Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-13 08:35
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Kard. Bagnasco: rośnie świadomość chrześcijańskich korzeni Europy

„Moim zdaniem rośnie w Europie świadomość jej chrześcijańskich korzeni i wartości wymiaru religijnego w życiu prywatnym i publicznym” – powiedział w Brukseli przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Kard. Angelo Bagnasco
Autor/źródło: wikipedia commons/DonPaolo

Kard. Angelo Bagnasco dodał, że podobny wzrost zauważa w przekonaniu chrześcijan o potrzebie ich zaangażowania w życie społeczne i polityczne. To zaangażowanie jest konieczne w budowaniu Europy jako wspólnego domu.

Arcybiskup Genui przyznał, że był czas, kiedy chrześcijanie dystansowali się od społeczeństwa, od polityki. Uważano wtedy za wystarczające koherentne świadectwo osobiste. Ale to za mało – dodał. Jezus nakazał nam przecież, abyśmy byli solą i zaczynem dla świata, i takimi powinniśmy być. W tym kontekście kard. Bagnasco przypomniał nauczanie społeczne Kościoła, które zachęca wierzących do zaagażowania na rzecz dobra wspólnego.

Odnosząc się do problemu terroryzmu włoski purpurat zaznaczył, że narody europejskie muszą przezwyciężyć strach. „Jest on uzasadniony – powiedział – akty terrorystyczne są oczywiste, ale religia daje wielki zastrzyk zaufania, wewnętrzną siłę, daje nadzieję na przezwyciężenie pokusy nie tylko strachu, ale także zamknięcia się w sobie samym poszczególnych ludzi, grup czy państw”. Chrześcijaństwo daje wewnętrzną siłę, aby patrzeć dalej i wyżej, a nie tylko skupiać się na chwili obecnej.

pp/ rv, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-13 07:33:30
miniaturka

Kard. Sarah: ten rok będzie lepszy, będzie Maryjny

Wierzę, że rozpoczynający się rok będzie lepszy od poprzedniego, bo jest to rok Maryjny – uważa kard. Robert Sarah. Swe nadzieje wiąże on z obchodami stulecia objawień w Fatimie.
2017-01-13 08:01:10
miniaturka

„Fajnie być tatą” – kampania społeczna zachęcająca do ojcostwa

Zdaniem twórców inicjatywy niezbędna jest promocja kultury pro-rodzinnej, kreującej pozytywny obraz rodziny, w tym rodziny wielodzietnej.
2017-01-13 08:41:17
miniaturka

Papież Franciszek na Twitterze

Do pomocy migrantom, zwłaszcza tym najmłodszym - nawołuje Papież Franciszek w swoim ostatnim wpisie na Twitterze
2017-01-13 17:08:08
miniaturka

Papież pisze do młodych: włączcie się w przygotowania do Synodu

„Kościół pragnie wsłuchiwać się w wasz głos, w waszą wrażliwość i wiarę. Co więcej, chce poznać wasze wątpliwości i waszą krytykę. Niech głośno zabrzmi wasze wołanie, niech rozbrzmiewa we wspólnotach i dotrze do duszpasterzy” – napisał papież Franciszek.
2017-01-13 17:13:33
miniaturka

Dokument przygotowawczy do Synodu o młodzieży i powołaniach

W Watykanie zaprezentowano dokument przygotowawczy do XV Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów, które odbędzie się w przyszłym roku w październiku, a zostanie poświęcone młodzieży, wierze i rozeznaniu powołania.
2017-01-13 17:21:11
miniaturka

Papież na piątkowej Mszy: pójście za Jezusem wymaga ryzyka

By iść za Jezusem, trzeba się ruszać; dusza nie może stać w miejscu – wskazał Franciszek na porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty.