Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-13 17:08
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Dokument przygotowawczy do Synodu o młodzieży i powołaniach

W Watykanie zaprezentowano dokument przygotowawczy do XV Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów, które odbędzie się w przyszłym roku w październiku, a zostanie poświęcone młodzieży, wierze i rozeznaniu powołania.

Autor/źródło: pixabay

Tekst ten ma pomóc w przedsynodalnej refleksji. Omawia więc główne zagadnienia związane z temat zgromadzenia. Mówi kard. Lorenzo Baldisseri, sekretarz generalny Synodu Biskupów.

„Dokument składa się z trzech części. Pierwsza, zatytułowana «Młodzi w dzisiejszym świecie», dostarcza użytecznych informacji, które pozwalają zrozumieć realia, w jakich żyje dziś młodzież. Druga, centralna część dokumentu nosi tytuł: «Wiara, rozeznanie powołania». Powołanie jest tu rozumiane w sensie szerokim i dotyczy różnych możliwości przeżywania swego życia w miłości. Natomiast trzeci rozdział, zatytułowany «Działalność duszpasterska», kładzie akcent na to, jak ważne jest dla Kościoła towarzyszyć młodym”.

Do dokumentu dołączono też obszerny kwestionariusz. Na jego wypełnienie episkopaty i inne podmioty biorące udział w konsultacji mają czas do końca października. Ankieta dotyczy zarówno danych statystycznych w poszczególnych krajach, jak i obecności Kościoła wśród młodzieży oraz duszpasterstwa powołań. Nie ma natomiast pytań odnoszących się wprost do liczby powołań czy kryzysu powołaniowego. Przewidziano natomiast osobne pytania dla poszczególnych kontynentów. W wypadku Europy dotyczą one między innymi chrześcijańskich korzeni kontynentu, wykluczenia młodych z systemu politycznego, gospodarczego i społecznego, a także relacji międzypokoleniowych.

Nowym elementem w przygotowaniach do najbliższego Synodu będą osobne konsultacje wśród młodzieży. Sekretariat Synodu Biskupów zobowiązał się przygotować dla niej osobny kwestionariusz, na który będzie można odpowiadać za pośrednictwem internetu. Jednak na to trzeba poczekać przynajmniej do marca – zapowiedział kard. Baldisseri.  

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-13 08:01:10
miniaturka

„Fajnie być tatą” – kampania społeczna zachęcająca do ojcostwa

Zdaniem twórców inicjatywy niezbędna jest promocja kultury pro-rodzinnej, kreującej pozytywny obraz rodziny, w tym rodziny wielodzietnej.
2017-01-13 08:41:17
miniaturka

Papież Franciszek na Twitterze

Do pomocy migrantom, zwłaszcza tym najmłodszym - nawołuje Papież Franciszek w swoim ostatnim wpisie na Twitterze
2017-01-13 17:08:08
miniaturka

Papież pisze do młodych: włączcie się w przygotowania do Synodu

„Kościół pragnie wsłuchiwać się w wasz głos, w waszą wrażliwość i wiarę. Co więcej, chce poznać wasze wątpliwości i waszą krytykę. Niech głośno zabrzmi wasze wołanie, niech rozbrzmiewa we wspólnotach i dotrze do duszpasterzy” – napisał papież Franciszek.
2017-01-13 17:21:11
miniaturka

Papież na piątkowej Mszy: pójście za Jezusem wymaga ryzyka

By iść za Jezusem, trzeba się ruszać; dusza nie może stać w miejscu – wskazał Franciszek na porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty.
2017-01-13 17:30:59
miniaturka

Watykan: dla bezdomnych otwarto kościół św. Kaliksta

Z powodu panujących w Rzymie niskich temperatur Wspólnota św. Idziego zdecydowała się na udostępnienie na noc bezdomnym tamtejszego kościoła św. Kaliksta.
2017-01-14 00:15:44
miniaturka

55. URODZINY I 18 JUBILEUSZ PRACY ARTYSTYCZNEJ BOŻENY KRACZKOWSKIEJ

14.01 o godzinie 17.00 w Kamienicy Naujackiej przy ulicy Dąbrowszczaków 3 w Olsztynie odbędzie się podwójna uroczystość związana z Bożeną Kraczkowską,którą poprowadzi Robert Lesiński.