Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-09 14:09
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: od mędrców można nauczyć się wytrwałego poszukiwania Pana Boga

- Od mędrców można nauczyć się wytrwałego poszukiwania Pana Boga, który jest prawdą i miłością – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który w uroczystość Objawienia Pańskiego przewodniczył uroczystej Mszy św. w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

W homilii biskup podkreślał, że w mędrcach pokłoniły się Jezusowi wszystkie narody uznając w Nim Zbawiciela świata. – Pan Jezus przyszedł dla wszystkich, przyszedł obdarzyć swoją Ewangelią i swoją miłością wszystkie narody świata, także i nas. Jezus jest Zbawicielem również dzisiejszych ludzi. Modlimy się, aby w naszych czasach przez wszystkich został rozpoznany i przyjęty jako Zbawiciel. Modlimy się także za misjonarzy, aby udawało się im przekonywać narody świata do Jezusa Chrystusa - powiedział bp Janiak, który we współczesnym świecie, aby przyznać się do Pana Jezusa trzeba mieć odwagę. Zauważył też, że w poszukiwaniu i znajdowaniu Boga człowiekowi przeszkadzają współcześni Herodowie. - Jest ich dziś wielu i tak jak ten Herod z Ewangelii poszukują informacji o Bogu, by z Nim walczyć. Dążą do tego, by ośmieszać Kościół, a nawet niszczyć. Mędrcy poradzili sobie z Herodem, inną drogą wrócili do swojej krainy. My także zdobywajmy tę umiejętność, nie dajmy się złapać w sidła dzisiejszych Herodów, którzy chcą nas odwieść od Pana Boga – mówił hierarcha. Prosił wiernych, aby w swoich rodzinach pielęgnowali tradycje. – Do takich tradycji należą opłatek, wieczerza wigilijna, marsze Trzech Króli. Jest to piękne świadectwo przyznania się do Pana Boga i Jego Kościoła. My Polacy, gdzie w rodzinach jest ten przekaz wiary, pielęgnujemy te tradycje jako święte. Jesteśmy tym narodem, który z pokolenia na pokolenie przekazuje nie tylko wiarę, ale i tradycje związane z tą wiarą – zaznaczył kaznodzieja. Po komunii św. biskup poświęcił kredę i kadzidło. Wspólnie z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlił się ks. prałat Adam Modliński, proboszcz katedry. Uroczystość uświetnił Chór „Kopernik” z III LO w Kaliszu pod dyrekcją Henryki Iglewskiej-Mocek.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-09 08:35:05
miniaturka

Arcybiskup stolicy Paragwaju o problemach społecznych

Podstawowe problemy Paragwaju, takie jak plaga narkotyków, porwania czy dramat bezdomnych, wskazał metropolita Asunción abp Edmundo Valenzuela Mellid SDB podczas Mszy na zakończenie minionego roku.
2017-01-09 08:50:04
miniaturka

Wenezuela: biskupi z laikatem o reformie kraju

„Kościół w komunii ku Wenezueli sprawiedliwszej i bardziej wierzącej” – pod takim hasłem obraduje w Caracas episkopat tego kraju wspólnie z przedstawicielami laikatu.
2017-01-09 13:24:02
miniaturka

Trzej Królowie w Karpaczu

W zaśnieżonym Karpaczu do Mędrców ze Wschodu dołączyli Trzej Królowie z Głogowa
2017-01-09 17:14:36
miniaturka

Abp Gądecki: naukowcom potrzebna jest cnota pokory

W pracy intelektualnej i dydaktycznej jest niezbędna cnota pokory. Ona chroni nas od próżności zamykającej dostęp do prawdy – mówił do profesorów i studentów teologii UAM w Poznaniu abp Stanisław Gądecki.
2017-01-09 17:47:08
miniaturka

Papież na Mszy: poznawajmy, adorujmy i naśladujmy Jezusa

Po Bożym Narodzeniu zaczyna się tzw. okres zwykły roku liturgicznego, ale w centrum chrześcijańskiej egzystencji pozostaje Chrystus. Na tej myśli Ojciec Święty skupił się w swojej homilii podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty.
2017-01-09 18:10:02
miniaturka

Irak: wyzwolono chrześcijańską dzielnicę Mosulu

Irackie wojska rządowe odbiły z rąk dżihadystów wschodnią dzielnicę Mosulu. Jest tam jednak wciąż zbyt niebezpiecznie, aby mieszkańcy mogli powrócić do swoich domów.