Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-14 12:08
S. Zielińska / KAI

Wieliczka: wręczenie honorowego obywatelstwa kard. Dziwiszowi

Uroczystość nadania Honorowego Obywatelstwa Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi odbędzie się dzisiaj w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym "Solne Miasto" w Wieliczce.

Autor/źródło: Settembrini, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org

Wyróżnienie zostało przyznane kard. Dziwiszowi jako podziękowanie za Światowe Dni Młodzieży w Polsce.

Wydarzenie, które rozpocznie się dzisiaj o godz. 17.30, uświetni występ chórów "Camerata", "Lutnia", Chóru im. Jana Pawła II ze Strumian oraz połączonych chórów szkół muzycznych I stopnia z Wieliczki i Gdowa.

Ponadto zaprezentowany zostanie także koncert pt. "Miserere" w wykonaniu Moniki Węgiel i Tadeusza Szlenkiera z towarzyszeniem Orkiestry Obligato pod dyr. Jerzego Sobeńki.

W uchwale z 10 listopada ubiegłego roku wieliccy radni i burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł, podkreślili, że wyróżnienie jest nadane ustępującemu metropolicie krakowskiemu „za wybór miejsca oraz za pracę i trud włożone w budowanie największego miasta młodych, jakim stał się Campus Misericordiae mieszczący się na terenie Miasta i Gminy Wieliczka”.

Ten sam tytuł otrzymał także papież Franciszek. "Honorowe Obywatelstwo Miasta Wieliczka dla Ojca Świętego zostanie wręczone w Watykanie. Wizyta planowana jest na miesiąc luty" - poinformował Artur Kozioł.

Zasłużeni dołączyli do grona 4 poprzednich honorowych obywateli miasta, czyli św. Jana Pawła II, kard. Franciszka Macharskiego, byłego wojewody krakowskiego Tadeusza Piekarza oraz kapelana wielickich górników Ludwika Kurowskiego.

luk / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-14 08:06:20
miniaturka

McVatican dla bezdomnych

Powstały ostatnio przy Watykanie Mc Donald’s będzie wspierał bezdomnych. W każdy poniedziałek ta znana sieć fast foodów wyda potrzebującym tysiąc posiłków.
2017-01-14 08:36:45
miniaturka

Włochy: rząd z Kościołem otwiera kolejne korytarze humanitarne

Kolejnych pięciuset uchodźców dotrze z Afryki do Włoch dzięki bezpiecznym korytarzom humanitarnym. Specjalne porozumienie w tej sprawie zostało podpisane między rządem Włoch, tamtejszym episkopatem i Wspólnotą św. Idziego.
2017-01-14 09:40:21
miniaturka

Jasełka w Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie

Chociaż w Kościele zakończył się okres Bożego Narodzenia to wybrzmiewają jeszcze tak lubiane chyba przez wszystkich dźwięki kolęd.
2017-01-14 12:37:30
miniaturka

Bp Nitkiewicz: dialog lekarstwem na strach i poczucie zagrożenia (rozmowa)

Dialog pomiędzy ludźmi różnych religii i przekonań stanowi najlepszy sposób na strach i poczucie zagrożenia - mówił w rozmowie z KAI bp Krzysztof Nitkiewicz po V Europejskim Forum katolicko-prawosławnym.
2017-01-14 13:03:32
miniaturka

Poznań: kolędowanie i kwesta na rzecz dzieci z Syrii

Z myślą o dzieciach z syryjskiego miasteczka Malula kolędowano wczoraj wieczorem w parafii na poznańskiej Ławicy. Podczas koncertu odbyła się kwesta na rzecz odbudowy szkoły podstawowej, która ucierpiała w wyniku działań wojennych.
2017-01-14 13:43:06
miniaturka

Ks. Żak: Czego Kościół winien się nauczyć po ostatnim kryzysie (WYWIAD)

- Jeśli chodzi o walkę z seksualnym wykorzystywaniem małoletnich przez niektórych duchownych katolickich, to w Polsce jesteśmy wciąż w fazie pełzającego kryzysu – mówi KAI Koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy KEP.