Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-08 09:37
Waldemar Wesołowski

Chojnowski orszak z góralami i polonezem

Pierwszy Chojnowski Orszak Trzech Króli przebiegł zgodnie z zakładanym programem. Wspólne świętowanie zgromadziło licznie całe rodziny, w sumie kilkaset osób.

pierszy orszak w Chojnowie

Uroczystość rozpoczęto Eucharystią, odprawianą w 2 chojnowskich kościołach. Po niej, wyruszyły orszaki ze „swoimi” królami. Wśród licznych rycerzy i dworzan (orszak zielony z SP nr 4; orszak czerwony z Gimnazjum nr 2; orszak niebieski z SP nr 1 i Gimnazjum nr 1), wędrowali także dorośli, sami, lub ze swymi rodzinami.

Przemarszowi towarzyszyła kapela góralska z Żywca, z grą i śpiewem kolęd i pastorałek. W kolejnych scenach, przypominających wydarzenia towarzyszące wędrówce Trzech Mędrców do Dzieciątka, zaangażowani byli: dzieci, młodzież i dorośli. Wszyscy wystąpili w specjalnie przygotowanych na to święto kostiumach. Finałem był pokłon oddany Dziecięciu w Rynku. Tu, Trzej Mędrcy ofiarowali przyniesione dary; dzieci swoje wiersze i pieśni, a dorośli życzenia.

Trzeba przyznać, że przygotowana scena, pomieściła liczne grono gości: świętą rodzinę, aniołki, suflerów, Trzech Króli, a nawet słonia jednego z nich… Na zakończenie, Organizatorzy i Burmistrz Miasta złożyli swoje podziękowania uczestnikom I Chojnowskiego Orszaku i zaprosili do skorzystania z przygotowanego poczęstunku. Pieczone jabłka przygotowane przez strażaków i gorący barszcz przygotowany przez Stowarzyszenie „Niebieski Parasol”, szybko znalazły chętnych do spróbowania, gdyż panował kilkustopniowy mróz. Dopełnieniem wydarzenia był polonez, odtańczony na chojnowskim rynku, przez grono nauczycielskie i tegorocznych maturzystów z Powiatowego Zespołu Szkół, oraz koncert kolęd w wykonaniu chojnowskiego chóru „Skoranta”.

 

ks. Piotr Nowosielski, legnicka edycja Niedzieli   


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy