Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-14 17:29
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Ziemia Święta: chrześcijanie nie potrzebują jałmużny tylko pracy

„Chrześcijanie Ziemi Świętej potrzebują konkretnego wsparcia. Oni nie proszą świata o jałmużnę, tylko o pracę” - powiedział włoski biskup Riccardo Fontana uczestniczący w trwającej tam właśnie wizycie solidarności grupy biskupów z Europy, Ameryki Północnej i RPA.

Autor/źródło: pixabay.com

Doroczna pielgrzymka biskupów do Izraela i Autonomii Palestyńskiej służy m.in. zapoznaniu się z aktualną sytuację wyznawców Chrystusa na tym terenie, ma też na celu umacnianie tamtejszych Kościołów i chrześcijan.

„Spotkanie się razem pozwala nam wypracować coraz bardziej skuteczną wizję tego, w jaki sposób możemy naprawdę pomagać chrześcijanom Ziemi Świętej. Jedną z najważniejszych kwestii jest tu bez wątpienia zintensyfikowanie pielgrzymek, ponieważ wielu naszych braci w wierze żyje obecnie tylko dzięki pomocy z zewnątrz, a tak naprawdę nie chcą oni jałmużny, tylko pracy – mówi Radiu Watykańskiemu bp Fontana. – Stąd też musimy dołożyć starań, by przyjeżdżało tam więcej ludzi, jednak wiadomości o braku bezpieczeństwa ograniczają ruch pielgrzymkowy. Trudna sytuacja sprawia, że ta i tak niewielka wspólnota chrześcijan stale się zmniejsza. Być świadkiem Jezusa w Jego w ojczyźnie to piękna sprawa, ale codzienne życie tego nie ułatwia”.

Wizyta w Palestynie i Izraelu międzynarodowej grupy biskupów i przedstawicieli Kościoła odbywa się w ramach tzw. Koordynacji Ziemia Święta już po raz 17. Przebiegają one pod znakiem "3 P" (z angielskiego): modlitwy (prayer), pielgrzymowania (pilgrimage) i przekonywania (persuasion).


bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-14 13:03:32
miniaturka

Poznań: kolędowanie i kwesta na rzecz dzieci z Syrii

Z myślą o dzieciach z syryjskiego miasteczka Malula kolędowano wczoraj wieczorem w parafii na poznańskiej Ławicy. Podczas koncertu odbyła się kwesta na rzecz odbudowy szkoły podstawowej, która ucierpiała w wyniku działań wojennych.
2017-01-14 13:43:06
miniaturka

Ks. Żak: Czego Kościół winien się nauczyć po ostatnim kryzysie (WYWIAD)

- Jeśli chodzi o walkę z seksualnym wykorzystywaniem małoletnich przez niektórych duchownych katolickich, to w Polsce jesteśmy wciąż w fazie pełzającego kryzysu – mówi KAI Koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy KEP.
2017-01-14 17:09:54
miniaturka

Rzecznik Episkopatu o trzech radach Kościoła ws. imigrantów i uchodźców

Bronić, integrować i przyjmować trwałe rozwiązania, to trzy wskazówki, jakie daje papież Franciszek w Orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy – podkreśla ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2017-01-14 18:07:00
miniaturka

Forum Katolicko-Prawosławne: zbrodnie w imię religii potępione

„Potępiamy zbrodnie, które zostały dokonane w imię religii” – to słowa z przesłania opublikowanego na zakończenie paryskich obrad Forum Katolicko-Prawosławnego.
2017-01-14 18:39:50
miniaturka

Brazylia: przygotowania do 55. konferencji plenarnej episkopatu

W ostatnim czasie największą troską Kościoła w Brazylii jest wyzwanie misyjne w regionie Amazonii, który obejmuje ponad połowę terytorium tego kraju. Aktualnie trwają intensywne przygotowania do 55. konferencji plenarnej tamtejszego episkopatu.
2017-01-14 23:58:16
miniaturka

OBRADY CZŁONKÓW FORUM NIEZALEŻNYCH ROZGŁOŚNI KATOLICKICH W STOLICY

11.01 br. odbyło się spotkanie 24 przedstawicieli Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich w Warszawie. Podsumowali oni dotychczasową wzajemną współpracę.