Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-09 17:40
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież na Mszy: poznawajmy, adorujmy i naśladujmy Jezusa

Po Bożym Narodzeniu zaczyna się tzw. okres zwykły roku liturgicznego, ale w centrum chrześcijańskiej egzystencji pozostaje Chrystus. Na tej myśli Ojciec Święty skupił się w swojej homilii podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty.

Autor/źródło: pixabay.com

"Syn Boży to Zbawiciel świata – nie ma innego, On jest jedyny” - powiedział Franciszek. „I to stanowi centrum naszego istnienia: Jezus Chrystus. Jezus Chrystus, który się objawia, pokazuje, a my zostajemy zaproszeni do znajomości z Nim, do rozpoznawania Go w życiu, w różnych okolicznościach życia. Ktoś mi może powiedzieć: «Ależ ja, Ojcze, znam żywot tego świętego, tej świętej czy objawienia stąd i stamtąd». To dobrze – święci to święci, wielcy ludzie! Jednak nie wszystkie objawienia są prawdziwe. Więc święci mają swoją wagę, ale pośrodku stoi Chrystus. Bez Jezusa nie ma świętych! I tutaj pojawia się pytanie: Czy Jezus Chrystus stanowi to centrum mojego życia? Jaka jest moja z Nim relacja?” – mówił dalej Papież.

Franciszek wskazał na trzy elementy konieczne do tego, by umieścić Syna Bożego na głównym miejscu. Pierwszy to wspomniany już wysiłek codziennego poznawania Go coraz lepiej, którego dokonuje się przez czytanie Ewangelii, a później przez otwarcie na działanie Ducha Świętego. Następne zadanie do wypełnienia to adorowanie Jezusa. Chodzi tu o trwanie przed Chrystusem w milczeniu i pozbycie się z własnego serca rzeczy interesujących nas bardziej niż On.

„Istnieje pewna krótka modlitwa, jakiej używamy – «Chwała»: «Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu». Jednak często powtarzamy ją jak papugi. A ona to właśnie adoracja! «Chwała»: ja adoruję Ojca, Syna i Ducha Świętego. Adorować, przy pomocy małych modlitw, w milczeniu przed wielkością Boga. Adorować Jezusa mówiąc: «Jesteś jedyny, stanowisz początek i koniec, i z Tobą pragnę pozostać przez całe me życie, całą wieczność». I wyrzucić to, co mi przeszkadza w adoracji Jezusa” – wskazał Ojciec Święty.

Po trzecie Syna Bożego należy naśladować, iść za Nim jak Apostołowie. I tylko o to chodzi w naszej wierze.

„Życie chrześcijańskie jest proste, bardzo proste, ale potrzeba nam łaski Ducha Świętego, aby obudził w nas to pragnienie poznania Jezusa, adorowania Go oraz naśladowania. I dlatego w kolekcie na początku Mszy prosiliśmy Pana o rozeznanie, co powinniśmy zrobić, i o siłę, by tego dokonać. Każdego dnia, aby być chrześcijaninem, nie trzeba jakichś nadzwyczajnych, trudnych, ponadprogramowych rzeczy. Nie, to proste. Niech w tej codzienności Pan udziela nam łaski poznawania Jezusa, adorowania Jezusa i naśladowania Jezusa” – zakończył Papież.

tm/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-09 13:24:02
miniaturka

Trzej Królowie w Karpaczu

W zaśnieżonym Karpaczu do Mędrców ze Wschodu dołączyli Trzej Królowie z Głogowa
2017-01-09 14:12:46
miniaturka

Bp Janiak: od mędrców można nauczyć się wytrwałego poszukiwania Pana Boga

- Od mędrców można nauczyć się wytrwałego poszukiwania Pana Boga, który jest prawdą i miłością – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który w uroczystość Objawienia Pańskiego przewodniczył uroczystej Mszy św. w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.
2017-01-09 17:14:36
miniaturka

Abp Gądecki: naukowcom potrzebna jest cnota pokory

W pracy intelektualnej i dydaktycznej jest niezbędna cnota pokory. Ona chroni nas od próżności zamykającej dostęp do prawdy – mówił do profesorów i studentów teologii UAM w Poznaniu abp Stanisław Gądecki.
2017-01-09 18:10:02
miniaturka

Irak: wyzwolono chrześcijańską dzielnicę Mosulu

Irackie wojska rządowe odbiły z rąk dżihadystów wschodnią dzielnicę Mosulu. Jest tam jednak wciąż zbyt niebezpiecznie, aby mieszkańcy mogli powrócić do swoich domów.
2017-01-09 18:45:03
miniaturka

Papież do dyplomatów: bezpieczeństwo i pokój

Swe tradycyjne w pierwszych dniach nowego roku spotkanie z dyplomatami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej Papież poświęcił kwestii bezpieczeństwa i pokoju.
2017-01-09 19:05:47
miniaturka

Norwegia: rozdział Kościoła luterańskiego od państwa

W ostatnim etapie reformy konstytucyjnej, z dniem 1 stycznia Luterański Kościół Norwegii przestał być instytucją państwową, pozostając niezależnym, legalnym wyznaniem.