Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-11 07:16
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Irak: wygnani chrześcijanie chcą wrócić do swych domów

Armia iracka odbija z rąk Państwa Islamskiego kolejne regiony Równiny Niniwy. Wygnani stamtąd chrześcijanie chcą powrócić do swych domów, ale teraz jest na to jeszcze za wcześnie – uważa ks. Karam Najebb z diecezji Alkusz.

Autor/źródło: pixabay

Ks. Najebb podkreśla on, że linia frontu wciąż jeszcze jest zbyt blisko. Ludzie obawiają się zasadzek islamistów. Ponadto, jak zauważa iracki kapłan, okazuje się, że wiele miast i wiosek zostało spustoszonych. Zburzono i spalono tysiące domów i kościołów. Chrześcijanie nie mają więc dokąd wracać. Najpierw trzeba podjąć dzieło odbudowy. Innym problemem pozostają też relacje z miejscowymi muzułmanami, którzy współpracowali z Państwem Islamskim – mówi ks. Najebb.

„Tym nie mniej wielu chrześcijan jest zainteresowanych powrotem do swych domów. Wiedzą jednak, że problemem będzie wzajemne współistnienie z miejscowymi muzułmanami. Nie zapominajmy bowiem, że wielu naszych sąsiadów nas ograbiło, grozili nam, zmusili nas do wyjazdu, do opuszczenia naszych domów. Przywłaszczyli sobie nasze domy. I jest to na pewno wielki problem. Ważne jest jednak, by powrócić. Bo my chrześcijanie żyjemy na tej ziemi od dwóch tysięcy lat. Również nasi ojcowie przeżyli wiele tragedii. Od VI w. chrześcijanie zawsze stawiali czoła prześladowaniom. Zawsze jednak zachowaliśmy miłość do naszej ziemi i zawsze staraliśmy się powrócić i budować pomosty pokoju z innymi, z tymi, którzy nas skrzywdzili. Bo jak nas uczył nasz Pan Jezus Chrystus miłością otaczamy również naszych prześladowców” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Najebb.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-10 18:24:23
miniaturka

Zygmunt Bauman podzielał poglądy papieża Franciszka

Zygmunt Bauman podzielał poglądy papieża Franciszka - przypomina portal Vatican Insider po śmierci polskiego socjologa i filozofa. Bauman zmarł 9 stycznia w wieku 91 lat w Leeds.
2017-01-10 18:41:57
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: nadużycia seksualne wymagają właściwej odpowiedzi

Z apelem o jak najszybsze przeprowadzenie kanonicznego postępowania karno-administracyjnego wobec księdza skazanego za nadużycia seksualne wobec osób niepełnoletnich zwrócił się do generała chrystusowców abp Stanisław Gądecki.
2017-01-11 07:16:27
miniaturka

Abp Gallagher: dziś trudno o nadzieję, trzeba robić małe kroki

Chrześcijanie muszą być ludźmi nadziei i małymi gestami pokoju, braterstwa i pojednania budować na co dzień trwały pokój – uważa szef papieskiej dyplomacji.
2017-01-11 08:18:58
miniaturka

Nigeria, Maiduguri: w obozach dla uchodźców brakuje żywności

Ponad 800 ton żywności rozdała w ostatnich trzech miesiącach organizacja „Lekarze bez granic” w Maiduguri, w północno-wschodniej Nigerii. Najbardziej potrzebujący to mieszkańcy nieformalnych obozów, które nie są uznawane przez rząd i dlatego nie otrzymują żadnej pomocy.
2017-01-11 08:33:15
miniaturka

Koncert kolęd pod patronatem biskupa Jana Kopca oraz senatora Krystiana Probierza

Dwa koncerty młodych Polaków, pochodzących zza wschodniej granicy odbędą się w Gliwicach 22 i 23 stycznia.
2017-01-11 08:49:34
miniaturka

Paryż: Forum Katolicko-Prawosławne o zagrożeniu fundamentalizmem

Uciskanie religii nie stanowi żadnego rozwiązania. Negowanie Boga nie prowadzi do wykluczenia napięć. Przeciwnie, to sekularyzm osłabia życie społeczne i niesie z sobą coraz więcej niepewności” – powiedział kard. Péter Erdő, otwierając 9 stycznia w Paryżu Europejskie Forum Katolicko-Prawosławne.