Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-01-04 14:34
iz / caritas.pl

Poprawa jakości usług dla niepełnosprawnych w Betlejem

Dobiega końca projekt wsparcia osób niepełnosprawnych w Palestynie. Dzięki działaniom prowadzonym przez Caritas Polska wraz z Caritas Jerozolima udało się poprawić jakość usług edukacyjnych i medycznych dla około 450 osób niepełnosprawnych z regionu Betlejem.

Autor/źródło: caritas.pl

14 grudnia w Betlejem odbyła się uroczysta ceremonia rozdania dyplomów i zakończenia studiów podyplomowych z pedagogiki specjalnej, stanowiących część projektu prowadzonego przez Caritas Polska i Caritas Jerozolima we współpracy z centrum pedagogiki specjalnej na Palestine Ahliya University. W ceremonii oprócz przedstawicieli uczelni i Caritas Jerozolima udział wziął także Adam Sadownik, pierwszy radca w Departamencie Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, które współfinansowało projekt w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej. W kursie uczestniczyło 10 kobiet pracujących w ośrodkach dla niepełnosprawnych, które do tej pory nie miały możliwości zdobycia profesjonalnej wiedzy i kwalifikacji z zakresu pracy z  niepełnosprawnymi.


„Podczas kursu przedyskutowaliśmy wiele spraw dotyczących naszej pracy, wymienialiśmy się doświadczeniami. Wiele się nauczyliśmy i pomagaliśmy sobie wzajemnie w rozwiązywaniu codziennych wyzwań” – powiedziała w swoim wystąpieniu podczas ceremonii jedna ze studentek, Lana Zoughbi, podkreślając, że zadaniem uczestniczek i innych osób zaangażowanych w jest ochrona praw osób z niepełnosprawnością. Dr Sami Basha, opiekun naukowy kursu, wyrażając radość ze zrealizowanego cyklu zajęć zaznaczył, że to prawdziwe wyzwania wciąż stoją przed absolwentkami: „To nie koniec, to tylko początek nowego etapu w waszym życiu, w którym będziecie w stanie zmieniać życie osób niepełnosprawnych”.


W ramach projektu 10 ośrodków zajmujących się pomocą osobom niepełnosprawnym w Betlejem, Beit Jala i Beit Sahour zostało wyposażonych w dodatkowy sprzęt edukacyjny i medyczny, przez co możliwy był wzrost liczby beneficjentów tych ośrodków oraz podwyższenie standardu świadczonej pomocy otrzymywanej przez ok. 450 osób. Wartość zakupionego sprzętu to prawie pół miliona złotych. Zbudowana została także sieć powiązań między ośrodkami, które wcześniej nie znały się wzajemnie, dzięki czemu możliwa jest bardziej wydajna pomoc osobom niepełnosprawnym. Dodatkowo w ramach projektu przeprowadzono także kampanię społeczną – w Radiu Bethlehem 2000 emitowane były spoty radiowe, promujące pozytywne postrzeganie osób niepełnosprawnych. W szkołach i na uczelniach dystrybuowane były broszury informacyjne dotyczące problemów osób niepełnosprawnych i języka, jakim należy o tych osobach mówić.


Projekt „Zapobieganie izolacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych w Autonomii Palestyńskiej” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.


www.caritas.pl


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Caritas Polska, Caritas Jerozolima, wsparcie niepełnosprawnych