Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-09 18:52
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Norwegia: rozdział Kościoła luterańskiego od państwa

W ostatnim etapie reformy konstytucyjnej, z dniem 1 stycznia Luterański Kościół Norwegii przestał być instytucją państwową, pozostając niezależnym, legalnym wyznaniem.

Autor/źródło: pixabay.com

„Od 1 stycznia 2017 r. Kościół i państwo w Norwegii zostają wyraźnie rozdzielone; od tego dnia biskupi, pastorzy, diakoni nie są już urzędnikami państwowymi, a rady duszpasterskie nie należą do administracji państwowej”. Komunikat tej treści został opublikowany na stronie internetowej Luterańskiego Kościoła Norwegii. Jest to ostatni etap reformy konstytucyjnej rozpoczętej uchwałą parlamentu w 2012 r. Odtąd tamtejsza wspólnota luterańska nie jest już Kościołem państwowym, ale niezależnym, legalnym wyznaniem.

Ta transformacja organizacyjna jest najważniejszą począwszy od reformacji sprzed 500 lat. Zmiana została podyktowana koniecznością zachowania wolności religijnej i równości między różnymi wyznaniami.

Wraz z wejściem w życie reformy ewangeliccy biskupi i pastorzy nie są już opłacani przez państwo, ale przez własną wspólnotę kościelną. Do Kościoła luterańskiego oficjalnie należy 73 proc. Norwegów, ale tylko 5 proc. z nich aktywnie i sumiennie uczestniczy w jego życiu.


pp/ rv, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-09 17:47:08
miniaturka

Papież na Mszy: poznawajmy, adorujmy i naśladujmy Jezusa

Po Bożym Narodzeniu zaczyna się tzw. okres zwykły roku liturgicznego, ale w centrum chrześcijańskiej egzystencji pozostaje Chrystus. Na tej myśli Ojciec Święty skupił się w swojej homilii podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty.
2017-01-09 18:10:02
miniaturka

Irak: wyzwolono chrześcijańską dzielnicę Mosulu

Irackie wojska rządowe odbiły z rąk dżihadystów wschodnią dzielnicę Mosulu. Jest tam jednak wciąż zbyt niebezpiecznie, aby mieszkańcy mogli powrócić do swoich domów.
2017-01-09 18:45:03
miniaturka

Papież do dyplomatów: bezpieczeństwo i pokój

Swe tradycyjne w pierwszych dniach nowego roku spotkanie z dyplomatami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej Papież poświęcił kwestii bezpieczeństwa i pokoju.
2017-01-10 07:22:19
miniaturka

Ambasador Kotański: mocne słowa Papieża, bo sytuacja jest trudna

W dorocznej audiencji dla korpusu dyplomatycznego po raz pierwszy uczestniczył nowy ambasador Polski Janusz Kotański.
2017-01-10 07:36:24
miniaturka

Manila: prawie 2 mln wiernych na procesji Czarnego Nazarejczyka

Zaostrzone środki bezpieczeństwa towarzyszyły tradycyjnej procesji Czarnego Nazarejczyka, która przeszła dziś ulicami Manili. Władze szacują, że w trwających kilkanaście godzin obchodach w całym mieście wzięło udział 1 mln 800 tys. Filipińczyków.
2017-01-10 08:22:29
miniaturka

Ks. Paweł Pasierbek SJ nowym kierownikiem Sekcji Polskiej RV

Sekcja polska Radia Watykańskiego ma od dzisiaj nowego kierownika. Został nim ks. Paweł Pasierbek, jezuita. Ma on 51 lat i pochodzi z Bestwiny koło Bielska Białej.