Strona główna
opoka.org.pl
2016-10-28 10:15
RA

Rekolekcje duszpasterzy elektryków, energetyków i elektroników

Przez trzy dni (24-26.10) w licheńskim Sanktuarium przebywali kapłani posługujący jako duszpasterze elektryków, energetyków i elektroników.

„Energetycy są dużą grupą zawodową, która chce mieć – i ma - swoje duszpasterstwo. Zawody energetyków czy elektryków są zawodami wysokiego ryzyka. W tym sektorze jest wiele wypadków, zwłaszcza przy pracy przy wysokim napięciu. A my, jako duszpasterze, postanowiliśmy w tym roku spotkać się w Licheniu - porozmawiać o duszpasterstwie, polecić te środowiska opiece Matki Bożej” – wyjaśnił ks. Sławomir Zyga, krajowy duszpasterz elektryków, energetyków i elektroników, na co dzień kapłan diecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Zdaniem duszpasterza Licheń jest idealnym miejscem do zorganizowania tego typu spotkania z kilku względu – logistycznego, bliskości Matki Bożej a także Konina, będącego jednym z najważniejszych ośrodków przemysłu energetycznego w Polsce.     

Do Lichenia zjechało łącznie 7 spośród 12 duszpasterzy elektryków, energetyków i elektroników pełniących posługę w naszym kraju. W ramach Stowarzyszenia Elektryków Polskich, które zrzesza ok. 24 tys. członków, powstało Katolickie Stowarzyszenie Energetyków NAZARET. Jak dodał ks. Zyga, w przeszłości duszpasterstwo istniało przy dużych zakładach energetycznych, a dziś, po przekształceniach własnościowych, kontynuowana jest ich tradycja przy dużych ośrodkach przemysłowych, tj. Gdańsk, Szczecin, Poznań, Tarnów, Rzeszów, Łódź, Bełchatów czy Turów.

W Sanktuarium kapłani spędzili łącznie 3 dni. W trakcie rekolekcji konferencje głosili dla nich księża marianie z domu zakonnego w Licheniu. Każdego dnia duszpasterze uczestniczyli we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, omawiali także problemy poszczególnych regionów, planowali rekolekcje w Niepokalanowie dla Stowarzyszenia NAZARET. Korzystając z możliwości przygotowali roczny plan dla duszpasterstwa.

Licheń Stary, 25 października 2016 r.   

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-10-28 07:14:36
miniaturka

Modlitwa ekumeniczna o wyzwolenie Mosulu

Pragnienie ogłoszenia roku 2017 rokiem pokoju w Iraku wyraził patriarcha Kościoła katolickiego obrządku chaldejskiego Louis Raphael Sako podczas modlitwy ekumenicznej o wyzwolenie Mosulu.
2016-10-28 08:45:57
miniaturka

W Szwecji katolicyzm jest postrzegany jako religia bardziej solidna

Można dziś mówić o odrodzeniu katolicyzmu w Szwecji, zarówno liczebnie, jak i kulturowo – uważa ks. Frederik Heiding SJ, konwertyta z luteranizmu.
2016-10-28 09:39:37
miniaturka

Turniej ministrantów z mariańskich parafii A.D. 2016

Kilkuset chłopców z mariańskich parafii przybędzie do Lichenia w ramach dorocznego turnieju ministrantów. Przedstawiciele poszczególnych parafii będą rywalizować o miano najlepszej grupy ministranckiej (11-13.11).
2016-10-28 10:37:11
miniaturka

Listopadowy Wieczór Uwielbienia

Msza św. połączona z uwielbieniem Jezusa Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie odbędzie się w najbliższy wtorek, 1. listopada, w kościele parafialnym pw. św. Doroty w Licheniu Starym.
2016-10-28 11:16:08
miniaturka

Spotkania delegatów biskupa ds. misji oraz Krajowej Rady Misyjnej

Wczoraj w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie odbyło się spotkanie delegatów, które poprowadził bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący KEP ds. Misji.
2016-10-28 12:03:31
miniaturka

Poznań: Sesja Jubileuszowa Poznańskiej Grupy Ekumenicznej

Wczorajsza sesja jubileuszowa Poznańskiej Grupy Ekumenicznej w UAM, zwieńczyła obchody piętnastego Ekumenicznego Święta Biblii w Poznaniu.