Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-05 18:32
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Pakistan: chrześcijanie ofiarami zawłaszczania ziemi

Chrześcijanie z miasta Sukkur w prowincji Sindh w południowym Pakistanie padają ofiarą powszechnego w tym kraju procederu zawłaszczania ziemi (land grabbing).

Autor/źródło: pixabay.com

Niektórzy właściciele wielkich latyfundiów, korzystając z poparcia politycznego, przejmują z naruszeniem prawa tereny należące do ubogich rolników, a potem sprzedają je z wysokim zyskiem.

Wygląda na to, że w Sukkur przestępcy działają w zmowie z lokalną policją. W ostatnich tygodniach tamtejsze osiedle chrześcijańskie odwiedzali ludzie, którzy przedstawiali się jako właściciele terenów, przedkładając podrobioną dokumentację. „W Pakistanie nietrudno jest nabyć fałszywe dokumenty” – stwierdził w rozmowie z agencją Fides mieszkający tam chrześcijanin Munawar Gill. Opowiedział, że 21 grudnia do drzwi chrześcijańskich rodzin zapukali policjanci, żądając okazania aktów własności i grożąc, że w razie ich braku będą one musiały opuścić swoje domy.

Natomiast w ostatnim dniu roku pojawiło się tam ok. 20 mężczyzn, niektórzy w policyjnych mundurach, inni w ubraniach cywilnych. „Zastraszali i bili, maltretowali kobiety i dzieci. Ok. 20 osób zostało rannych” – relacjonował Munawar Gill. Następnego dnia chrześcijanie zgłosili sprawę na policję, domagając się odpowiedniej ochrony. Zirytowani jej domniemanym udziałem w napadzie i opieszałością głośno wyrażali niezadowolenie przed budynkiem klubu prasowego w Sukkur. Protestowało tam 4,5 tys. osób.

Wspierająca chrześcijan organizacja pozarządowa Centrum Pomocy Prawnej, Opieki i Porozumienia (CLAAS) potępiła te „straszne, brutalne działania” podjęte w czasie, gdy wyznawcy Chrystusa przygotowywali się do świątecznych obchodów. Wezwała ona władze do przestrzegania praworządności i powstrzymania „mafii gruntowej”, która wykorzystuje najbardziej bezbronne społeczności, depcząc podstawowe prawa obywateli Pakistanu.


mz/ rv, fides

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-05 17:18:40
miniaturka

Papież pokazał nam ofiarom trzęsienia ziemi, że nie jesteśmy sami

Do Watykanu na spotkanie z Franciszkiem przybył bp Giovanni D’Ercole wraz z kilkuset osobami, które w ostatnich trzęsieniach ziemi we Włoszech straciły nie tylko dobytek całego życia, ale przede wszystkim bliskich.
2017-01-05 17:35:16
miniaturka

Papież o powołaniach: słuchać młodzieży i pobudzać do apostolstwa

„Wstań, idź i nie lękaj się”. Pod takim hasłem odbył się od 3 do 5 stycznia w Rzymie Krajowy Kongres Powołaniowy, zorganizowany przez włoski episkopat. Do tych słów nawiązał Papież, przyjmując w Watykanie jego uczestników.
2017-01-05 18:04:36
miniaturka

Szwajcaria: Caritas przeciw nierównościom społecznym

Ponad pół miliona osób mieszkających w Szwajcarii dotkniętych jest ubóstwem. Te niepokojące dane przedstawiła tamtejsza Caritas w swoim dorocznym raporcie.
2017-01-05 19:09:56
miniaturka

ORSZAK TRZECH KRÓLI W OLSZTYNIE JUŻ JUTRO

Jak, co roku również jutro (6.01) po Mszy Świętej, która odbędzie się o godz. 11 ulicami Olsztyna przejdzie po raz czwarty Orszak Trzech Króli. Nie zabraknie wspólnego kolędowania i konkursu na ,,Najpiękniej przebraną rodzinę orszakową".
2017-01-05 20:24:05

ArtSnow...bo kreatywność nie zamarza zimą

Pod takim hasłem już w najbliższy poniedziałek (9.01) w restauracji ,,Browar Warmia" w Olsztynie będzie można spędzić kulturalny wieczór. Muzyka, poezja, sztuka to formy, które będą czekać na wszystkich zainteresowanych.
2017-01-05 20:39:21
miniaturka

Pogrzeb ks. kanonika Piotra Podolaka

Dnia 2 stycznia br. zmarł ks. Kanonik Piotr Podolak w wieku 49 lat. Zasłużył się bardzo jako kapłan Archidiecezji Warmińskiej.