Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-10 14:50
Muzeum Górnośląskie/mm

Bytom: przedwojenne zdjęcia śląskich świątyń

175 przedwojennych fotografii górnośląskich kościołów i ich wyposażenia, znajdujących się w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, zostało udostępnionych w wersji cyfrowej na stronie www.kliszepamieci.pl.

Kościół pw. św. Jadwigi w Pszczynie wzniesiony w 1501 r., nieistniejący – spłonął w czasie II wojny światowej. Fragment predelli ołtarza z ok. 1550 r.
Autor/źródło: Muzeum Górnośląskie

Konserwacja i digitalizacja 175 archiwalnych zdjęć, które zachowały się w postaci szklanych klisz, były możliwe dzięki projektowi Klisze pamięci – śladem górnośląskiego sacrum, na który w 2016 roku Muzeum Górnośląskie otrzymało dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 55 tysięcy złotych. Kwota ta pozwoliła na przeprowadzenie pierwszego etapu zaplanowanych prac – digitalizację części zborów i uruchomienie poświęconej im strony internetowej. Instytucja ma w planach sukcesywne udostępnianie kolejnych fotografii.


Upowszechnienie zdjęć Muzeum Górnośląskiego stało się również możliwe dzięki wydaniu kalendarzy na 2017 rok (w ramach funduszy projektu), w których znalazły się zdjęcia z lat 1900–1939 przedstawiające 12 górnośląskich kościołów – w Puńcowie, Pszczynie, Palowicach (pierwotnie w Leszczynach), Bziu Zameckim, Cieszowej, Katowicach (pierwotnie w Syryni), Boronowie, Połomi, Żorach, Starym Bielsku, Koszęcinie i Międzyrzeczu Górnym.


Wkrótce na stronie www.kliszepamieci.pl udostępnione zostaną aktualne zdjęcia kościołów pw. św. Michała Archanioła w Katowicach oraz pw. NMP Królowej Różańca Świętego w Boronowie, fotografie ukazujące ich wnętrza, a także wywiady z proboszczami parafii. Dzięki temu możliwe będzie lepsze poznanie architektury sakralnej regionu, historii Górnego Śląska, a także zaobserwowanie, czy i jak zmieniły się ww. świątynie w ostatnich dziesięcioleciach. W planach instytucji jest wykonanie aktualnych zdjęć pozostałych 10 świątyń oraz przygotowanie wywiadów z ich proboszczami.


Trzyletni projekt Klisze pamięci – śladem górnośląskiego sacrum zakłada analizę, digitalizację i udostępnienie archiwalnych fotografii zachowanych w postaci szklanych klisz w zbiorach Muzeum Górnośląskiego. Na większości z około 1600 kliszach z lat 1900–1939 zarejestrowane zostały górnośląskie obiekty sakralne wraz z ich wyposażeniem.


W przypadku otrzymania grantu, o jaki instytucja będzie się ubiegać w 2017 roku, w ramach programu Kultura Cyfrowa, materiał fotograficzny zostanie obudowany szerokim opracowaniem merytorycznym, planowane jest otwarcie wystawy i wydanie katalogu, a w dalszej kolejności stworzenie interaktywnej mapy z lokalizacją zabytków oraz tras zwiedzania wokół obiektów (w tym tras tematycznych). Docelowo projekt ma być adresowany również do osób niewidomych lub niedowidzących, stanowiąc wprowadzenie do poznawania architektury sakralnej regionu i jego historii. Licznym i zróżnicowanym działaniom edukacyjnym towarzyszyć będzie przygotowanie archiwum historii mówionej.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-10 12:26:26
miniaturka

W Poznaniu trwają obchody XX Dnia Judaizmu

W Poznaniu zainaugurowano obchody jubileuszowego XX Dnia Judaizmu. Obchody potrwają do 20 stycznia.
2017-01-10 12:48:05
miniaturka

Kościół w Austrii: mniej katolików, więcej pieniędzy

Kościół katolicki w Austrii opublikował najnowsze statystyki. Wynika z nich, że nieznacznie wzrosła liczba wystąpień z Kościoła, ale wzrosły wpływy z podatku kościelnego.
2017-01-10 14:02:12
miniaturka

Dzień Islamu pod hasłem Miłosierdzie

Miłosierdzie chrześcijan i muzułmanów jest tematem organizowanego po raz 27. Dnia Islamu, który obchodzony będzie 26 stycznia. W tym roku centralne spotkanie międzyreligijne po raz pierwszy odbędzie się w Białymstoku.
2017-01-10 14:30:16
miniaturka

Biskupi dziękują za posługę kardynała Dziwisza

„Pragniemy podziękować Księdzu Kardynałowi za Jego trwanie z nami i pośród nas, za Jego: W górę serca – piszą biskupi seniorzy i pomocniczy archidiecezji krakowskiej w specjalnym Słowie przed uroczystością dziękczynienia za posługę pasterską kard.Dziwisza.
2017-01-10 15:44:57
miniaturka

Z nowym rokiem - nowym krokiem!

Pod takich hasłem już w czwartek (12.01) odbędzie się warsztat psychologiczny. Zajęcia poprowadzi Marcin Jaroszewski.
2017-01-10 17:17:48
miniaturka

Papież u św. Marty: Jezus miał autorytet, bo służył ludziom

– Pan Jezus miał autorytet, bo służył ludziom, był blisko nich i żył tym, co mówił, w przeciwieństwie do uczonych w Prawie– to myśl przewodnia dzisiejszego kazania wygłoszonego w Domu św. Marty.