Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-12 17:11
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież na porannej Mszy: w sercu rozgrywa się „dziś” naszego życia

„Dziś, jeśli głos Jego usłyszycie, nie zatwardzajcie serc waszych” – te słowa z dzisiejszego czytania z Listu do Hebrajczyków stały się myślą przewodnią papieskiej homilii w kaplicy Domu św. Marty.

Autor/źródło: pixabay.com

To „dziś” jest „naszym życiem”, „pełnym dni”, ale „po nim nie ma już powtórki, nie ma jutra”. To dar od Boga, w czasie którego otrzymujemy Jego miłość, możemy odnowić nasze przymierze z Jego wiernością. - tłumaczył Papież.

Franciszek podkreślił, że w życiu mamy tylko jedno „dziś”, tymczasem grozi pokusa, by mówić „Tak, dobrze, zrobię to jutro”. To „pokusa jutra, którego nie będzie”, o czym mówi Jezus w przypowieści o nieroztropnych pannach. Zapomniały one oliwy do lamp i poszły ją kupić, ale jak wróciły, drzwi domu były już zamknięte.

„Nie mówię tego po to, aby was przestraszyć, ale aby po prostu powiedzieć, że nasze życie jest jednym «dziś»: dziś albo nigdy. To mam na myśli. Jutro będzie wiecznym jutrem, bez zachodu, z Panem, na zawsze, o ile jestem wierny owemu «dziś». Pytanie, jakie chcę wam teraz zadać, jest tym samym, które zadaje Duch Święty: «Jak żyję, jak przeżywam moje dziś?»” – pytał Papież.

Następnie Ojciec Święty zwrócił uwagę na słowo „serce”. W nim spotykamy Jezusa, który wzywa nas, abyśmy nie zatwardzali naszych serc i pytali się, czy aby nie jest ono bez wiary, zwiedzione przez grzech.

„W sercu rozgrywa się nasze «dziś». Czy nasze serca są otwarte na Pana? Zawsze mnie porusza, kiedy spotykam osobę starszą – nieraz kapłanów czy siostry –mówiącą: «Ojcze, pomódl się, abym wytrwał w wierze do końca». – «Ależ przeżyłeś dobrze całe życie, wszystkie dni swojego ‘dziś’ oddałeś na służbą Panu i boisz się?...» – «Nie, nie, jeszcze moje życie się nie skończyło, pragnąłbym przeżyć je do końca, modlić się, aby ‘dziś’ wypełniło się, z sercem umocnionym wiarą, a nie pogrążonym w grzechu,  nałogach, zepsuciu...»” – mówił Papież.

Na zakończenie Franciszek pytał, jakie jest nasze «dziś» i jakie są nasze serca.

„Ale «dziś» się nie powtórzy: takie jest życie. I serce, serce otwarte, otwarte na Pana, nie zamknięte, nie zatwardziałe, bez wiary, nie przewrotne, nie uwiedzione grzechami. Jezus spotkał wielu takich, którzy mieli zamknięte serca: uczonych w Prawie, wszystkich tych ludzi, którzy go prześladowali, którzy wystawiali Go na próbę, aby Go oskarżyć... a w końcu udało im się to zrobić. Wróćmy do domu z tymi tylko dwoma słowami: jakie jest moje dziś? Zachód może nadejść już dzisiaj, w tym dniu lub wiele dni później. Ale jak przeżywam moje „dziś” w obecności Pana? I moje serce, jakie jest? Czy jest otwarte? Czy jest mocne w wierze? Czy pozwala się prowadzić miłości Pana? Z tymi dwoma pytaniami prośmy Pana o łaskę, której każdy z nas potrzebuje” – zakończył Ojciec Święty.


pp / rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2017-01-12 12:58:25
miniaturka

1% podatku na rzecz Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym

Rozliczając się każdego roku z 1% podatku możemy wesprzeć organizacje, które nieodpłatnie pomagają ludziom chorym, uzależnionym, samotnym. Ten szlachetny gest nic nie kosztuje a może przynieść wiele dobrego innym. Jedną z takich organizacji jest działająca na terenie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Fundacja Spem Donare.
2017-01-12 14:32:06
miniaturka
play

"Całonocne czuwanie" Siergieja Rachmaninowa

15 stycznia o godzinie 17:00 w sali koncertowej UMFC zabrzmi utwór "Całonocne czuwanie" Sergieja Rachmaninowa. Wykonawcy: Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, soliści Joanna Gontarz i Mateusz Markuszewski Dyrygent: Irina Bogdanovich
2017-01-12 17:09:17
miniaturka

Diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej w Kaliszu

„Orędzie fatimskie jako znak nadziei dany przez miłosiernego Ojca” – to hasło XXVII Olimpiady Teologii Katolickiej, której etap diecezjalny odbył się 12 stycznia w Kaliszu. Laureatom gratulował ks. prałat Jerzy Adamczak, wikariusz biskupi ds. katechizacji.
2017-01-12 17:43:20
miniaturka

Kard. Bagnasco: rośnie świadomość chrześcijańskich korzeni Europy

„Moim zdaniem rośnie w Europie świadomość jej chrześcijańskich korzeni i wartości wymiaru religijnego w życiu prywatnym i publicznym” – powiedział w Brukseli przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy.
2017-01-12 18:09:15
miniaturka

Kanonizacje i beatyfikacje roku 2016

W 2016 r. zostało kanonizowanych 10 błogosławionych, a podczas 14 beatyfikacji wyniesiono do chwały ołtarzy łącznie 76 sług Bożych.
2017-01-12 18:39:16
miniaturka

Filipiny: faktyczna kara śmierci, a nawet gorzej

W zeszłym miesiącu na Filipinach zabito już ponad 6 tys. domniemanych handlarzy narkotykami, z czego tysiąc, w oparciu o samo tylko podejrzenie.