Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-13 07:30
ek / Radio Watykańskie

Kard. Sarah: ten rok będzie lepszy, będzie Maryjny

Wierzę, że rozpoczynający się rok będzie lepszy od poprzedniego, bo jest to rok Maryjny – uważa kard. Robert Sarah. Swe nadzieje wiąże on z obchodami stulecia objawień w Fatimie.

Autor/źródło: François-Régis Salefran/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

„Matka Boża objawiła się w 1917 r., bo świat zmierzał wówczas w złym kierunku. To samo można powiedzieć o naszym świecie”. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego podkreśla zatem, że trzeba wyciągnąć wnioski z tego, co się wydarzyło. Jego zdaniem zło i barbarzyństwo we współczesnym świecie wynikają z oddalenia się ludzi od Boga. „Jeśli chcemy, by nasz świat był lepszy, musimy zmienić naszą relację z Bogiem, a Bóg naprawi relacje między ludźmi i narodami” – zapewnia kard. Sarah. Podkreśla on tymczasem, że ludzie nie mają już czasu, by słuchać Boga, żyją w zgiełku, który od Boga oddala. Dotyczy to również chrześcijan, którzy powinni bardziej dbać o przestrzeń ciszy w swoim życiu – powiedział w wywiadzie dla Radia RCF kard. Sarah.

„Cisza jest drogą Boga. On sam przyszedł do nas w ciszy. Jeśli chcemy Go spotkać musimy się nauczyć ciszy. Również księża muszą się nauczyć milczeć. Bo kiedy idziemy na Mszę od początku do końca słyszymy tylko kapłana, który mówi na okrągło. Nie zostawia Bogu czasu, aby to On mógł przemówić do ludzi. A potem ludzie wychodzą z kościoła, lecz z kim się tam spotkali, z Bogiem czy ze sobą nawzajem? Bo w kościele nie przyjmuje się już nawet postawy, która by wyrażała to, że stoimy wobec Boga. Popatrzcie, jak zachowują się muzułmanie w meczecie. Modlą się w ciszy. Ich ciało jest skierowane na Boga. Nie patrzą na siebie nawzajem. A zatem trzeba podjąć pewne starania również u nas, pamiętając, że cisza jest walką. Aby ją wygrać, trzeba się zmagać, najpierw z samym sobą, z naszą żądzą zgiełku. Bo hałas pozwala nam pozostać na powierzchni, nie wchodzić w głębię. Tę walkę o ciszę trzeba podejmować każdego dnia, bo każdego dnia musimy się pytać o drogę, a zna ją tylko Chrystus, którego nie spotkamy pośród zgiełku. Pomyślmy o Jego cichej obecności w tabernakulum i podczas Eucharystii. Przychodzi w ciszy pod postaciami chleba i wina. Tylko wiara pozwala nam rozpoznać Jego realną obecność” – powiedział Radiu RCF kard. Sarah.

rcf

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-13 07:15:05
miniaturka

Papież do pasjonistów: Maria Goretti świętą miłosierdzia

„Przebaczam mu i chcę, żeby był ze mną w raju”. Te słowa, które św. Maria Goretti wypowiedziała na łożu śmierci o swoim mordercy, przypomniał Papież w liście do ojców pasjonistów z Nettuno.
2017-01-13 07:20:07
miniaturka

ŚDM w Panamie nie latem, lecz na początku 2019 r.

Światowe Dni Młodzieży w Panamie odbędą się, jak zaplanowano, w 2019 r., jednakże nie latem, lecz między styczniem i marcem – powiedział kard. Kevin Farrell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, która jest odpowiedzialna za organizację spotkania.
2017-01-13 07:24:30
miniaturka

Czuwanie w intencji ofiar handlu ludźmi

Do wspólnej modlitwy zaproszony jest każdy, kto chce odpowiedzieć na krzyk współczesnych niewolników i modlić się o świat wolny od przemocy, wyzysku i wszelkich form niewolnictwa.
2017-01-13 08:01:10
miniaturka

„Fajnie być tatą” – kampania społeczna zachęcająca do ojcostwa

Zdaniem twórców inicjatywy niezbędna jest promocja kultury pro-rodzinnej, kreującej pozytywny obraz rodziny, w tym rodziny wielodzietnej.
2017-01-13 08:41:17
miniaturka

Papież Franciszek na Twitterze

Do pomocy migrantom, zwłaszcza tym najmłodszym - nawołuje Papież Franciszek w swoim ostatnim wpisie na Twitterze
2017-01-13 17:08:08
miniaturka

Papież pisze do młodych: włączcie się w przygotowania do Synodu

„Kościół pragnie wsłuchiwać się w wasz głos, w waszą wrażliwość i wiarę. Co więcej, chce poznać wasze wątpliwości i waszą krytykę. Niech głośno zabrzmi wasze wołanie, niech rozbrzmiewa we wspólnotach i dotrze do duszpasterzy” – napisał papież Franciszek.