Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-16 15:21
KAI/mm

Niepokojąca sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej

Burmistrzowie "chrześcijańskiego trójkąta" - Betlejem, Bajt Dżala i Bajt Sahour są zaniepokojeni z powodu trudnej sytuacji chrześcijan palestyńskich w tym regionie.

Autor/źródło: pixabay.com

 Na skutek konfliktu izraelsko-palestyńskiego coraz więcej chrześcijan opuszcza swoje strony rodzinne - ubolewali burmistrzowie w rozmowie z międzynarodową grupą biskupów w Betlejem. Jak podkreślili, jednocześnie w regionie Betlejem osiedla się coraz więcej muzułmanów z Jerozolimy i Hebronu. Spotkanie w Betlejem odbyło się w ramach 17. Międzynarodowej Konferencji Biskupów w Ziemi Świętej.

- Wobec wyjazdów chrześcijan i w to miejsce osiedleń muzułmanów nasuwa się pytanie, w jaki sposób można będzie utrzymać chrześcijański charakter Betlejem - powiedziała burmistrz miasta Vera Baboun. Jej zdaniem rok 2017 będzie krytyczny. Przede wszystkim nie wiadomo, czego można oczekiwać od przyszłego prezydenta USA Donalda Trumpa. - Jeśli miałby zrealizować swój plan przeniesienia ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy, będzie to oznaczało koniec procesu pokojowego - zacytowała Baboun opinię prezydenta Palestyńczyków, Mahmuda Abbasa.

 

Jako "dramatyczną" określił sytuację chrześcijan także burmistrz Bajt Dżala, Nicola Khames. Podkreślił, że od czasu utworzenia Państwa Izrael w 1948 roku, zaanektowane zostało przez Izrael około dwie trzecie ziem Bajt Dżala, a wielu chrześcijan wyjechało. - Jeśli trwająca od 69 lat okupacja się utrzyma, |za 30 lat nie będzie tu ani jednego chrześcijanina - podkreślił burmistrz Khames.


Kluczowe znaczenie dla przyszłości chrześcijan w "trójkącie chrześcijańskim" będzie miało wsparcie ze strony pielgrzymów i turystów - stwierdził burmistrz Bajt Sahour, Hani Al-Hayek. Tamę dalszych wyjazdów może też stanowić pomoc w tworzeniu miejsc pracy i poprawa infrastruktury - uważa Al-Hayek. Palestyńczyk zarzucił Izraelowi, że jedynie utrzymuje konflikt, zamiast pracować nad jego rozwiązaniem i stwierdził, że brakuje wizji pokojowej.


Sytuacja na terenach palestyńskich, których okupacja przez wojsko izraelskie trwa od 50 lat, jest centralnym tematem trwającego w dniach 14-19 stycznia 17. spotkania międzynarodowej biskupów i przedstawicieli Kościoła. Uczestniczą w nim przedstawiciele Konferencji Biskupów z ponad 10 krajów.


Program tegorocznej konferencji przewiduje rozmowy z administratorem apostolskim Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy, abp Pierbattistą Pizzaballą i innymi przedstawicielami miejscowego Kościoła katolickiego. Biskupi spotkają się też z politykami izraelskimi i palestyńskimi, dyplomatami oraz z przedstawicielami lokalnych i międzynarodowych dzieł pomocy, działającymi w Izraelu i Palestynie.

Według organizatorów spotkania i rozmowy mają ukazać m.in. "niekiedy drastyczne i dotkliwe ograniczenia w życiu codziennym Palestyńczyków". Jednym z tematów będą skutki izraelskiego osadnictwa dla przyszłości bezpiecznego i demokratycznego Państwa Izrael.

 

Organizowane od 17 lat przez Radę Konferencji Biskupich Europy (CCEE) międzynarodowe pielgrzymki biskupów europejskich i amerykańskich do Ziemi Świętej mają na celu umacnianie tamtejszych Kościołów i chrześcijan.

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-16 12:33:45
miniaturka

W środę rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem "Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas" (por. 2 Kor 5,14–20) zaczerpniętymi z 2. Listu do Koryntian 5,14-20, od 18 do 25 stycznia obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
2017-01-16 14:12:43
miniaturka

Rzecznik KEP o śp. ks. Malińskim: kształtował pokolenia Polaków

- To był człowiek pióra, pisanie było jego powołaniem. Swoimi książkami, homiliami ukształtował pokolenia Polaków - mówi o zmarłym ks. Mieczysławie Malińskim rzecznik KEP, ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2017-01-16 14:36:28
miniaturka

Kard. Barbarin: owoce Roku Miłosierdzia są wspaniałe

Owoce zakończonego w listopadzie Roku Miłosierdzia są wspaniałe - powiedział kard. Philippe Barbarin Arcybiskup Lyonu jest specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka na IV Światowy Kongres Miłosierdzia, jaki rozpoczyna się dziś w Manili.
2017-01-16 15:48:37
miniaturka

600-lecie prymasostwa – główne uroczystości w kwietniu

Po ubiegłorocznej 1050. rocznicy Chrztu Polski, w tym roku przypada kolejny ważny jubileusz – 600-lecie nadania arcybiskupom gnieźnieńskim godności prymasa Polski.
2017-01-16 16:06:39
miniaturka

Kielce: otwarto „pokój błogosławieństw” i wystawę „Abraham i Franciszek”

Otwarcie „pokoju błogosławieństw” i wystawy pt. „Abraham i Franciszek” oraz odsłonięcie nowego popiersia Jana Karskiego odbyło się wczoraj w Kielcach. Jest to wydarzenie towarzyszące centralnym obchodom XX Dnia Judaizmu.
2017-01-16 16:23:42
miniaturka

Warszawa: mobilna łaźnia dla bezdomnych

Pod koniec stycznia w stolicy pojawi się mobilna łaźnia dla bezdomnych. Będzie składać się z toalety, łazienki z prysznicem i przebieralni oraz punktu fryzjerskiego i medycznego. To wspólny projekt Miasta Stołecznego Warszawy i Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.