Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-05 14:36
RA

Podsumowanie 2016 roku w licheńskim Sanktuarium

Kanonizacja o. Stanisława Papczyńskiego, rekolekcje charyzmatyczne z o. Johnem Bashoborą, obchody 1050. rocznicy chrztu Polski oraz Światowe Dni Młodzieży zdominowały ubiegłoroczne wydarzenia w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Na analogicznym poziomie w stosunku do lat ubiegłych pozostała liczba pielgrzymów, którzy przybyli do Lichenia (pomiędzy 800 tysięcy a 1 milion wiernych).

Z globalnego punktu widzenia najważniejszym wydarzeniem dla Kościoła katolickiego były Światowe Dni Młodzieży, które w lipcu odbyły się w Polsce. Główne uroczystości w diecezji włocławskiej zorganizowano w dniu 23 lipca właśnie na terenie licheńskiego Sanktuarium.

Drugim ważnym wydarzeniem były obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. 16 kwietnia do Lichenia przybył abp Józef Kowalczyk, prymas senior, który poświęcił przygotowaną specjalnie z okazji jubileuszu Bramę Miłosierdzia (w związku z obchodzonym Rokiem Miłosierdzia bp włocławski Wiesław Mering wyznaczył bazylikę pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej jako jedną z trzech świątyń jubileuszowych w diecezji, gdzie można było uzyskać odpust zupełny).

Z kolei 5 czerwca cała mariańska rodzina cieszyła się z kanonizacji o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. Watykańskim uroczystościom przewodniczył papież Franciszek, a przebieg całej uroczystości wierni mogli śledzić w licheńskiej bazylice za pomocą specjalnie na tę okazję przygotowanych telebimów. Radość była tym większa, iż w 2016 roku Ojciec Święty kanonizował tylko dwie osoby (drugą była Matka Teresa z Kalkuty).

Z kolei tuż przed zakończeniem wakacji w Sanktuarium przebywał ugandyjski kapłan, o. John Bashobora, który odprawił rekolekcje charyzmatyczne dla ponad 20 tysięcy ludzi, którzy zgromadzili się na placu przed świątynią.

W trakcie minionych 12 miesięcy w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu gromadziły się grupy zorganizowane przybywające z dorocznymi pielgrzymkami, m.in. NSZZ „Solidarność”, honorowi dawcy krwi, sybiracy, kobiety zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich czy żołnierze-górnicy. Na dobre w sanktuaryjnej rzeczywistości zakotwiczyły się warsztaty Ars Celebrandi, w trakcie których uczestnicy mogą poznać tajniki sprawowania liturgii sprzed Soboru Watykańskiego II.

Coraz chętniej wierni przybywają do Lichenia na rowerach. Nie zabrakło oczywiście pielgrzymek pieszych, które podążając do Częstochowy, obowiązkowo zatrzymują się na nocleg, bądź na krótką modlitwę i chwilę wytchnienia w licheńskiej bazylice. Warto wspomnieć o pielgrzymach z Helu, Gdyni, Gdańska czy Bydgoszczy.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej niesie także pomoc osobom borykającym się zarówno z problemami natury psychicznej, jak i cielesnej. Z pomocy Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym w 2016 roku skorzystało ok. 1500 osób. Był to zarówno kontakt osobisty, jak i telefoniczny i mailowy. Tradycyjnie największy procent stanowiły osoby uzależnione od alkoholu, z problemami rodzinnymi oraz współuzależnione od nałogów. W ostatni weekend lipca na terenie Sanktuarium odbyły się Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe, które zgromadziły ponad  30 tysięcy osób.

Z kolei opieką hospicyjną w minionym roku objęto 129 osób.  Z tej liczby 84 pacjentów placówki odeszło do Pana, natomiast 25 wypisano do domu. Dominujące schorzenia to nowotwory.

Wierni mogli także zwiedzać Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego znajdujące się w bazylice, tuż nad zakrystią. Z tej możliwości w przeciągu całego minionego roku skorzystało ponad 40 tysięcy osób.

Licheń Stary, 05 stycznia 2017 r.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy