Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-11 17:32
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Katolicki arcybiskup Moskwy: wizyta Papieża w Rosji możliwa

W wywiadzie dla włoskiej agencji katolickiej SIR na pytanie kiedy będzie możliwa wizyta Papieża w stolicy Rosji albo patriarchy moskiewskiego w Rzymie, abp Pezzi odpowiedział: „Nie wiem, jak długo trzeba będzie czekać, ale myślę, że nie stanowi to już obecnie problemu”.

Autor/źródło: Sergey Ilyin-Mikhalski, https://commons.wikimedia.org

Ordynariusz katolickiej archidiecezji Matki Bożej w Moskwie abp Paolo Pezzi uczestniczy w trwającym od 9 do 12 stycznia V Europejskim Forum Katolicko-Prawosławnym w Paryżu.

Katolicki metropolita moskiewski uważa, że po ubiegłorocznym spotkaniu Franciszka z Cyrylem na Kubie papieska podróż do Rosji nie jest już czymś nie do pomyślenia. Odnotowuje on po nim większe pragnienie wzajemnej znajomości, a co za tym idzie, częstsze okazje do spotkań i współpracy. Relacje ekumeniczne w tym kraju są obecnie jego zdaniem „dobre, konstruktywne i przyjazne”, mimo iż istnieją jeszcze w pewnych środowiskach opory i są miasta, których prawosławni biskupi nie sprzyjają współpracy.

Jednak gdy chodzi o „szczebel bardziej centralny, to muszę powiedzieć, że moje osobiste relacje z patriarchą i z metropolitą Hilarionem są dobre i serdeczne” – zapewnił abp Pezzi i dodał: „Z punktu widzenia teologicznego są różne komisje prowadzące dialog. Ale myślę, że wymaga on czasu i do porozumienia teologicznego dojdzie się na samym końcu, bo różnic jest w rzeczywistości bardzo mało i zazwyczaj w takich wypadkach wyolbrzymia się je, by mieć o czym rozmawiać”. Natomiast z punktu widzenia duszpasterskiego katolicki ordynariusz rosyjskiej stolicy widzi już pewne dokonania, jak działalność wspieranego przez katolików i prawosławnych centrum kulturalnego w Moskwie czy wspólne inicjatywy charytatywne. Na przyszłość najpilniejsza jest według niego obrona życia i rodziny. Trzeba dążyć do prowadzenia razem duszpasterstwa rodzin, zwłaszcza że w Rosji jest wiele małżeństw mieszanych, oraz do zorganizowania tam wspólnego dnia młodzieży – uważa abp Pezzi.


ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-11 16:24:58
miniaturka

Oświadczenie Caritas Polska ws. działań charytatywnych Caritas i WOŚP

Caritas Polska nie podejmuje żadnych działań przeciwko Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, nie konkuruje z nią ani nie szuka porównań - napisał w przesłanym KAI oświadczeniu dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz. Wyjaśnił też, że Caritas Ordynariatu Polowego WP, zaangażowana w sobotnią zbiórkę na rzecz ofiary wojny syryjskiej, jest organizacją niezależną, która została poproszona o udział w wydarzeniach realizowanych przez Wojsko Polskie, zgodnie ze swoją misją statutową.
2017-01-11 17:00:37
miniaturka

Dziękczynienie za Telewizję Internetową „Dom Józefa”

W Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu odprawiona została Msza św. z okazji pierwszej rocznicy działalności Telewizji Internetowej „Dom Józefa”, której przewodniczył ks. prałat Jacek Plota, kustosz kaliskiej bazyliki. Podczas Eucharystii modlono się za pracowników telewizji i widzów.
2017-01-11 17:13:06
miniaturka

Katecheza środowa: nadzieja tylko w Bogu, a nie w bożkach

Człowiek potrzebuje nadziei, ale należy ją pokładać w tym, co naprawdę może nam pomóc i nadać sens naszemu życiu – mówił Franciszek na audiencji ogólnej.
2017-01-11 18:13:20
miniaturka

DR Konga: episkopat główny mediator w konflikcie konstytucyjnym

Zarówno prezydent, jak i opozycja Demokratycznej Republiki Konga, uzależniają dalsze rozmowy zmierzające do rozwiązania kryzysu od aktywnego udziału w nich strony kościelnej.
2017-01-11 18:40:47
miniaturka

Wenezuela: biskupi o tragicznych rządach w kraju

„W naszej ojczyźnie rok 2016 skończył się źle, w wielkiej rozpaczy – to bilans ze wszystkich punktów widzenia” – tak określił sytuację w Wenezueli przewodniczący tamtejszego episkopatu.
2017-01-12 12:58:25
miniaturka

1% podatku na rzecz Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym

Rozliczając się każdego roku z 1% podatku możemy wesprzeć organizacje, które nieodpłatnie pomagają ludziom chorym, uzależnionym, samotnym. Ten szlachetny gest nic nie kosztuje a może przynieść wiele dobrego innym. Jedną z takich organizacji jest działająca na terenie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Fundacja Spem Donare.