Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-01-13 14:49
jz / KAI

Nowy projekt pro-life: "Ekologia prokreacji - vademecum"

Czy syndrom postaborcyjny istnieje? Czy Naturalne Metody Planowane Rodziny są skuteczne? Czy antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa dla zdrowia? - odpowiedzi na te i na wiele innych pytań z dziedziny pro-life udziela książka "Ekologia prokreacji- vademecum".

Publikacja ta dostarcza szereg naukowych argumentów na większość nurtujących problemów z zakresu prokreacji. Książka jest początkiem szerszego projektu edukacyjnego, służącemu ochronie życia jako fundamentalnej wartości. 

Celem projektu jest dostarczenie udokumentowanych argumentów medycznych w zakresie szeroko pojętej tematyki pro-life. Jej podstawowym zastosowaniem ma jednak być podręczna i szybka pomoc dla obrońców życia, potrzebujących w codziennej pracy rzetelnych argumentów w pisaniu artykułów, wniosków sądowych czy prowadzeniu dyskusji publicznych.

"Ekologia prokreacji - vademecum" to książka, która w sposób encyklopedyczny dostarcza potrzebnej wiedzy, publikacja składa się w większości z omówień wyników aktualnych badań naukowych, publikowanych w recenzowanych, światowych periodykach medycznych oraz argumentów wskazujących na efektywność etycznych i ekologicznych alternatyw wobec powyższych zjawisk. Każde zagadnienie wytłumaczone jest również w sposób przystępny dla laika.

W dziele podjęto m.in. temat aborcji i wszystkich wątpliwości moralnych wokół tego zagadnienia - przedstawiono opinie lekarzy, którzy twierdzą, że życie ludzkie zaczyna się od poczęcia, wskazano dowody świadczące o tym, już w 7. tygodniu ciąży u dziecka pojawiają się receptory bólowe, a także dowody na to, że refundacja aborcji przez państwo zwiększa skalę tego problemu. W książce zwrócono również uwagę na problem, o którym w opinii publicznej zbyt wiele się nie mówi - o powikłaniach psychicznych i fizycznych, z jakimi muszą się liczyć kobiety zdecydowane na terminację.

Zaletą vademecum jest przedstawianie alternatywnych rozwiązań w sytuacjach, w których dochodzi do wątpliwości natury moralnej. Przykładowo dla kobiet, zdecydowanych na aborcję, autorzy podają adresy i numery telefonów miejsc, w których kobiety mógłby uzyska pomoc, jak domy samotnej matki i poradnie katolickie. W ostateczności proponują także oddanie dziecka do adopcji, opisując całą procedurę podając dokładne adresy domów dziecka na terenie całego kraju i wszystkie potrzebne formalności dotyczące procedury.

Książka obnaża negatywne skutki zabiegu in-vitro oraz stosowania antykoncepcji, jednocześnie proponując w to miejsce naturalne metody rozpoznawania płodności, pozwalające poznać ciało kobiety na tyle, by ustalić kiedy najlepiej starać się o dziecko, a także w których dniach cyklu zachować wstrzemięźliwość, jeśli dana para chce odłożyć decyzję o poczęciu.

Publikacja zawiera szereg wyników badań potwierdzających, że skuteczność naturalnych metod planowania rodziny (NPR) jest zbliżona do skuteczności najbardziej nowoczesnych metod antykoncepcji. Z kolei wskaźnik ciąż uzyskanych dzięki stosowaniu naprotechnologii, jest nawet wyższy od ciąż uzyskanych za pomocą in-vitro.

Publikacja zawiera również wiele pomocnych dodatków jak np. spis katolickich telefonów zaufania, adresy okien życia, wykaz lekarzy konsultantów naprotechnologii.

Większa część społeczeństwa ze względów etycznych odrzuca zjawiska takie jak aborcja, „in vitro” czy środki wczesnoporonne. Argumentacja dotycząca sfery moralnej zbyt rzadko znajduje wsparcie w faktach potwierdzonych rzetelnymi źródłami, m.in. w literaturze medycznej. Zebranie w jednym miejscu kilkuset argumentów tego typu w przejrzystej i uporządkowanej formie może pomóc w zmianie tej sytuacji.

Obecność książki we wszystkich bibliotekach publicznych w Polsce przyczyni się zapewne do zwiększenia poziomu wiedzy osób zainteresowanych poruszaną tematyką.

"Ekologia prokreacji - vademecum" to część większego projektu mającego na celu ochronę życia jako fundamentalnej wartości. Zakłada on elektroniczne wydanie „Ekologii prokreacji - Vademecum” w dwóch wariantach językowych: polskiej i angielskiej oraz w wersji internetowej.

Polskie Stowarzyszenie Obroń Życia Człowieka, Kraków 2016.

ar / Warszawa


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: aborcja, pro-life, ciąża, in vitro, niepłodność