Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-12 18:37
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Filipiny: faktyczna kara śmierci, a nawet gorzej

W zeszłym miesiącu na Filipinach zabito już ponad 6 tys. domniemanych handlarzy narkotykami, z czego tysiąc, w oparciu o samo tylko podejrzenie.

Autor/źródło: pixabay.com

„Dla niektórych to wielki sukces taka faktyczna kara śmierci bez potrzeby jej legalizacji czy długich procesów w sądach. Według zwolenników takiej polityki eliminowanie domniemanych kryminalistów w doraźnych egzekucjach oddziałuje o wiele skuteczniej, jest w tym jednak coś bardzo groźnego i okrutnego” – powiedział agencji Fides pracujący w tym kraju irlandzki misjonarz.

O. Shay Cullen kieruje założoną przez siebie fundacją, która zajmuje się licznymi dziełami społecznymi na rzecz opuszczonych nieletnich, wykorzystywanych kobiet, czy narkomanów.

Misjonarz zaniepokojony jest faktem, że nie liczące się z żadnymi względami mordowanie domniemanych handlarzy narkotykami nie ulega zahamowaniu, mimo iż w ostatnich miesiącach było napiętnowane przez szereg organizacji pozarządowych. Co więcej, wydaje się, że popiera je [ponad trzy czwarte] 76 proc. Filipińczyków.

Zdaniem o. Cullena parlament tego kraju mógłby zatwierdzić przywrócenie kary śmierci mimo wszelkich przemawiających przeciw niej argumentów. Przypomina on, że taka kara nie pozwala winnemu na poprawę i przeczy godności ludzkiego życia, nie zniechęca wcale do przestępstw i prowadzi do zabijania podejrzanych niewinnie, a ludzie biedni nie mogą sobie nawet pozwolić na adwokatów. Jednak wykonywałoby się ją przynajmniej zgodnie z prawem. Tymczasem doraźne zabijanie domniemanych przestępców jest czymś jeszcze gorszym i należy domagać się, by go natychmiast zaniechano – uważa irlandzki misjonarz na Filipinach.


ak/ rv, fides

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-12 17:18:49
miniaturka

Papież na porannej Mszy: w sercu rozgrywa się „dziś” naszego życia

„Dziś, jeśli głos Jego usłyszycie, nie zatwardzajcie serc waszych” – te słowa z dzisiejszego czytania z Listu do Hebrajczyków stały się myślą przewodnią papieskiej homilii w kaplicy Domu św. Marty.
2017-01-12 17:43:20
miniaturka

Kard. Bagnasco: rośnie świadomość chrześcijańskich korzeni Europy

„Moim zdaniem rośnie w Europie świadomość jej chrześcijańskich korzeni i wartości wymiaru religijnego w życiu prywatnym i publicznym” – powiedział w Brukseli przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy.
2017-01-12 18:09:15
miniaturka

Kanonizacje i beatyfikacje roku 2016

W 2016 r. zostało kanonizowanych 10 błogosławionych, a podczas 14 beatyfikacji wyniesiono do chwały ołtarzy łącznie 76 sług Bożych.
2017-01-13 07:15:05
miniaturka

Papież do pasjonistów: Maria Goretti świętą miłosierdzia

„Przebaczam mu i chcę, żeby był ze mną w raju”. Te słowa, które św. Maria Goretti wypowiedziała na łożu śmierci o swoim mordercy, przypomniał Papież w liście do ojców pasjonistów z Nettuno.
2017-01-13 07:20:07
miniaturka

ŚDM w Panamie nie latem, lecz na początku 2019 r.

Światowe Dni Młodzieży w Panamie odbędą się, jak zaplanowano, w 2019 r., jednakże nie latem, lecz między styczniem i marcem – powiedział kard. Kevin Farrell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, która jest odpowiedzialna za organizację spotkania.
2017-01-13 07:24:30
miniaturka

Czuwanie w intencji ofiar handlu ludźmi

Do wspólnej modlitwy zaproszony jest każdy, kto chce odpowiedzieć na krzyk współczesnych niewolników i modlić się o świat wolny od przemocy, wyzysku i wszelkich form niewolnictwa.