Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-16 14:09
Opoka/mm

Rzecznik KEP o śp. ks. Malińskim: kształtował pokolenia Polaków

- To był człowiek pióra, pisanie było jego powołaniem. Swoimi książkami, homiliami ukształtował pokolenia Polaków - mówi o zmarłym ks. Mieczysławie Malińskim rzecznik KEP, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

– Ks. Mieczysław Maliński posłuchał się swojego biskupa, Karola Wojtyły, który dostrzegł w nim talent i powołanie pisarskie – wspomina ks. Paweł Rytel-Andrianik. – Jak napisał w swojej autobiografii ks. Maliński, Wojtyła miał mu powiedzieć: "Moje zdanie jest takie: wykładowców mamy w Polsce wystarczająco dużo, ale Maliński jest jeden jako pisarz. Pisz. Dobrze piszesz, jesteś czytany."


Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodaje, że ksiądz Mieczysław potraktował słowa biskupa na serio i zabrał się za pisanie. Publikował, gdzie się dało, a jak nie dało rady publikować, to po prostu wprawiał się w pisaniu. I gdy już można było swobodnie wydawać książki, to był gotowy. Jego książki, homilie, artykuły kształtowały pokolenia Polaków. Jego publikacje były chętnie czytane, bo ks. Maliński pisał prosto, z empatią, z zaangażowaniem. Trafiał w sedno.


Rzecznik KEP uważa, że tym, co napisał ks. Maliński można by obdzielić kilka osób. Swojemu pisarskiemu powołaniu ks. Maliński pozostał wierny do końca. Ostatni wpis na jego blogu pochodzi z dnia 15 stycznia, czyli z dnia śmierci.


Ks. Mieczysław Maliński – kapłan archidiecezji krakowskiej, znany kaznodzieja i pisarz zmarł w niedzielę 15 stycznia w godzinach popołudniowych w swoim mieszkaniu w Krakowie-Podgórzu. Miał 93 lata.


Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 24 stycznia i będzie im przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz: o godz. 11.00 Msza św. w kościele sióstr wizytek przy ul. Krowoderskiej 16 w Krakowie, o godz. 13.00 pochowanie na Cmentarzu Salwatorskim.


Małgorzata Muszańska/Opoka

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-16 10:53:06
miniaturka

Benemerenti dla Ewy Błaszczyk oraz Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP

Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?” oraz Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego (RZAWP) zostali tegorocznymi laureatami nagród Ordynariatu Polowego Benemerenti.
2017-01-16 11:25:54
miniaturka

Pogrzeb śp. ks. Mieczysława Malińskiego 24 stycznia

Pogrzeb zmarłego wczoraj ks. Mieczysława Malińskiego odbędzie się 24 stycznia. Uroczystościom będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
2017-01-16 12:33:45
miniaturka

W środę rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem "Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas" (por. 2 Kor 5,14–20) zaczerpniętymi z 2. Listu do Koryntian 5,14-20, od 18 do 25 stycznia obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
2017-01-16 14:36:28
miniaturka

Kard. Barbarin: owoce Roku Miłosierdzia są wspaniałe

Owoce zakończonego w listopadzie Roku Miłosierdzia są wspaniałe - powiedział kard. Philippe Barbarin Arcybiskup Lyonu jest specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka na IV Światowy Kongres Miłosierdzia, jaki rozpoczyna się dziś w Manili.
2017-01-16 15:28:36
miniaturka

Niepokojąca sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej

Burmistrzowie "chrześcijańskiego trójkąta" - Betlejem, Bajt Dżala i Bajt Sahour są zaniepokojeni z powodu trudnej sytuacji chrześcijan palestyńskich w tym regionie.
2017-01-16 15:48:37
miniaturka

600-lecie prymasostwa – główne uroczystości w kwietniu

Po ubiegłorocznej 1050. rocznicy Chrztu Polski, w tym roku przypada kolejny ważny jubileusz – 600-lecie nadania arcybiskupom gnieźnieńskim godności prymasa Polski.