Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-10 08:20
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Ks. Paweł Pasierbek SJ nowym kierownikiem Sekcji Polskiej RV

Sekcja polska Radia Watykańskiego ma od dzisiaj nowego kierownika. Został nim ks. Paweł Pasierbek, jezuita. Ma on 51 lat i pochodzi z Bestwiny koło Bielska Białej.

Autor/źródło: pixabay

Filozofię i teologię studiował na jezuickich wydziałach w Krakowie i w Warszawie. Studia specjalistyczne z zakresu teologii dogmatycznej odbył na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Był duszpasterzem akademickim i proboszczem w Opolu, a następnie we Wrocławiu. Media watykańskie nie są mu obce. Jako seminarzysta odbył dwuletni staż w Radiu Watykańskim, a jako diakon przez rok pracował w L’Osservatore Romano.

Z Radiem Watykańskim żegna się natomiast dotychczasowy kierownik sekcji polskiej ks. Leszek Gęsiak SJ. Podsumowując swą pięcioletnią pracę w Radiu wspomniał on szczególnie jubileusz 75-lecia polskiej redakcji. Była to bowiem okazja do refleksji nad znaczeniem tego dzieła – uważa ks. Leszek Gęsiak.

„W czasie obchodów tej rocznicy w 2013 r. zostaliśmy przyjęci przez Papieża Franciszka na specjalnej audiencji. Było to niezwykle miłe, braterskie spotkanie. Przekazaliśmy Ojcu Świętemu specjalnie wydaną na tę okazję płytę z 75 głosami wybitnych ludzi, którzy na antenie polskiej sekcji Radia Watykańskiego występowali. To też przypomniało pracę naprawdę setek ludzi poprzez pokolenia, pracę bardzo cichą i niewidoczną, bo ludzi radia się nie widzi, ludzi radia tylko się słyszy. Często nie potrafimy nawet skojarzyć głosu z twarzą. Zresztą ja to sam przeżyłem. Czasami, jak ktoś się dowiedział, że pracuję w Radiu Watykańskim, to mówił: «Ja sobie księdza zupełnie inaczej wyobrażałem». To jest jednak praca dosyć pokorna. My też nie do końca tworzymy wiadomości. Mamy być głosem Ojca Świętego. Więc to nie tylko praca, ale może przede wszystkim misja służenia Kościołowi” – powiedział ks. Leszek Gęsiak SJ.

kb / rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-09 19:05:47
miniaturka

Norwegia: rozdział Kościoła luterańskiego od państwa

W ostatnim etapie reformy konstytucyjnej, z dniem 1 stycznia Luterański Kościół Norwegii przestał być instytucją państwową, pozostając niezależnym, legalnym wyznaniem.
2017-01-10 07:22:19
miniaturka

Ambasador Kotański: mocne słowa Papieża, bo sytuacja jest trudna

W dorocznej audiencji dla korpusu dyplomatycznego po raz pierwszy uczestniczył nowy ambasador Polski Janusz Kotański.
2017-01-10 07:36:24
miniaturka

Manila: prawie 2 mln wiernych na procesji Czarnego Nazarejczyka

Zaostrzone środki bezpieczeństwa towarzyszyły tradycyjnej procesji Czarnego Nazarejczyka, która przeszła dziś ulicami Manili. Władze szacują, że w trwających kilkanaście godzin obchodach w całym mieście wzięło udział 1 mln 800 tys. Filipińczyków.
2017-01-10 08:28:03
miniaturka

Moskwa: katolickie uroczystości Objawienia i Chrztu Pańskiego

Moskiewscy katolicy obchodzili uroczystości Objawienia i Chrztu Pańskiego razem ze swoim arcybiskupem Paolo Pezzim. W piątek 6 stycznia wieczorem przewodniczył on Mszy w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP, a w niedzielę tradycyjnie nawiedził parafię św. Olgi.
2017-01-10 10:23:34
miniaturka

Radom: przepełnione schroniska Caritas dla bezdomnych

W placówce dla mężczyzn było dzisiaj w nocy 26 osób. Miejsc jest 24. - Jeśli byłaby taka potrzeba, jesteśmy w stanie przyjąć nawet 40 osób - informuje Wojciech Dąbrowski, kierownik schroniska. W domu dla kobiet przebywa obecnie 17 pań i 4 dzieci.
2017-01-10 11:03:23
miniaturka

Kolejny Wieczór Maryjny z cyklu „Moja Mama jest Królową”

Tajemnicy Bożego Narodzenia poświęcony był trzeci Wieczór Maryjny z cyklu „Moja Mama jest Królową”. Gośćmi wieczoru byli o. Wojciech Dec, paulin i Urszula Mela, mama Janka, niepełnosprawnego zdobywcy dwóch biegunów.