii Braulio Rodrigueza Plazy, metropolity Lyonu kard. Philippe Barbarina, który nosi tytuł prymasa Galii oraz przedstawicieli prymasów Anglii, Irlandii i Belgii. Zaproszenie otrzymał także Prezydent RP Andrzej Duda.


Obchodom kościelnym towarzyszyć będą przedsięwzięcia o charakterze naukowym i kulturalnym. Jak zapowiada rzecznik prasowy i kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. Zbigniew Przybylski, w przeddzień kwietniowych uroczystości w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej odbędzie się wernisaż wystawy „Primas Poloniae. 600 lat stolicy prymasowskiej w Gnieźnie”, na której zostaną zaprezentowane najważniejsze i najcenniejsze archiwalia i muzealia związane z prymasostwem. Zaplanowano także ogólnopolskie sympozja naukowe.


Pierwsze z nich odbędzie się 27 marca i będzie poświęcone dziejom instytucji i godności prymasowskiej. Pokłosiem tej inicjatywy stanie się książka o dziejach prymasostwa polskiego. Jej treść będą stanowiły artykuły przygotowane przez wybitnych historyków, świeckich i duchownych. Publikacja ta po raz pierwszy w sposób całościowy spojrzy na dzieje urzędu prymasowskiego, który odegrał istotną rolę w ustroju kościelnym i państwowym Polski ostatniego sześćsetlecia.


Kolejne sympozjum pt. „Źródła do historii prymasów i prymasostwa w archiwach kościelnych w Polsce” odbędzie się w czerwcu w ramach IV Forum Dyrektorów Archiwów Diecezjalnych (11-13 czerwca). Uczestnicy wezmą także udział w Sesji Mecenatu Skarbów Słowa podczas której przewidziana jest m. in. prezentacja faksimile Złotego kodeksu gnieźnieńskiego, przygotowywana przez Wydawnictwo M z Krakowa. Będzie to luksusowe, bibliofilskie wydanie rękopisu wraz z odtworzeniem oprawy w 3D.


W ramach obchodów zaplanowano także uroczysty Koncert Prymasowski, który odbędzie się 11 czerwca w gnieźnieńskiej bazylice archikatedralnej. Jak zapowiada ks. Przybylski, jego punktem kulminacyjnym będzie barokowe Completorium Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego na chór i orkiestrę. Koncert uzupełnią również wybrane utwory, które z okazji 600-lecia prymasostwa zostaną zadedykowane obecnym i zmarłym hierarchom. Wystąpi Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej oraz Poznański Zespół Instrumentalny.

bkg / Gniezno


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-16 14:12:43
miniaturka

Rzecznik KEP o śp. ks. Malińskim: kształtował pokolenia Polaków

- To był człowiek pióra, pisanie było jego powołaniem. Swoimi książkami, homiliami ukształtował pokolenia Polaków - mówi o zmarłym ks. Mieczysławie Malińskim rzecznik KEP, ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2017-01-16 14:36:28
miniaturka

Kard. Barbarin: owoce Roku Miłosierdzia są wspaniałe

Owoce zakończonego w listopadzie Roku Miłosierdzia są wspaniałe - powiedział kard. Philippe Barbarin Arcybiskup Lyonu jest specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka na IV Światowy Kongres Miłosierdzia, jaki rozpoczyna się dziś w Manili.
2017-01-16 15:28:36
miniaturka

Niepokojąca sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej

Burmistrzowie "chrześcijańskiego trójkąta" - Betlejem, Bajt Dżala i Bajt Sahour są zaniepokojeni z powodu trudnej sytuacji chrześcijan palestyńskich w tym regionie.
2017-01-16 16:06:39
miniaturka

Kielce: otwarto „pokój błogosławieństw” i wystawę „Abraham i Franciszek”

Otwarcie „pokoju błogosławieństw” i wystawy pt. „Abraham i Franciszek” oraz odsłonięcie nowego popiersia Jana Karskiego odbyło się wczoraj w Kielcach. Jest to wydarzenie towarzyszące centralnym obchodom XX Dnia Judaizmu.
2017-01-16 16:23:42
miniaturka

Warszawa: mobilna łaźnia dla bezdomnych

Pod koniec stycznia w stolicy pojawi się mobilna łaźnia dla bezdomnych. Będzie składać się z toalety, łazienki z prysznicem i przebieralni oraz punktu fryzjerskiego i medycznego. To wspólny projekt Miasta Stołecznego Warszawy i Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.
2017-01-16 17:12:27
miniaturka

Prezydent Gwinei u Papieża

Ojciec Święty przyjął na audiencji prezydenta Republiki Gwinei. Alpha Condé spotkał się również z watykańskim sekretarzem stanu oraz z szefem papieskiej dyplomacji.