Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-09 07:13
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Włoski Kongres Powołaniowy

Na Krajowym Kongresie Powołaniowym, zorganizowanym od 3 do 5 stycznia w Rzymie przez włoski episkopat, nie zabrakło świadectw księży i osób konsekrowanych.

Autor/źródło: pixabay

O swym doświadczeniu ponad 20 lat pracy apostolskiej w Albanii mówił ordynariusz tamtejszej diecezji Lezha [читай: Ле́жа] bp Ottavio Vitale. Włoski zakonnik ze zgromadzenia rogacjonistów przybył do tego kraju krótko po tym, jak uwolnił się on od komunizmu. „Zastałem kraj w naprawdę złym stanie, z wielkim ubóstwem, ale też z godnością. Obawiałem się, że nie stoję na wysokości zadania” – mówił misyjny biskup na albańskiej ziemi. Wskazał na znaczenie, jakie dla odrodzenia tamtejszego Kościoła miała wizyta Jana Pawła II w 1993 r. Podkreślił, że współistnieją tam w pokoju różne religie, silna jest wiara ludu, a młodzież pragnie, by mówić jej o Chrystusa.

Świadectwo z Ziemi Świętej złożyła hiszpańska kombonianka. S. Alicia Vacas Moro przez 7 lat pracowała w Egipcie, a później w Jerozolimie i w Strefie Gazy. Wśród cierpień wynikających z konfliktu izraelsko-palestyńskiego niosła pomoc ludności chrześcijańskiej i muzułmańskiej. „Gaza, którą zastałam, była taka, jak dzisiaj Aleppo – mówiła zakonnica. – Jako siostry miałyśmy rękę wyciągniętą do wszystkich, niezależnie od narodowości czy wiary, ponad murem dzielącym Izraelczyków i Palestyńczyków. Jesteśmy na tamtych ziemiach po to, by dawać świadectwo pojednania, prawdy i pokoju, a nie, aby opowiadać się po jednej czy drugiej stronie” – uważa s. Alicia.

ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-08 17:42:28
miniaturka

Rosja: Prawosławne Boże Narodzenie

W soborze katedralnym w Moskwie patriarcha Cyryl odprawił w nocy z 6 na 7 stycznia liturgię Bożego Narodzenia. W bezpośredniej transmisji telewizyjnej życzył Rosjanom bliższego kontaktu z Bogiem objawionym w betlejemskiej stajence.
2017-01-08 18:16:40
miniaturka

Premier Beata Szydło w Kalwarii Zebrzydowskiej

Premier Beata Szydło uczestniczyła w mszy św. dla przewodników, asyst i orkiestr kalwaryjskich, spotkała się także ze wspólnotami klasztoru i seminarium duchownego ojców bernardynów.
2017-01-08 18:35:50
miniaturka

Czujemy, że wyzwolenie Aleppo jest rzeczywistością [wywiad]

– O tej porze szyby zwykle dudniły od wystrzałów. Natomiast od trzech tygodni jest tak cicho. Czujemy, że wyzwolenie Aleppo jest rzeczywistością – mówi franciszkanka misjonarka Maryi, s. Urszula Brzonkalik FMM, która od dwóch lat mieszka w Aleppo.
2017-01-09 07:40:39
miniaturka

Brazylia: priorytety ewangelizacji

„Obecnie zajmujemy się głównie ewangelizacją Amazonii, ponieważ trudno znaleźć misjonarzy – kiedyś zakonnicy z Europy podejmowali ten wysiłek, teraz już nie” powiedział kard. Sérgio da Rocha.
2017-01-09 08:35:05
miniaturka

Arcybiskup stolicy Paragwaju o problemach społecznych

Podstawowe problemy Paragwaju, takie jak plaga narkotyków, porwania czy dramat bezdomnych, wskazał metropolita Asunción abp Edmundo Valenzuela Mellid SDB podczas Mszy na zakończenie minionego roku.
2017-01-09 08:50:04
miniaturka

Wenezuela: biskupi z laikatem o reformie kraju

„Kościół w komunii ku Wenezueli sprawiedliwszej i bardziej wierzącej” – pod takim hasłem obraduje w Caracas episkopat tego kraju wspólnie z przedstawicielami laikatu.