Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-14 18:03
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Forum Katolicko-Prawosławne: zbrodnie w imię religii potępione

„Potępiamy zbrodnie, które zostały dokonane w imię religii” – to słowa z przesłania opublikowanego na zakończenie paryskich obrad Forum Katolicko-Prawosławnego.

Autor/źródło: pixabay.com

Biskupi katoliccy i prawosławni biorący udział w Forum Katolicko-Prawosławnym w sposób jednoznaczny i bezapelacyjnie potępiają tych, którzy używają religii, aby usprawiedliwić przemoc i śmierć.

Przypominając akty terrorystyczne, które dotknęły Europę, uczestnicy Forum podkreślili, że w ten sposób nie chcą stygmatyzować samej religii muzułmańskiej, ale fakt, iż niektórzy terroryści usprawiedliwiają swoje działania, powołując się na święte teksty islamu. Zauważyli także, że aktów terrorystycznych dopuszczają się często młodzi ludzie wykluczeni społecznie, którzy w ten sposób wyrażają swoje niezadowolenie. Ponadto wezwali religijnych przywódców islamskich do czuwania nad tym, aby nie propagowano wśród ich współwyznawców wrogiego obrazu świata niemuzułańskiego.

W końcowym przesłaniu uczestnicy Forum wyrazili też solidarność z prześladowanymi chrześcijanami, którzy stali się obiektem aktów terrorystycznych szczególnie na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji. „Europa środkowa i wschodnia –  czytamy w przesłaniu – zbyt długo cierpiała jarzmo ucisku, aby nie czuć solidarności z prześladowanymi dziś chrześcijanami”.

Forum Katolicko Prawosławne zostało zorganizowane przez Radę Konferencji Episkopatów Europy CCEE wspólnie z patriarchatem Konstantynopola w porozumieniu z Kościołami prawosławnymi obecnymi w Europie. Odbyło się  już po raz piąty z kolei, tym razem na temat: „Europa w obawie przed zagrożeniem fundamentalistycznego terroryzmu a wartość osoby i wolności religijnej”.


pp/ rv, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-14 13:43:06
miniaturka

Ks. Żak: Czego Kościół winien się nauczyć po ostatnim kryzysie (WYWIAD)

- Jeśli chodzi o walkę z seksualnym wykorzystywaniem małoletnich przez niektórych duchownych katolickich, to w Polsce jesteśmy wciąż w fazie pełzającego kryzysu – mówi KAI Koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy KEP.
2017-01-14 17:09:54
miniaturka

Rzecznik Episkopatu o trzech radach Kościoła ws. imigrantów i uchodźców

Bronić, integrować i przyjmować trwałe rozwiązania, to trzy wskazówki, jakie daje papież Franciszek w Orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy – podkreśla ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2017-01-14 17:31:01
miniaturka

Ziemia Święta: chrześcijanie nie potrzebują jałmużny tylko pracy

„Chrześcijanie Ziemi Świętej potrzebują konkretnego wsparcia. Oni nie proszą świata o jałmużnę, tylko o pracę” - powiedział włoski biskup Riccardo Fontana uczestniczący w trwającej tam właśnie wizycie solidarności grupy biskupów z Europy, Ameryki Północnej i RPA.
2017-01-14 18:39:50
miniaturka

Brazylia: przygotowania do 55. konferencji plenarnej episkopatu

W ostatnim czasie największą troską Kościoła w Brazylii jest wyzwanie misyjne w regionie Amazonii, który obejmuje ponad połowę terytorium tego kraju. Aktualnie trwają intensywne przygotowania do 55. konferencji plenarnej tamtejszego episkopatu.
2017-01-14 23:58:16
miniaturka

OBRADY CZŁONKÓW FORUM NIEZALEŻNYCH ROZGŁOŚNI KATOLICKICH W STOLICY

11.01 br. odbyło się spotkanie 24 przedstawicieli Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich w Warszawie. Podsumowali oni dotychczasową wzajemną współpracę.
2017-01-15 00:26:35
miniaturka

103. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Dziś obchodzony jest 103. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.