Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-11 18:34
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Wenezuela: biskupi o tragicznych rządach w kraju

„W naszej ojczyźnie rok 2016 skończył się źle, w wielkiej rozpaczy – to bilans ze wszystkich punktów widzenia” – tak określił sytuację w Wenezueli przewodniczący tamtejszego episkopatu.

Autor/źródło: pixabay.com

Abp Diego Padrón Sánchez rozpoczął w ten sposób sesję plenarną, do udziału w której zaproszono także przedstawicieli laikatu. W swoim przemówieniu gorzko ocenił politykę władz, mówiąc: „W historii naszego kraju nigdy żaden rząd nie sprawił tylu cierpień przez swoje działania czy wstrzymywanie się od nich”.

Ordynariusz archidiecezji Cumaná przytoczył konkretne dane z zeszłego roku. „Prawie 29 tys. zabitych po różnych stronach, głód (…), brak lekarstw (…), ponad 120 więźniów politycznych przetrzymywanych niesłusznie i nielegalnie, wzrost korupcji, systematyczne kampanie przeciw prywatnym przedsiębiorstwom czy niezależnym mediom, (…) ideologizacja systemu edukacji, próby ignorowania Zgromadzenia Narodowego (…), kryzys finansowy” – wyliczał abp Padrón. Do tego dodał takie ostatnie wydarzenia, jak masakra w Barlovento dokonana przez grupy paramilitarne, zamieszki w różnych miastach czy atak na klasztor trapistów w Meridzie.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Wenezueli przypomniał też nawoływania Kościoła do dialogu i pokojowego rozwiązania problemów. W tym celu jednak politycy powinni zaprzestać przedkładania interesów osobistych czy partyjnych ponad potrzeby narodu i państwa. Sesję plenarną zgromadzenia biskupów zakończono 9 stycznia.


tm/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-11 17:13:06
miniaturka

Katecheza środowa: nadzieja tylko w Bogu, a nie w bożkach

Człowiek potrzebuje nadziei, ale należy ją pokładać w tym, co naprawdę może nam pomóc i nadać sens naszemu życiu – mówił Franciszek na audiencji ogólnej.
2017-01-11 17:36:35
miniaturka

Katolicki arcybiskup Moskwy: wizyta Papieża w Rosji możliwa

W wywiadzie dla włoskiej agencji katolickiej SIR na pytanie kiedy będzie możliwa wizyta Papieża w stolicy Rosji albo patriarchy moskiewskiego w Rzymie, abp Pezzi odpowiedział: „Nie wiem, jak długo trzeba będzie czekać, ale myślę, że nie stanowi to już obecnie problemu”.
2017-01-11 18:13:20
miniaturka

DR Konga: episkopat główny mediator w konflikcie konstytucyjnym

Zarówno prezydent, jak i opozycja Demokratycznej Republiki Konga, uzależniają dalsze rozmowy zmierzające do rozwiązania kryzysu od aktywnego udziału w nich strony kościelnej.
2017-01-12 12:58:25
miniaturka

1% podatku na rzecz Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym

Rozliczając się każdego roku z 1% podatku możemy wesprzeć organizacje, które nieodpłatnie pomagają ludziom chorym, uzależnionym, samotnym. Ten szlachetny gest nic nie kosztuje a może przynieść wiele dobrego innym. Jedną z takich organizacji jest działająca na terenie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Fundacja Spem Donare.
2017-01-12 14:32:06
miniaturka
play

"Całonocne czuwanie" Siergieja Rachmaninowa

15 stycznia o godzinie 17:00 w sali koncertowej UMFC zabrzmi utwór "Całonocne czuwanie" Sergieja Rachmaninowa. Wykonawcy: Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, soliści Joanna Gontarz i Mateusz Markuszewski Dyrygent: Irina Bogdanovich
2017-01-12 17:09:17
miniaturka

Diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej w Kaliszu

„Orędzie fatimskie jako znak nadziei dany przez miłosiernego Ojca” – to hasło XXVII Olimpiady Teologii Katolickiej, której etap diecezjalny odbył się 12 stycznia w Kaliszu. Laureatom gratulował ks. prałat Jerzy Adamczak, wikariusz biskupi ds. katechizacji.