Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-06 20:00
Małgorzata Strzelec / ks. Łukasz Żurawski

III Orszak Trzech Króli w Lutogniewie

Pięknie przeżywali uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywaną popularnie Świętem Trzech Króli mieszkańcy niewielkiego Lutogniewa (diecezja kaliska) .

Orszak Trzech Króli w Lutogniewie
Autor/źródło: Dominika Szczotka

. W Lutogniewie w sposób szczególny czczona jest Matka Boże Pocieszenia. To w Sanktuarium, gdzie znajduje się jej koronowany wizerunek zebrali się uczestnicy III Orszaku Trzech Króli na Eucharystii, by potem wyruszyć na ulice Lutogniewa. Była to także okazja, by podziwiać piękną żywą  i ruchomą szopkę znajdująca się w Sanktuarium. Wszyscy uczestnicy Orszaku otrzymali od organizatorów królewskie korony i śpiewniki z kolędami

Po Eucharystii przed lutogniewskim sanktuarium uformował się orszak, w którym nie mogło oczywiście zabraknąć trzech Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora, Baltazara, którzy oczywiście nieśli dary dla Bożej Dzieciny. W barwnym Orszaku licznie uczestniczyły całe rodziny. To niezwykle ważne i cenne, zwłaszcza w czasach współczesnych, gdy tak wiele mówi się o potrzebie wspólnego spędzania czasu przez rodziny. W przypadku wspólnego kolędowania, jak to miało miejsce podczas orszaku w Lutogniewie, ale i w ponad 540 miastach, miasteczkach i wioskach było to także świadectwo wiary całych rodzin. W Orszaku nie zabrakło aniołów, diabłów. Byli oczywiście i pasterzę. W tę postać wcielił się także Pasterz lutogniewskiej  wspólnoty parafialnej ks. Łukasz Żurawski. Była i gwiazda betlejemska, która doprowadziła uczestników Orszaku do Betlejemskiej Stajenki, gdzie Trzej Królowie oddali pokłon Bożej Dziecinie i złożyli dary. Nie sposób nie wspomnieć o …wielbłądzie. Tak, tak- był i wielbłąd, co prawda na kółkach i drewniany, ale ile sprawił radości młodszym i starszym uczestnikom orszaku.  Ważnym elementem był wspólny śpiew kolęd. Chyba wielu z nas ma takie doświadczenie, że chętnie je śpiewamy, a ich śpiew sprawia, że rozgrzewają się nasze  serca. Gorące serca mieli z pewnością uczestnicy III Orszaku Trzech Króli w Lutogniewie, którzy ze śpiewem na ustach, z sercami przepełnionymi miłością do Bożej Rodziny wyruszyli na ulice Lutogniewa, by przeżyć we wspólnocie piękne niezapominane  chwile.W Orszaku Trzech Króli uczestniczyli   w Lutogniewie nie tylko miejscowi Parafianie, ale także z Krotoszyna, Kobylina, Kuklinowa, Strzegomia i  zapewne z innych...

I jeszcze jedna refleksja  na zakończenie lutogniewska  parafia jest dowodem na to, że i w niewielkich miejscowościach podejmowane jest wiele ciekawych inicjatyw, które są świadectwem wiary jej mieszkańców, ale także integrują rodziny i społeczność parafialną…

A już jutro( 7 stycznia) w Lutogniewie, w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia koncert kolęd


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-06 15:30:31
miniaturka

Orszak Trzech Króli już po raz czwarty w Tarnowskich Górach.

Tarnowskie Góry po raz kolejny włączyły się w inicjatywę Orszak Trzech Króli, która co roku organizowana jest w Polsce w Święto Objawienia Pańskiego. Tradycyjnie do orszaku dołączył król Jan III Sobieski.
2017-01-06 16:55:27
miniaturka

Orszak Trzech Króli w Bytomiu, z koksownikami w tle

Dziś już po raz piąty Bytomianie z całymi rodzinami wzięli dziś udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Orszak wyruszył około godziny 15.10 z trzech miejsc jednocześnie.
2017-01-06 17:18:18
miniaturka

Orszak Trzech Króli w Wałbrzychu

Ulicami Wałbrzycha przemaszerował dziś Orszak Trzech Króli, organizowany jak co roku przez Fundację Orszak Trzech Króli. Współorganizatorami były władze Wałbrzycha, Szczawna Zdroju oraz wałbrzyskie parafie. Orszak prowadzili trzej królowie, jadąc konno do szopki Betlejemskiej, a za nimi podążała liczna asysta, złożona z kilkuset mieszkańców Wałbrzycha i okolic.
2017-01-06 21:36:48
miniaturka

Konin. Orszak 3 króli

Setki Koninian wzięły udział w Orszaku Trzech Króli, który po raz piąty przeszedł ulicami miasta. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej.
2017-01-06 23:05:06
miniaturka

FOTORELACJA Z IV ORSZAKU TRZECH KRÓLI W OLSZTYNIE

Dzisiaj (6.01) ulicami Olsztyna przeszedł już czwarty kolorowy korowód na czele z królami - Melchiorem, Baltazarem i Kacprem.W tym roku pod hasłem ,,POKÓJ I DOBRO.Bądź dobry jak chleb".
2017-01-07 00:09:56
miniaturka

ZIMA ZNÓW ZASKOCZYŁA

Od kilku dni cała Polska boryka się z zimą. Jak się okazuje nadal nie jesteśmy na nią przygotowani.