Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-09 08:33
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Arcybiskup stolicy Paragwaju o problemach społecznych

Podstawowe problemy Paragwaju, takie jak plaga narkotyków, porwania czy dramat bezdomnych, wskazał metropolita Asunción abp Edmundo Valenzuela Mellid SDB podczas Mszy na zakończenie minionego roku.

Autor/źródło: pixabay

Hierarcha wezwał władze kraju, by uniemożliwiły swobodną sprzedaż substancji uzależniających. Zaapelował do szkół, by informowały młodych ludzi o zgubnych skutkach zażywania narkotyków, a także do organizacji obywatelskich, by zwróciły większą uwagę na ofiary, gdyż „problem nie leży w narkotykach, ale w ludziach”. Już w listopadzie ubiegłego roku paragwajski episkopat wyraził zaniepokojenie „wyraźną i aktywną, zwiększającą się obecnością handlu narkotykami w społeczeństwie i w życiu politycznym”.

Abp Mellid powtórzył również apel o uwolnienie czterech przetrzymywanych przez gangi zakładników. „Edelio Morinigo od 911 dni, Abraham Fer od 512 dni, Franz Wiebe od 157 dni i Félix Urbieta od 79 dni. Tym osobom odmówiono wolności” – podkreślił metropolita. Przypomniał też o rodakach zmuszonych z różnych powodów do pracy w innych krajach i wszystkich, którzy bardzo ciężko pracują na utrzymanie swoich rodzin.

„Kościół podąża wraz z ludźmi, blisko nich i ich potrzeb, zachęca ich i wspiera” – zapewnił abp Mellid. Przypomniał społeczne zaangażowanie Kościoła w Asunción na początku 2016 r. po tym, jak wylała rzeka Paragwaj: zbiórkę pieniędzy i żywności dla ofiar oraz projekcję filmową dla najmłodszych, która była dla nich „prawdziwą zabawą w sytuacji, gdy na co dzień żyją one w prowizorycznych barakach, na ulicach, alejach i placach”. „Wyjątkowa sytuacja uwydatniła skrajną nędzę rodzin mieszkających nad brzegiem rzeki i zmusiła do poszukiwania skutecznego rozwiązania problemu zalewania tych terenów” – powiedział hierarcha. Dodał, że Kościół angażuje się w pracę na rzecz poprawy warunków życia: „zapewnienie dachu nad głową, ochronę zdrowia, edukację, bezpieczeństwo, szkolenia zawodowe i dostęp do stałej pracy”.

mz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-08 18:35:50
miniaturka

Czujemy, że wyzwolenie Aleppo jest rzeczywistością [wywiad]

– O tej porze szyby zwykle dudniły od wystrzałów. Natomiast od trzech tygodni jest tak cicho. Czujemy, że wyzwolenie Aleppo jest rzeczywistością – mówi franciszkanka misjonarka Maryi, s. Urszula Brzonkalik FMM, która od dwóch lat mieszka w Aleppo.
2017-01-09 07:17:42
miniaturka

Włoski Kongres Powołaniowy

Na Krajowym Kongresie Powołaniowym, zorganizowanym od 3 do 5 stycznia w Rzymie przez włoski episkopat, nie zabrakło świadectw księży i osób konsekrowanych.
2017-01-09 07:40:39
miniaturka

Brazylia: priorytety ewangelizacji

„Obecnie zajmujemy się głównie ewangelizacją Amazonii, ponieważ trudno znaleźć misjonarzy – kiedyś zakonnicy z Europy podejmowali ten wysiłek, teraz już nie” powiedział kard. Sérgio da Rocha.
2017-01-09 08:50:04
miniaturka

Wenezuela: biskupi z laikatem o reformie kraju

„Kościół w komunii ku Wenezueli sprawiedliwszej i bardziej wierzącej” – pod takim hasłem obraduje w Caracas episkopat tego kraju wspólnie z przedstawicielami laikatu.
2017-01-09 13:24:02
miniaturka

Trzej Królowie w Karpaczu

W zaśnieżonym Karpaczu do Mędrców ze Wschodu dołączyli Trzej Królowie z Głogowa
2017-01-09 14:12:46
miniaturka

Bp Janiak: od mędrców można nauczyć się wytrwałego poszukiwania Pana Boga

- Od mędrców można nauczyć się wytrwałego poszukiwania Pana Boga, który jest prawdą i miłością – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który w uroczystość Objawienia Pańskiego przewodniczył uroczystej Mszy św. w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.