Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-05 18:01
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Szwajcaria: Caritas przeciw nierównościom społecznym

Ponad pół miliona osób mieszkających w Szwajcarii dotkniętych jest ubóstwem. Te niepokojące dane przedstawiła tamtejsza Caritas w swoim dorocznym raporcie.

Autor/źródło: pixabay.com

Raport szwajcarskiej Caritas obejmuje ludzi, którym dochody i zasiłki nie wystarczają na zapewnienie utrzymania na minimalnym poziomie. Łączy się to często z brakiem odpowiednich kwalifikacji zawodowych i wysokim poziomem bezrobocia.

Według przedstawionych danych, w roku 2015 każdego miesiąca prawo do zasiłku dla bezrobotnych traciło w Szwajcarii ponad 3 tys. osób, co daje łącznie w skali roku ponad 38 tys. Jest to najwyższa liczba, którą zanotowano w ostatnich 10 latach. Wzrastały również dysproporcje społeczne.

Caritas zwraca uwagę na złą dystrybucję przychodów w państwie, co generuje wzrost nierówności. Według raportu 10 proc. najbogatszych ludzi w kraju przejmuje jedną trzecią wszystkich dochodów obywateli, podczas gdy 10 proc. najbiedniejszych dzieli zaledwie nieco ponad 3 proc. tej kwoty.

Podkreśla się również wprowadzone cięcia budżetowe, które dotyczą na przykład szkolnictwa. Nauka jest obowiązkowa, ale wzrost kosztów materiałów i pomocy szkolnych coraz dotkliwiej obciąża budżety rodziców.


lg/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-05 16:41:06
miniaturka

Orszak w Gliwicach

Jak informuje UM Gliwice - 6 stycznia ulicami miasta przejdzie Orszak Trzech Króli. Uczestnicy wyruszą o godz. 14.00 w trzech grupach i spotkają się na Rynku.
2017-01-05 17:18:40
miniaturka

Papież pokazał nam ofiarom trzęsienia ziemi, że nie jesteśmy sami

Do Watykanu na spotkanie z Franciszkiem przybył bp Giovanni D’Ercole wraz z kilkuset osobami, które w ostatnich trzęsieniach ziemi we Włoszech straciły nie tylko dobytek całego życia, ale przede wszystkim bliskich.
2017-01-05 17:35:16
miniaturka

Papież o powołaniach: słuchać młodzieży i pobudzać do apostolstwa

„Wstań, idź i nie lękaj się”. Pod takim hasłem odbył się od 3 do 5 stycznia w Rzymie Krajowy Kongres Powołaniowy, zorganizowany przez włoski episkopat. Do tych słów nawiązał Papież, przyjmując w Watykanie jego uczestników.
2017-01-05 18:35:11
miniaturka

Pakistan: chrześcijanie ofiarami zawłaszczania ziemi

Chrześcijanie z miasta Sukkur w prowincji Sindh w południowym Pakistanie padają ofiarą powszechnego w tym kraju procederu zawłaszczania ziemi (land grabbing).
2017-01-05 19:09:56
miniaturka

ORSZAK TRZECH KRÓLI W OLSZTYNIE JUŻ JUTRO

Jak, co roku również jutro (6.01) po Mszy Świętej, która odbędzie się o godz. 11 ulicami Olsztyna przejdzie po raz czwarty Orszak Trzech Króli. Nie zabraknie wspólnego kolędowania i konkursu na ,,Najpiękniej przebraną rodzinę orszakową".
2017-01-05 20:24:05

ArtSnow...bo kreatywność nie zamarza zimą

Pod takim hasłem już w najbliższy poniedziałek (9.01) w restauracji ,,Browar Warmia" w Olsztynie będzie można spędzić kulturalny wieczór. Muzyka, poezja, sztuka to formy, które będą czekać na wszystkich zainteresowanych.