Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-11 12:43
BP KEP/mm

Dzień Judaizmu w Poznaniu: wręczono Nagrodę im. ks. Romana Indrzejczyka

Nagrodę otrzymał ją ks. dr Jerzy Stranz z Referatu Dialogu Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Coexist.

Autor/źródło: episkopat.pl

Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawana jest chrześcijanom, osobom konsekrowanym, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej oraz polsko-żydowskiej. Nagrodę przyznaje kapituła, na której czele stoi Bogdan Białek, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.


Jak podkreślił w wygłoszonej laudacji Bogdan Białek, „dialog, w szczególności międzyreligijny, stanowi centrum posługi kapłańskiej ks. Jerzego Stranza”, współzałożyciela i prezesa Stowarzyszenia Coexist, które ma na celu promocję postawy dialogu w wymiarze religijnym, kulturowym, społecznym i artystycznym.


– Ks. Jerzy Stranz jest też po prostu dobrym człowiekiem, bo tak się składa, że dialog angażuje ludzi dobrych, otwartych i szczerych. Należy do tych osób, które nie pozwalają zapomnieć o jednym z najważniejszych pytań człowieka XXI w., jednym z fundamentalnych pytań chrześcijanina i Europejczyka: „Jak jest możliwy dzisiaj, po Holocauście, antysemityzm, nienawiść, pogarda wobec innego człowieka z powodu jego pochodzenia czy wiary?” – zaznaczył współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów dodając, że ks. Stranzowi nie brakuje odwagi, determinacji i wiary w to, że lepszy świat jest możliwy.


Autor laudacji życzył także laureatowi Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka, który od 2004 r. organizuje obchody Dnia Judaizmu w Poznaniu, wielu dalszych sukcesów na „placu budowy” mostów między ludźmi i w dawaniu świadectwa wiary w Jednego Boga tym, którzy się pogubili.


– Postrzegam tę nagrodę jako wyróżnienie i dostrzeżenie tego wszystkiego, co dzieje się w Poznaniu już od kilkunastu lat – przyznaje w rozmowie z KAI ks. Jerzy Stranz dodając, że co roku w ramach Dnia Judaizmu spotykają się tu się na różnorodnych płaszczyznach ludzie po to, aby zgłębiać bogactwo tradycji żydowskiej, a jednocześnie coraz bardziej odkrywać korzenie wiary chrześcijańskiej.


– Ta nagroda jest uhonorowaniem całej wspólnoty, która w Poznaniu spotyka się, wspólnie się modli, słucha i wzajemnie się poznaje, potrafiąc otworzyć się na siebie, dostrzec swoją inność, a jednocześnie nie bać się jej, tylko postrzegać ją jako bogactwo – podkreśla ks. Stranz, który na co dzień jest też dyrektorem Wydawnictwa Świętego Wojciecha w Poznaniu.


Spotkanie w siedzibie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu, podczas którego wręczono Nagrodę im. ks. Romana Indrzejczyka, rozpoczęła modlitwa i zapalenie Menory Dialogu. Ta kilkumetrowa rzeźba w kształcie tradycyjnego żydowskiego świecznika, symbolizująca dialog chrześcijańsko-żydowski i nawiązująca do płonącego krzewu, towarzyszy poznańskim obchodom Dnia Judaizmu od 2004 r. Powstała ona z inicjatywy ks. Jerzego Stranza według projektu krakowskiego artysty Macieja Zychowicza.


Patron Nagrody, ks. Roman Indrzejczyk, urodzony w 1931 r., był wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz osobą zaangażowaną w działalność ekumeniczną. Zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r. Dotychczasowymi laureatami Nagrody jego imienia byli: ks. Stanisław Bartmiński z Krasiczyna, ks. Marian Bronikowski z Sieradza i ks. Janusz Daszuta pastor parafii Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Kielcach.


Chociaż Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce przypada 17 stycznia, w wigilię Tygodnia Powszechnej Modlitw o Jedność Chrześcijan, w Poznaniu jego obchody trwają znacznie dłużej. W tym roku rozpoczęły się one 9, a zakończą 20 stycznia, stanowiąc nie tylko okazję do wspólnej modlitwy, ale też do poznania religii, kultury i historii żydowskiej, dzięki organizowanym w ich ramach koncertom, wystawom i prelekcjom.


W tym roku XX Dzień Judaizmu przebiega pod hasłem: „Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść” zaczerpniętym z Księgi Jeremiasza. Jego centralnym wydarzeniem w Poznaniu będzie nabożeństwo biblijne sprawowane 17 stycznia w kościele pw. św. Wojciecha pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, z udziałem przedstawicieli Gminy Żydowskiej. Podczas niego komentarze biblijne wygłosi abp Gądecki oraz rabin Symcha Keller, przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.


Dzień wcześniej, 16 stycznia o godz. 18 odbędzie się natomiast dyskusja z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego oraz prof. Jana Grosfelda z UKSW, autora książki „Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów?”. Spotkanie pod tym samym tytułem w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu poprowadzi ks. dr Jerzy Stranz.


Szczegółowy program obchodów XX Dnia Judaizmu w Poznaniu można znaleźć na stronie www.coexist.pl.


bt / Poznań (KAI)

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-11 11:10:39
miniaturka

Będzin: 23. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

12 stycznia w Będzinie rozpocznie się wielkie kolędowe święto – 23. edycja największego kolędowego przeglądu, Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek pod honorowym patronatem ordynariusza diecezji sosnowieckiej ks. bp. Grzegorza Kaszaka.
2017-01-11 12:08:11
miniaturka

Bp Mendyk: reforma oświaty jest wyzwaniem dla szkół katolickich

– Szkoły katolickie przyjmują reformę oświaty jako wyzwanie i próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Ufam, że szkolnictwo katolickie, które cieszy się dobrą marką, poradzi sobie – mówi bp Marek Mendyk.
2017-01-11 12:25:23
miniaturka

103. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

„Imigranci niepełnoletni, bezbronni i pozbawieni głosu” - to tytuł papieskiego orędzia na najbliższy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Obchodzi się go w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, w tym roku będzie to 15 stycznia.
2017-01-11 13:28:47
miniaturka

Niemcy: biskupi katoliccy żegnają zmarłego prezydenta Romana Herzoga

"Katoliccy biskupi Niemiec z bólem przyjęli wiadomość o śmierci 10 stycznia Romana Herzoga – „wybitnego polityka i zaangażowanego chrześcijanina”.
2017-01-11 14:56:08
miniaturka

Na Jasnej Górze trwają Pawełki

Nowenna ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów rozpoczęła się w sobotę, 7 stycznia na Jasnej Górze. Nabożeństwo popularnie zwane „Pawełkami” zawsze obchodzone jest w styczniu.
2017-01-11 15:43:24
miniaturka

Zostań wolontariuszem hospicyjnym – XXI edycja kursu

Hospicjum domowe Caritas Archidiecezji Łódzkiej zaprasza na XXI edycję kursu dla kandydatów na wolontariuszy hospicyjnych. Kolejne spotkania z możliwością zapisów we wtorki: 10, 17 i 24 stycznia 2017 roku, o godzinie 18.00, w siedzibie Caritas w Łodzi, przy ul. Gdańskiej 111. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy mają ukończone 18 lat. Bliższych informacji udziela biuro Hospicjum Domowego Caritas: Łódź, ul. Zgierska 121, tel.: 42 636 24 08 lub 607 617 090.