Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-13 07:06
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Papież do pasjonistów: Maria Goretti świętą miłosierdzia

„Przebaczam mu i chcę, żeby był ze mną w raju”. Te słowa, które św. Maria Goretti wypowiedziała na łożu śmierci o swoim mordercy, przypomniał Papież w liście do ojców pasjonistów z Nettuno.

Autor/źródło: episkopat.pl/Mazur

W podrzymskiej miejscowości nad Morzem Tyrreńskim ta niespełna 12-letnia dziewczynka zmarła w 1902 r., ciężko zraniona nożem przez młodego sąsiada, który usiłował ją zgwałcić. Jej ciało spoczywa w tamtejszym sanktuarium, nad którym sprawują pieczę pasjoniści. Jego rektor, o. Antonio Coppola, ofiarował Franciszkowi 13 grudnia ub. r. podczas audiencji prywatnej w Watykanie relikwię świętej męczennicy.

Dziękując za ten dar, Papież podkreśla, że cytowane słowa przebaczenia własnemu zabójcy sprawiły, iż Maria Goretti stała się „świętą, i to wielką”. Stanowiły „owoc jej prostego i ubogiego życia”, w którym troszczyła się o „słabości i trudności każdego z braci, by zyskać dla nich odkupienie” – pisze Franciszek. Była ona prawdziwym świadkiem miłosierdzia, które „ma istotne znaczenie i wprowadza nas w samo serce Ewangelii” – podkreśla Ojciec Święty. A nawiązując do podarowanej mu relikwii, dodaje: „Mieć blisko siebie stałe przypomnienie o św. Marii Goretti przynosi mi wielki pożytek”.

Po otrzymaniu papieskiego listu pasjoniści wyrazili nadzieję, że Ojciec Święty osobiście odwiedzi sanktuarium w Nettuno i złoży hołd spoczywającej tam młodej męczennicy czystości.

ak/ rv, ilclandestino, ilgranchio

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-12 17:43:20
miniaturka

Kard. Bagnasco: rośnie świadomość chrześcijańskich korzeni Europy

„Moim zdaniem rośnie w Europie świadomość jej chrześcijańskich korzeni i wartości wymiaru religijnego w życiu prywatnym i publicznym” – powiedział w Brukseli przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy.
2017-01-12 18:09:15
miniaturka

Kanonizacje i beatyfikacje roku 2016

W 2016 r. zostało kanonizowanych 10 błogosławionych, a podczas 14 beatyfikacji wyniesiono do chwały ołtarzy łącznie 76 sług Bożych.
2017-01-12 18:39:16
miniaturka

Filipiny: faktyczna kara śmierci, a nawet gorzej

W zeszłym miesiącu na Filipinach zabito już ponad 6 tys. domniemanych handlarzy narkotykami, z czego tysiąc, w oparciu o samo tylko podejrzenie.
2017-01-13 07:20:07
miniaturka

ŚDM w Panamie nie latem, lecz na początku 2019 r.

Światowe Dni Młodzieży w Panamie odbędą się, jak zaplanowano, w 2019 r., jednakże nie latem, lecz między styczniem i marcem – powiedział kard. Kevin Farrell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, która jest odpowiedzialna za organizację spotkania.
2017-01-13 07:24:30
miniaturka

Czuwanie w intencji ofiar handlu ludźmi

Do wspólnej modlitwy zaproszony jest każdy, kto chce odpowiedzieć na krzyk współczesnych niewolników i modlić się o świat wolny od przemocy, wyzysku i wszelkich form niewolnictwa.
2017-01-13 07:33:30
miniaturka

Kard. Sarah: ten rok będzie lepszy, będzie Maryjny

Wierzę, że rozpoczynający się rok będzie lepszy od poprzedniego, bo jest to rok Maryjny – uważa kard. Robert Sarah. Swe nadzieje wiąże on z obchodami stulecia objawień w Fatimie.