Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-01-14 17:29
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Ziemia Święta: chrześcijanie nie potrzebują jałmużny tylko pracy

„Chrześcijanie Ziemi Świętej potrzebują konkretnego wsparcia. Oni nie proszą świata o jałmużnę, tylko o pracę” - powiedział włoski biskup Riccardo Fontana uczestniczący w trwającej tam właśnie wizycie solidarności grupy biskupów z Europy, Ameryki Północnej i RPA.

Autor/źródło: pixabay.com

Doroczna pielgrzymka biskupów do Izraela i Autonomii Palestyńskiej służy m.in. zapoznaniu się z aktualną sytuację wyznawców Chrystusa na tym terenie, ma też na celu umacnianie tamtejszych Kościołów i chrześcijan.

„Spotkanie się razem pozwala nam wypracować coraz bardziej skuteczną wizję tego, w jaki sposób możemy naprawdę pomagać chrześcijanom Ziemi Świętej. Jedną z najważniejszych kwestii jest tu bez wątpienia zintensyfikowanie pielgrzymek, ponieważ wielu naszych braci w wierze żyje obecnie tylko dzięki pomocy z zewnątrz, a tak naprawdę nie chcą oni jałmużny, tylko pracy – mówi Radiu Watykańskiemu bp Fontana. – Stąd też musimy dołożyć starań, by przyjeżdżało tam więcej ludzi, jednak wiadomości o braku bezpieczeństwa ograniczają ruch pielgrzymkowy. Trudna sytuacja sprawia, że ta i tak niewielka wspólnota chrześcijan stale się zmniejsza. Być świadkiem Jezusa w Jego w ojczyźnie to piękna sprawa, ale codzienne życie tego nie ułatwia”.

Wizyta w Palestynie i Izraelu międzynarodowej grupy biskupów i przedstawicieli Kościoła odbywa się w ramach tzw. Koordynacji Ziemia Święta już po raz 17. Przebiegają one pod znakiem "3 P" (z angielskiego): modlitwy (prayer), pielgrzymowania (pilgrimage) i przekonywania (persuasion).


bz/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Ziemia Święta, Izrael, chrześcijanie, Palestyna, wizyta solidarności biskupów