Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-10 17:13
RV/mm

Papież u św. Marty: Jezus miał autorytet, bo służył ludziom

– Pan Jezus miał autorytet, bo służył ludziom, był blisko nich i żył tym, co mówił, w przeciwieństwie do uczonych w Prawie– to myśl przewodnia dzisiejszego kazania wygłoszonego w Domu św. Marty.

Autor/źródło: M. Mazur/episkopat.pl

Franciszek podkreślił, że Jezus nauczał z pokorą. Mówił swoim uczniom, że największy spośród nich ma się stać ich sługą, ma być najmniejszym, podczas gdy faryzeusze zachowywali się jak książęta.

"Jezus służył ludziom, tłumaczył różne rzeczy, aby je lepiej rozumieli, usługiwał im. Zachowywał się jak służący i dzięki temu miał autorytet. Natomiast uczeni w Prawie... tak, ludzie ich słuchali, szanowali, ale nie czuli, że stanowią oni dla nich autorytet, bo mieli psychikę książąt. «Jesteśmy nauczycielami, książętami i to my was nauczamy. Nie służymy: my rozkazujemy, a wy słuchacie». Natomiast Jezus nigdy nie zachowywał się jak książe: On zawsze służył wszystkim i dzięki temu miał autorytet” – powiedział Ojciec Święty.

Papież wskazał ponadto, że Jezus nie tylko służył, ale zawsze był blisko ludzi, nie miał na nich alergii, dotykał trędowatych, chorych, nie gardził nimi. A faryzeusze lubili chodzić po placach w pięknych strojach. 

"Faryzeusze odnosili się do ludzi z dystansem, nie byli blisko nich. Jezus był bardzo blisko i dzięki temu miał autorytet. Ci izolujący się doktorzy Prawa mieli psychikę sklerykalizowaną, nauczali z klerykalnym autorytetem, czyli z klerykalizmem” – mówił Franciszek.

Ojciec Święty zaznaczył, że bardzo mu się podoba postawa bł. Pawła VI, który był blisko ludzi. Odwołał się tutaj do jego adhortacji apostolskiej o ewangelizacji w świecie „Evangelii nuntiandi”, gdzie, – jak zauważył – widać serce pasterza, który jest blisko ludzi; na tym opierał się autorytet Pawła VI – na bliskości.

Wśród rzeczy, które odróżniały Jezusa od uczonych w Prawie, Franciszek wymienił jeszcze jedną: koherencję – Jezus żył tym, co mówił, „była w nim jedność, harmonia między tym, co myślał, czuł i robił”. Natomiast jeżeli ktoś czuje się księciem, ma klerykalne zachowania, to znaczy zachowuje się jak obłudnik, mówi co innego, a co innego robi.

"Natomiast ci ludzie, [ci uczeni w Prawie] nie byli koherentni i ich osobowość była podzielona w punkcie, o którym Jezus mówił swoim uczniom: «Róbcie to, co wam mówią, ale uczynków ich nie naśladujcie», bo co innego mówili, a co innego robili. Niekoherencja. Byli niekoherentni. Pan Jezus wiele razy określał ich mianem: obłudnicy. I teraz rozumiemy, że ktoś, kto czuje się księciem, zachowuje się klerykalnie, jest obłudnikiem, nie ma autorytetu! Mawia prawdę, ale nie ma autorytetu. Natomiast Jezus, który był pokorny, który służył, był blisko, nie gardził ludźmi, jest koherentny i ma autorytet. I to jest ten autorytet, który czuje Boży lud” – stwierdził Ojciec Święty.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-10 14:13:12
miniaturka

Bytom: przedwojenne zdjęcia śląskich świątyń

175 przedwojennych fotografii górnośląskich kościołów i ich wyposażenia, znajdujących się w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, zostało udostępnionych w wersji cyfrowej na stronie www.kliszepamieci.pl.
2017-01-10 14:30:16
miniaturka

Biskupi dziękują za posługę kardynała Dziwisza

„Pragniemy podziękować Księdzu Kardynałowi za Jego trwanie z nami i pośród nas, za Jego: W górę serca – piszą biskupi seniorzy i pomocniczy archidiecezji krakowskiej w specjalnym Słowie przed uroczystością dziękczynienia za posługę pasterską kard.Dziwisza.
2017-01-10 15:44:57
miniaturka

Z nowym rokiem - nowym krokiem!

Pod takich hasłem już w czwartek (12.01) odbędzie się warsztat psychologiczny. Zajęcia poprowadzi Marcin Jaroszewski.
2017-01-10 17:32:44
miniaturka

Latynoamerykański cud Franciszka: 3615 amnestii

Na prośbę papieża władze sześciu krajów Ameryki Łacińskiej udzieliły amnestii 3615 więźniom. Gest „miłosierdzia władz” miał miejsce na Kubie, w Nikaragui, Boliwii, Paragwaju, Wenezueli i Salwadorze.
2017-01-10 17:42:16
miniaturka

Franciszek: chrześcijanie w służbie potrzebującej ludzkości

Na początku nowego roku papież Franciszek motywuje chrześcijan różnych wyznań do wspólnych działań w służbie potrzebującej ludzkości.
2017-01-10 18:02:51
miniaturka

Ziemi Święta: kolejny zamach odstrasza pielgrzymów

8 stycznia we wschodniej Jerozolimie zginęło czworo izraelskich żołnierzy w wieku poborowym – trzy kobiety i mężczyzna – oraz zamachowiec, 28-letni Palestyńczyk, który najechał na nich ciężarówką.