Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-11 18:06
S. Zielińska / Radio Watykańskie

DR Konga: episkopat główny mediator w konflikcie konstytucyjnym

Zarówno prezydent, jak i opozycja Demokratycznej Republiki Konga, uzależniają dalsze rozmowy zmierzające do rozwiązania kryzysu od aktywnego udziału w nich strony kościelnej.

Autor/źródło: Julien Harneis - http://www.flickr.com, CC BY-SA 2.0

Episkopat Demokratycznej Republiki Konga pozostaje głównym mediatorem w konflikcie konstytucyjnym trawiącym ten afrykański kraj. Zarówno prezydent, jak i opozycja uzależniają dalsze rozmowy właśnie od aktywnego udziału w nich strony kościelnej. Chodzi o wprowadzenie w życie przyjętego w Sylwestra wstępnego porozumienia o przekazaniu władzy prezydenckiej. Joseph Kabila zobowiązał się nie ubiegać o to stanowisko po raz trzeci. Wybory nowej głowy państwa mają się odbyć do końca tego roku.

Poważny kryzys wybuchł w grudniu po tym, jak w dniu upływu mandatu prezydent Kabila nie ustąpił ze stanowiska i zapowiedział, że znów stanie w wyborach, co jest niezgodne z kongijską konstytucją. Wywołało to falę zamieszek; w stołecznej Kinszasie i wielu innych miastach tego ogromnego kraju doszło do walk ulicznych, w których śmierć poniosło wielu ludzi.

O porozumienie i szukanie dobra wspólnego apelował Papież Franciszek. W mediację aktywnie włączył się episkopat, co – jak podkreślają obserwatorzy – przyczyniło się do wypracowania kompromisowego porozumienia, dającego nadzieję na pokojowe przekazanie władzy.

Prezydent spotkał się z przewodniczącym episkopatu i dał słowo, że dotrzyma zawartego porozumienia. Zakłada ono, że do wyborów Kabila pozostanie przy władzy, z szeregów opozycji wybierze się przejściowego premiera oraz zostanie ustalony skład Krajowej Rady ds. przestrzegania porozumienia i procesu wyborczego. Na jej czele stanie historyczny rywal obecnego prezydenta Etienne Tshisekedi, który przegrał wybory w 2012 r. i oskarżył wówczas Kabilę o sfałszowanie ich wyników.


bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-11 17:00:37
miniaturka

Dziękczynienie za Telewizję Internetową „Dom Józefa”

W Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu odprawiona została Msza św. z okazji pierwszej rocznicy działalności Telewizji Internetowej „Dom Józefa”, której przewodniczył ks. prałat Jacek Plota, kustosz kaliskiej bazyliki. Podczas Eucharystii modlono się za pracowników telewizji i widzów.
2017-01-11 17:13:06
miniaturka

Katecheza środowa: nadzieja tylko w Bogu, a nie w bożkach

Człowiek potrzebuje nadziei, ale należy ją pokładać w tym, co naprawdę może nam pomóc i nadać sens naszemu życiu – mówił Franciszek na audiencji ogólnej.
2017-01-11 17:36:35
miniaturka

Katolicki arcybiskup Moskwy: wizyta Papieża w Rosji możliwa

W wywiadzie dla włoskiej agencji katolickiej SIR na pytanie kiedy będzie możliwa wizyta Papieża w stolicy Rosji albo patriarchy moskiewskiego w Rzymie, abp Pezzi odpowiedział: „Nie wiem, jak długo trzeba będzie czekać, ale myślę, że nie stanowi to już obecnie problemu”.
2017-01-11 18:40:47
miniaturka

Wenezuela: biskupi o tragicznych rządach w kraju

„W naszej ojczyźnie rok 2016 skończył się źle, w wielkiej rozpaczy – to bilans ze wszystkich punktów widzenia” – tak określił sytuację w Wenezueli przewodniczący tamtejszego episkopatu.
2017-01-12 12:58:25
miniaturka

1% podatku na rzecz Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym

Rozliczając się każdego roku z 1% podatku możemy wesprzeć organizacje, które nieodpłatnie pomagają ludziom chorym, uzależnionym, samotnym. Ten szlachetny gest nic nie kosztuje a może przynieść wiele dobrego innym. Jedną z takich organizacji jest działająca na terenie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Fundacja Spem Donare.
2017-01-12 14:32:06
miniaturka
play

"Całonocne czuwanie" Siergieja Rachmaninowa

15 stycznia o godzinie 17:00 w sali koncertowej UMFC zabrzmi utwór "Całonocne czuwanie" Sergieja Rachmaninowa. Wykonawcy: Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, soliści Joanna Gontarz i Mateusz Markuszewski Dyrygent: Irina Bogdanovich