Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-11 11:02
BP KEP/mm

Będzin: 23. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

12 stycznia w Będzinie rozpocznie się wielkie kolędowe święto – 23. edycja największego kolędowego przeglądu, Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek pod honorowym patronatem ordynariusza diecezji sosnowieckiej ks. bp. Grzegorza Kaszaka.

Autor/źródło: MFKiP

– Mamy nadzieję, że gorące serca naszych wykonawców i ich wspaniały śpiew rozgrzeją mroźny klimat i sprawią, że zatęsknimy za Świętami, z którymi nieodłącznie kojarzą się kolędy i pastorałki – mówi ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu.


Trzydniowe przesłuchania finałowe są zwieńczeniem grudniowych eliminacji, w których wystartowało 1500 solistów, chórów i zespołów z Polski, Ukrainy i Białorusi. 134 najlepszych wykonawców od czwartku do soboty przyjedzie do Będzina, by na scenie w Szkole Muzycznej im. F. Chopina zaprezentować się przed jury złożonym z wybitnych muzycznych ekspertów, na czele z prof. dr hab. Jerzym Rachubińskim z Akademii Muzycznej w Łodzi, wspieranym przez prof. dr hab. Wiesława Delimata z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i ks. dr hab. Pawła Sobierajskiego z Akademii Muzycznej w Katowicach. Początek całodziennych przesłuchań każdego dnia o godz. 9.00.

– Równocześnie z wyjściem na scenę pierwszego wykonawcy rozpoczniemy transmisję na żywo, dzięki czemu wszyscy, którzy nie mogą być w Będzinie, będą mieli możliwość przez trzy dni przesłuchań wysłuchać ponad 330 kolęd. Wystarczy komputer lub tablet czy telefon z dostępem do Internetu i wejście na naszą stronę – tłumaczy rzecznik prasowy Festiwalu Jarosław Ciszek.

O zajętych miejscach i zdobytych nagrodach wykonawcy dowiedzą się podczas Koncertu Galowego w reżyserii Dariusza Wiktorowicza, który odbędzie się w niedzielę, 15 stycznia o godz. 16.00 w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka w Będzinie. To prawdziwa perła w festiwalowej koronie i ogromne przeżycie dla wszystkich widzów. Uzupełnieniem muzycznej uczty podczas koncertu będą krótkie filmy, w których etnografowie, historycy sztuki, zaproszeni goście i eksperci opowiedzą o zwyczajach związanych z przeżywaniem Świąt dzisiaj i przed laty. W jednym z filmów tradycje kulinarne przybliżą Robert Makłowicz i Piotr Bikont. Także Koncert Galowy będzie można oglądać na żywo w Internecie w jakości HD z realizacją z 6 kamer, w tym jednej 360 stopni, którą będzie można dowolnie obracać.

Udział w Festiwalu jest dla wykonawców i słuchaczy całkowicie bezpłatny. Wszelkie informacje, harmonogramy występów i transmisje przesłuchań można znaleźć na stronie www.mfkip.pl. Partnerem strategicznym 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek jest Polska Spółka Gazownictwa.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-11 09:50:11
miniaturka

Generał chrystusowców: przepraszam pokrzywdzonych i wszystkich wiernych Kościoła

W odpowiedzi na list abp. Stanisława Gądeckiego generał chrystusowców ks. Ryszard Głowacki poinformował, że kanoniczny proces karno-administracyjny kapłana skazanego za molestowanie seksualne 13-letniej dziewczynki jest w toku.
2017-01-11 10:24:29
miniaturka

Warszawa: pogrzeb Longina Komołowskiego

Był człowiekiem solidarności i wspólnoty. Został pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Mszy pogrzebowej przewodniczył 10 stycznia kard. Kazimierz Nycz.
2017-01-11 10:51:32
miniaturka

USA: co 10 członek Kongresu jest absolwentem szkół jezuitów

Co 10 członek Kongresu USA jest absolwentem szkoły średniej lub wyższej prowadzonej przez jezuitów - poinformowało o tym na swojej stronie internetowej AJCU, stowarzyszenie 28 uczelni prowadzonych przez jezuitów.
2017-01-11 12:08:11
miniaturka

Bp Mendyk: reforma oświaty jest wyzwaniem dla szkół katolickich

– Szkoły katolickie przyjmują reformę oświaty jako wyzwanie i próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Ufam, że szkolnictwo katolickie, które cieszy się dobrą marką, poradzi sobie – mówi bp Marek Mendyk.
2017-01-11 12:25:23
miniaturka

103. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

„Imigranci niepełnoletni, bezbronni i pozbawieni głosu” - to tytuł papieskiego orędzia na najbliższy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Obchodzi się go w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, w tym roku będzie to 15 stycznia.
2017-01-11 12:50:36
miniaturka

Dzień Judaizmu w Poznaniu: wręczono Nagrodę im. ks. Romana Indrzejczyka

Nagrodę otrzymał ją ks. dr Jerzy Stranz z Referatu Dialogu Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Coexist.