Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-01-07 12:39
jz / KAI

Zakopane: modlitwa prawosławnych w wigilię Bożego Narodzenia

Już po raz kolejny w zakopiańskim kościele na Pęksowym Brzyzku odbyły się prawosławne nieszpory bożonarodzeniowe. Zgromadzili się na nim liczni goście zza Wschodu. 7 stycznia Kościoły wschodnie obchodzą Boże Narodzenie.

Autor/źródło: magro_kr, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0 | Archiwum

Zgodę na odprawianie nabożeństwa prawosławnego w zakopiańskim kościele katolickim wydał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Na początku wierni weszli do świątyni i zapalili symboliczne świece, które potem umieścili obok ikony. Modlitwie przewodniczył ks. Jarosław Antosiuk, proboszcz prawosławnej parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie.  

Po zabytkowym drewnianym kościołku rozchodziły się głosy modlitw i śpiewów. Po nabożeństwie wierni podzielili się chlebem i przyjęli od kapłana specjalne błogosławieństwo. 

Od kilku lat na początku roku do Zakopanego przyjeżdża najwięcej turystów z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Goście ze Wschodu spędzają pod Tatrami prawosławne i greckokatolickie święta Bożego Narodzenia. 

Chrześcijanie wschodni Boże Narodzenie świętują przez trzy dni. Pierwszego dnia wspominają narodzenie Chrystusa, drugiego życie Matki Boskiej, a trzeciego - pierwszego męczennika, św. Szczepana. 

jg / Zakopane


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Boże Narodzenie, prawosławie