Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-08 07:23
RV/mm

Ukraina: Kościoły wschodnie obchodzą Boże Narodzenie

Wielu chrześcijan żyjących na Ukrainie stawia sobie w tych dniach pytanie o sens cierpienia i ofiar, jakich doświadczają w ostatnim czasie.

Autor/źródło: pixabay.com

Odnosi się do tego zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który w tegorocznym orędziu bożonarodzeniowym wskazuje na Chrystusa jako jedyny trwały fundament. To On jest źródłem naszej nadziei i pozytywnego patrzenia w przyszłość – podkreśla kijowsko-halicki arcybiskup większy Światosław Szewczuk.

Dla katolików obu obrządków, jaki i wyznawców prawosławia Boże Narodzenie to okazja do spotkania, które pokonuje bariery podziałów i wojny. „Udało nam się pozbierać całą rodzinę, która jest podzielona na rzymsko- i grekokatolików – mówi mieszkanka Lwowa Katarzyna Uspieńska. – A w tym roku mamy to szczęście, że nasi krewni, którzy mieszkali w Doniecku, przyjechali do Lwowa już na stałe, więc tego roku będzie nas dużo. Czekaliśmy na nich i przeżywaliśmy ich sytuację, bo wiadomo – wojna i ciężkie czasy”.

Jak podał dziś rzecznik sztabu ATO (Antyterrorystycznej Operacji na wschodzie Ukrainy), w noc wschodniego Bożego Narodzenia odnotowano 42 obstrzały pozycji ukraińskich, a dwóch żołnierzy odniosło rany.

M. Krawiec SSP, Lwów / rv


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy