Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-01-09 08:33
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Arcybiskup stolicy Paragwaju o problemach społecznych

Podstawowe problemy Paragwaju, takie jak plaga narkotyków, porwania czy dramat bezdomnych, wskazał metropolita Asunción abp Edmundo Valenzuela Mellid SDB podczas Mszy na zakończenie minionego roku.

Autor/źródło: pixabay

Hierarcha wezwał władze kraju, by uniemożliwiły swobodną sprzedaż substancji uzależniających. Zaapelował do szkół, by informowały młodych ludzi o zgubnych skutkach zażywania narkotyków, a także do organizacji obywatelskich, by zwróciły większą uwagę na ofiary, gdyż „problem nie leży w narkotykach, ale w ludziach”. Już w listopadzie ubiegłego roku paragwajski episkopat wyraził zaniepokojenie „wyraźną i aktywną, zwiększającą się obecnością handlu narkotykami w społeczeństwie i w życiu politycznym”.

Abp Mellid powtórzył również apel o uwolnienie czterech przetrzymywanych przez gangi zakładników. „Edelio Morinigo od 911 dni, Abraham Fer od 512 dni, Franz Wiebe od 157 dni i Félix Urbieta od 79 dni. Tym osobom odmówiono wolności” – podkreślił metropolita. Przypomniał też o rodakach zmuszonych z różnych powodów do pracy w innych krajach i wszystkich, którzy bardzo ciężko pracują na utrzymanie swoich rodzin.

„Kościół podąża wraz z ludźmi, blisko nich i ich potrzeb, zachęca ich i wspiera” – zapewnił abp Mellid. Przypomniał społeczne zaangażowanie Kościoła w Asunción na początku 2016 r. po tym, jak wylała rzeka Paragwaj: zbiórkę pieniędzy i żywności dla ofiar oraz projekcję filmową dla najmłodszych, która była dla nich „prawdziwą zabawą w sytuacji, gdy na co dzień żyją one w prowizorycznych barakach, na ulicach, alejach i placach”. „Wyjątkowa sytuacja uwydatniła skrajną nędzę rodzin mieszkających nad brzegiem rzeki i zmusiła do poszukiwania skutecznego rozwiązania problemu zalewania tych terenów” – powiedział hierarcha. Dodał, że Kościół angażuje się w pracę na rzecz poprawy warunków życia: „zapewnienie dachu nad głową, ochronę zdrowia, edukację, bezpieczeństwo, szkolenia zawodowe i dostęp do stałej pracy”.

mz/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: bezdomni, narkotyki, Paragwaj, porwania, bezdomność