Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-04 17:09
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież na audiencji: nieraz w naszym życiu łzy są źródłem nadziei

„Niejednokrotnie w naszym życiu łzy są źródłem nadziei” – powiedział Franciszek podczas swej pierwszej tegorocznej audiencji ogólnej.

Autor/źródło: pixabay.com

Przed rozpoczęciem audiencji Papież przeszedł środkiem Auli Pawła VI, witany owacyjnie przez 6 tys. wiernych.

Kontynuując cykl katechez poświęconych nadziei, Franciszek wskazał jako jej przykład postać Racheli, żony biblijnego patriarchy Jakuba, a matki Józefa i Beniamina. Jak czytamy w Księdze Rodzaju, zmarła ona rodząc drugiego syna. Natomiast prorok Jeremiasz pisze o niej jako o matce opłakującej swe dzieci. Są one na wygnaniu, a więc w pewnym sensie umarły i Rachela nie daje się pocieszyć.

„W obliczu tragedii utracenia dzieci matka nie może przyjąć słów ani gestów pocieszenia, które zawsze są niewystarczające, nigdy nie są w stanie ukoić bólu rany, która nie może i nie chce być zagojoną. Ten ból jest proporcjonalny do miłości. Każda matka to wszystko wie. A także dzisiaj jest wiele matek, które płaczą, które nie godzą się z utratą dziecka, nie dają się pocieszyć w obliczu śmierci niemożliwej do zaakceptowania. Rachela uosabia ból wszystkich matek świata w każdym czasie i łzy każdego człowieka, który opłakuje nieodwracalne straty. Ta odmowa Racheli, która nie chce dać się pocieszyć, uczy nas także, jak wiele trzeba delikatności wobec cierpienia innych. Aby mówić o nadziei tym, którzy są zrozpaczeni, trzeba współuczestniczyć w ich rozpaczy; aby otrzeć łzę z twarzy tego, kto cierpi, trzeba do jego płaczu dołączyć nasz. Tylko wtedy nasze słowa mogą naprawdę być zdolne dać trochę nadziei. A jeżeli nie mogę powiedzieć takich słów, z płaczem, z bólem, to najlepiej zamilknąć; przytulenie, gest bez żadnych słów” – powiedział Papież.

Kontynuując rozważanie tekstu proroka Jeremiasza Ojciec Święty zauważył, że na płacz Racheli Bóg odpowiada słowami pełnymi delikatności i miłości, obiecując, że lud izraelski powróci z wygnania. „Łzy zrodziły nadzieję – powiedział Franciszek. – I nawet jeżeli trudno nam to zrozumieć, to jest to prawdą. Wiele razy w naszym życiu łzy są źródłem nadziei, są jej ziarnami”.

Następnie Papież odniósł się do jeszcze jednego tekstu biblijnego przywołującego doświadczenie Racheli – do rzezi niewinnych młodzianków w Betlejem po narodzinach Jezusa.

„Jeżeli ktoś zwraca się do mnie z trudnym pytaniem, na przykład: «Powiedz mi Ojcze, dlaczego dzieci cierpią?», to naprawdę nie wiem, jak odpowiedzieć. Mówię tylko: «Popatrz na krzyż. Bóg dał nam swojego Syna, a On cierpiał i może tam znajdziesz odpowiedź». Bo zadowalającej odpowiedzi tutaj nie ma. Tylko patrząc na miłość Boga, który daje nam swojego Syna, a Ten oddaje swoje życie za nas, możemy znaleźć jakąś drogę pocieszenia. I dlatego mówimy, że Syn Boży wszedł w ludzkie cierpienie, dzielił z nami i przyjął śmierć. Jego słowo ostatecznie jest słowem pocieszenia, ponieważ rodzi się z płaczu” – stwierdził Franciszek.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-04 14:38:15
miniaturka

Poprawa jakości usług dla niepełnosprawnych w Betlejem

Dobiega końca projekt wsparcia osób niepełnosprawnych w Palestynie. Dzięki działaniom prowadzonym przez Caritas Polska wraz z Caritas Jerozolima udało się poprawić jakość usług edukacyjnych i medycznych dla około 450 osób niepełnosprawnych z regionu Betlejem.
2017-01-04 16:00:07
miniaturka

Gniezno: rok 600-lecia prymasostwa Polski

W bieżącym roku przypada 600. rocznica ustanowienia w Polsce prymasostwa. To, jak mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak, okazja, by dziękować za dziedzictwo prymasów, które jest nierozerwalnie związane z Gnieznem.
2017-01-04 16:15:28
miniaturka

Warszawa: 19 osób przygotowuje się do wyjazdu na misje w Centrum Formacji Misyjnej

Na misjach posługuje obecnie 2007 polskich misjonarzy i misjonarek, najwięcej w Afryce i na Madagaskarze. 19 nowych przygotowuje się do wyjazdu w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Jest wśród nich 10 księży i zakonników, 7 sióstr zakonnych, jeden kleryk i jedna osoba świecka z diecezji warszawsko-praskiej – poinformował dyrektor Centrum Formacji Misyjnej.
2017-01-04 17:44:31
miniaturka

Brazylia: rebelia więźniów w Manaus

Bunt w brazylijskim więzieniu w Manaus (stan Amazonas), do którego nawiązał Ojciec Święty na dzisiejszej audiencji, rozpoczął się w niedzielne popołudnie 1 stycznia 2017 r. i trwał ponad 17 godzin.
2017-01-04 18:11:37
miniaturka

Australia: pierwszy biskup chińskiego pochodzenia

Australia będzie miała pierwszego biskupa pochodzenia chińskiego. Jest to mianowany 20 grudnia 2016 r. ordynariuszem diecezji Lismore karmelita bosy o. Gregory Homeming. Zostanie on konsekrowany 22 lutego.
2017-01-04 18:41:04
miniaturka

Lwowskie kolędowanie z arcybiskupem

Przeszło tysiąc dzieci z terenu całej archidiecezji lwowskiej odwiedziło abp. Mieczysława Mokrzyckiego na wspólnym kolędowaniu. Odbyło się ono we lwowskiej kurii archidiecezjalnej.